फ्रान्समा बालबालिकालाई मोबाइल चलाउन रोक


भर्खरै फ्रान्सको संसदले बिधालयमा बिधार्थीहरुलाई मोबाइल चलाउन रोक लगाउने नियम पास गरेको छ, बिकसित देशहरुमा डिजीटल शिक्षाको कुरा भइरहँदा फ्रान्सको यो नियमलाई विशेष रुपमा हेरिएको छ ।

यसैसाथ यूरोपको अर्को देश, वेलायतले पनि यो नियमलाई आत्मसाथ गर्ने या नगर्ने भनी बिचाराधिन राखेको छ । भर्खरै बेलायतमा अभिभावकहरु माझ मोबाइल बिधार्थीलाई प्रयोग गर्न दिने या नदिने भन्ने सर्भे गरिएको थियो जस्मा ५९ प्रतिशत अभिभावकले मोबाइल चलाउन नदिनुपर्ने मत राखेका थिए । १५ वर्ष भन्दा कम उमेरका बिधार्थीहरुले अब फ्रान्समा मोबाइल चलाउने पाउने छैनन । शिक्षा मन्त्री जिन माइकल ब्लानरले यस नियमले बिधार्थीहरुमा मौलिक ज्ञान र आत्मज्ञानको सञ्चार गराउन सहयोग गर्ने र चिन्तन बृद्धि गर्ने जनाएका छन् ।

यसका साथै यसो गर्नाले सामाजिक सञ्जालको कम प्रयोग र बुलिगं गर्न पनि कम हुने जनाएका छन् ।

लाइभमाण्डु


Loading comments...