ओसामा विन लादेनका ६ पत्नी र ३० छोराछोरीको जिवन


उदी अरबको रियादमा लादेनको जन्म भएको हो । साउदीको सर्वाधिक ठूलो कन्सट्रक्शन कम्पनीका मालिकका छोरा ओसामाको परिवार भनें यमनबाट साउदीमा बसाँईसराई गरेको परिवार थियो । पश्चिमा देशहरुमा गएर अध्ययन गरि ओसामा पनि आफ्ना अरबपति बुवालाई व्यापारमा सघाउन साउदी फर्किए । साउदी अरबले कहिल्यै पनि ओसामाको आतंकवादी कुरालाई प्रश्रय दिएको पाइएन किनकि ओसामाको पासपोर्ट नै साउदीले धेरै अघि जफत गरिदियो, त्यसपछि ओसामा साउदी अरब बाहिर बसेर आफ्नो सञ्जाल विस्तारमा लागे ।
एफबिआईको टप लिस्टमा लामो समय रहेका ओसामाले अमेरिका र पश्चिमा देशहरु केन्द्रत धेरै हमलाहरु गराए जस्मा उन्ले आफ्नो संगठन अलकायदाको तर्फबाट वल्र्ड ट्रेड सेन्टर र पेन्टागनको सेप्टेम्बर १ सन् २०११ को घटनाको पूर्ण जिम्मेवारी लिए ।
यस घटनाको १० वर्षसम्म बिभिन्न ठाँउ र देशमा गुपचुप बस्दै संगठन हाँकिरहेका ओसामालाई अमेरिकी सेनाले सन् २०११ मा पाकिस्तानको अवोत्तावादमा गोली हानी हत्या गर्यो ।

अरबपति ओसामाका छोराछोरीहरुले खुल्ला र स्वतन्त्र जिवन भनें कहिलेपनि बाँच्न पाएनन्, सदैव डर र भयमा बिभिन्न ठाँउहरु बसाँई सर्दै ओसामा विन लादेनका बालबालिकाहरु बाँचे । उन्का ३० वटै सन्तानहरुले साउदी भाषा र भेषसंग साक्षात्कार हुने अवसर पाएनन बरु उल्टै पाश्तो र उर्दु भाषाहरु बोल्दथे किनभनें उनीहरुले अरबी भाषासँग साक्षात्कार हुन नपाएको भनी लाईफ ईन साउदी अरबीया डट नेटले लेखेको छ । ओसामाका नाति नातिनाहरुको भनें खैरो कपाल र निलो आँखा भएका भनी बताइन्छ र उनीहरुको गल्फ क्षेत्रको जस्तो शारीरीक वनावट भएको बताइन्छ ।
लादेनले आफ्नो उत्तराधिकारीको संख्या बढाउन अनि सबेसम्म आफूलाई शक्तिशाली पार्दै संगठन बिस्तारमा मद्धत हुन्छ भनी ईजिप्टका धेरै कट्टरवादी संगठनसंग नाता गाँसे र ति समुहका सदस्यसंग धेरै जसो बैवाहिक सम्बन्ध कायम गरे ।

यो पनि पढ्नुहा्ेस्
लादेनको मृत्युको ८ वर्ष पछि : अलकायदा कहाँ छ त ?
उन्का ३ छोराहरुले अलकायदाकै ब्विशसापात्र मानिने नेताहरु मुहम्मद अल जायत र मुहम्मद आतेफका छोरीहरु बिवाह गरे, यि मध्य एकजना छोराको मृत्यू भइसकेको छ ।
उन्का एउटा छोरा खालिदले भनें केहि कारणले बिवाह गरेनन र उन्को मृत्यू पनि अल्पायू मै सन् २०११ मा बुवासंगै अमेरिकी आक्रमणमा भयो । लादेनले आफ्ना दुई छोरीहरुको बिवाह भनें गल्फ राष्ट्रका ब्यापारी घरानाका केटाहरुसंग धुमधामले गरेका थिए भन्ने बताइन्छ । फतिमा र खादिजा नामका उन्का छोरीहरुको क्रमश ११ र १२ वर्षमै यिनले बिवाह गरिदिए ।
अरु ३ जना छोरीहरु चाँही भागेर ईरानबाट साउदी शरण लिन गएको तथ्य त छ तर तिनकन बिवाह बारे खासै तथ्य नपाइएको बताइन्छ ।
अलकायदाका महिलाहरुको अवस्था दर्दनाक भएको बताइन्छ, जिवनका आधारभूत कुराहरुको कमी अनि भयका बिचमा बालबालिका जन्माउने र हुर्काउने कार्यमा मात्र उनीहरु सक्रिय हुनुपरेको देखिन्छ । बालबालिकाहरु पनि त्रासका वातावरणमा बिना कुनै औपचारीक शिक्षा बाँच्नपर्ने अवस्था भएको बताइन्छ । लादेनसंग बस्ने सन्तान र श्रीमतीहरु अलिक राम्रो अवस्थामा भएपनि बाँकी परिवार वजिरिस्थान र ईरानमा बस्न्ु पर्ने र त्यहाँको अवस्था खराब रहेको लाईफ ईन साउदी अरबीया ले लेख्दछ । लादेनका अधिकांश सन्तान र श्रीमतीहरु सामान्य रोग र संक्रमणका कारणले उपचार अभावमा मरेको बताइन्छ । सन् १९९ण् मा सुडानको राजधानीमा लादेनको परिवारमा ४ श्रीमती र १४ बच्चाहरु थिए । त्यपछि जलालावाद अनि तोरावोरा हिमालय श्रृखलाहरुमा लादेनको परिवारसहितको बसाँई रहेको बताइन्छ । लादेनकी एक श्रिमतीचाँही साउदी अरब आफ्ना ३ सन्तानका साथ फर्किएकी र पछि लादेनका जेष्ठ पूत्र अब्दुल्लाह पनि त्यतै फर्किएका बताइन्छ । सन् २००० ताका साउदी नागरीकको हैसियतबाट हटाइएपछि लादेन परिवार सुडानी नागरीकको हैसियतमा रहे, उनीहरुले बिन लादेन थर परिवर्तन गरेर मोहम्मद अवद अवुद राख्नु पर्ने सम्म पनि भएको थियो ।
तोरा वोरा हिमालय श्रृखलामा लादेनका ३ श्रिमतीहरु ३ फरक गुफामा बसेका बताइन्छ र पछि यमनकी कान्छी श्रिमती पनि लादेनसंग बिवाह बन्धनमा बाँधिइन् । यसपछि लादेनका सन्तान सख्याँ ३० भएको हो । एउटा छोरालाई अटिज्म भएपछि ति छोरा पटिकी श्रीमती सिरिया गईन् भनें बाँकी ३ श्रिमती र ११ छोराछोरीहरु अवोत्तावादमा लादेनसंगै बस्दथे ।

लाइफ ईन साउदी अरबीयाबाट नेपालीमा अनुवाद


Loading comments...