Lifestyle Portal
  •   ११ कार्तिक २०७८, बिहीबार

यूरोपका फार राइट्सहरुले किन कश्मिरमा भारतको समर्थन गर्दछन्

१८ कार्तिक २०७६, सोमबार २०:३१

गत हप्ता यूरोपियन मेम्बरस अफ पार्लियामेन्टका एक समुहले भारतमा डेलीगेशन भ्रमण गरेका थिए, उनीहरु निकै सहज र सजगताका साथ आफ्नै खर्चमा कश्मिर पनि पुगे र त्यहाँको बस्तुस्थती अवलोकन गरे । अगस्त महिनामा सत्तारुढ पार्टी भाजपाले जम्मु कश्मिरको राजनैतिक धरातल नै परिवर्तन गरिसकेपछि र दुबै प्रान्तलाई विशेषाधिकार दिएपछिको कुनै पनि देशका नेताहरु या सासंदहरु यसरी त्यहाँ भ्रमण गरेको यो प्रथम घटना थियो ।

स्मरण रहोस् यस विशेषाधिकारको थालनीसंगै जम्मु र कश्मिरमा भएका मुसलमान बहुसंख्यक जनसख्याँहरु अत्याधिक धेरै सुरक्षा संवेदनशीलतामा बाँचिरहेका छन् । त्यहाँका वासिन्दाको पहुँचबाट ईन्टरनेट काटिएको थियो भनें फोनका लाइन पनि सिमीत मात्र दिइएको हो । संयुक्त राष्ट्र संघका विशेष रापोरटरस देखि यूएसका कंग्रिगेशनल प्रतिनिधिहरुलाई पनि जान दिइएको थिएन । तर यूरोपियन राइट विगंका प्रतिनिधिहरु यि सबै बाधा छिचोल्दै जम्मु कश्मिर जान सफल भए र राज्यले नै यिनीहरुको मौन स्वीकृति र विशेष सुरक्षा गर्यो ।

लगभग ३० एमपीहरु जो फार राइट्स, एन्टी इमिग्रेशन, यूरोस्केपटिक पार्टीका सदस्यहरु जस्मा मेरिन लेन पेनको फ्रेन्च नेशनल र्याली, अल्टरनेटिभ फर जर्मन र ब्रेकसिट पार्टीका सदस्यहरु पनि थिए । यि उपयूक्र्त उल्लेखित पार्टीहरु यूरोप डिफेन्स लिगका निकट र ह्वाइट सुप्रमेसीका पैरवी गर्ने पार्टीहरु हुन् ।

सोसयिल कन्जरभेटि भनिएको पोल्याण्डको सत्तारुढ ल एण्ड जस्टीस पार्टी पनि यस भ्रमणमा सम्मेलित थियो । यूरोपियनहरुको यस बिशेष भ्रमणमा अहिले कफ्र्यू भएको अत्यन्त तबानग्रस्त श्रीनगर ईलाकाको भ्रमण भएको थियो र दाल तालमा यिनीहरुले बोट पनि चढेका थिए । स्टेटका पूर्व चिफ मिनिस्टर ओमार अव्दुल्लाह आफ्नै निवासमा बन्धक बनाइएको अवस्थामा भए पनि यि यूरोपियन आगन्तुकहरु भनें तारे होटलमा बसेका भनि केहि भारतीय लेखक र आलोचकहरुले आलोचना पनि गरेका थिए । यिनीहरुले आफ्नो भ्रमणको अन्तिममा यस भ्रमणलाई प्रधानमन्त्री मोदीको आतंकवादसंगको लडाँईमा आफूहरुको एक्यैवद्धता भनि प्रेस कन्फरेन्समा उल्लेख गरेका पनि थिए । एमइपी र कश्मिरी एक्टीभिस्ट पार्टीले भनें आफ्नो विज्ञप्तीमा चोटमाथिको वेदना थपिएको भ्रमण भनि यूरोपियन भ्रमणको आलोचना गरेका हुन् ।

यस भ्रमणलाई भारतका एक उधोगपति र इन्भेस्टमेन्ट बैंकर मानिने मादी शर्माले नेतृत्व गरेका थिए, पछि उन्ले एउटा कोलम लेख्दै किन आर्टिकल ३६० लाई हटाउनु कश्मिरी महिलाहरुका लागि जित हो भन्ने कुरा अभिव्यक्ति गरेका थिए ।

लेफ्ट विगं लेवर पार्टीकी बेलायती एमपी थेरेसा ग्रिफिनले भनें यस भ्रमणले यूरोपियन पार्लियामेन्टको धारणा नदेखाउने र कश्मिरीहरुको हितका लागि केन्द्रित रहने भन्ने खालको ट्वीट पनि गरिन् । उन्का अनुसार यस भ्रमण कुनै अफिसियल डेलिगेशन थिएन र खास्म त्यस्तै भयो नै । प्रधानमन्त्री मोदीसंगको भेट भएतापनि उक्त भेटवार्ता अनौपचारीक रहेको अडान यस टोलीले लाइनै रह्यो ।

आलोचकहरुमा अनुसार मोदीले आफ्नो हिन्दु नेशनलीस्ट एजेण्डाका लागि यूरोपियन राइट विगंको साँठगाँठ अघि सारेका छन्, यस भ्रमण त्यसैको एक स्वरुप हो । हिन्दु नेशनलिस्ट एजेण्डाका लागि ईस्लामोफोवियाको प्रयोग समेत भनेंर बिभिन्न आलोचकले मोदीको आलोचना पनि गरेका छन् ।

यूरोपका फरा राइट ग्रुपहरुले देश र स्थिती अनुरुप आफ्नो एजेण्डा अघि सारेको पाइन्छ, जस्तै सिरियामा असादलाई यूरोपका फरा राइट्सरु जस्तै पोल्याण्ड, ग्रिस, ईटाली र फ्रान्सको समर्थन छ । त्यस्तै ईराकका पूर्व प्रधानमन्त्री सद्धाम हुसैनले पनि धेरै पटक यूरोपका फार राइट्स नेता र पार्टीसंग आफ्नो पार्टी वाथ पार्टीका कुरा र अन्य सहयोगका लागि भेटवार्ता गरेका थिए ।

ईरानको आयातोल्लाह, हिजाबोल्लाह र हमाससम्मलाई पनि यूरोपको फार राइट्सको समर्थन छ, सरसरती हेर्दा यूरोपका फरा राइट्सहरुले अथोरिटिएन र कन्जरभेटिभ शाषक या शाषन प्रणालीलाई मात्र समर्थन गरेको पाइन्छ । भवष्यमा नेपालको पनि राजासमर्थकलाई फरा राइट्सले निकट नबनाउलान भन्न सकिन्न ।

ब्रेकसिस्टका पार्टी लिडर निगल फरेज, डज राजनितिज्ञ गर्ट वाइल्डर्स र यूकेमा आधारित फार राइट कमेन्टेटर केटि हप्कीन्सले पनि मोदी सरकारको कश्मिर मुद्धामा खुलेर समर्थन गरेका छन् ।

टोरन्टोमा आधारित शोधकर्ता अदिता चौधरीले फार राइट्स ह्वाइट सुप्रमेसीका पथका नेता र हिन्दुत्व शक्तिबिचको समबन्धका बारेमा एउटा शोधपत्र नै लेखेकी छिन् । उन्का अनुसार सेकुलर, लिवरल र मल्टीकल्चरल मापदण्ड भित्रै रहेर पनि एकात्कक्ताका मुल्यहरु र एकतन्त्रे राजनिति घुसाउन मोदी सरकारले यूरोपका फार राइट्सलाई कश्मिरबाट एउटा नयाँ प्रणाली प्रदर्शन गरिरहेका छन् । भारत र यूरोपको परिवेश फरक छ यद्धपि प्रजातन्त्रको आडमा एकात्मकताको सञ्चार गराँउदै अघि बढ्नलाई मोदीलाई यूरोपको फार राइट्सको समर्थन छ । उन्को शोधपत्रका अनुसार हिन्दु भारत र ह्वाइट सुप्रमेसीस्ट यूरोप सुन्दा फरक लागेपनि शाषन र संयन्त्रका हिसाबले लगभग एउटै कुरा हो ।

यि दुबै पक्षहरु अर्थात भाजपा र यूरोपका फार राइट्सहरु ईस्लामोफोविया र एन्टी ईस्लामीक सेन्टीमेन्टको फाइदा उठाउन खप्पीस छन् र यूरोपीयन फरा राइट्सहरु एन्टी ईस्लामीक भावनाका कारण र ईस्लामोफोवियाको सञ्चारका कारण पनि एउटै धरातलमा उभिएका हुन्, ओस्लोका लेडिगले लेखेका छन् ।

यसैकारणले पनि भारत छिमेकी देशहरु बगंलादेश र पाकिस्तानको बिरोधमा उत्रिएको छ भनी बिभिन्न अन्य आलोचकहरुले प्रमाण पनि दिएका छन् ।

के यूरोपका फार राइट्स र भारतको हिन्दु सुप्रमेसी एकै धारका कुराहरु हुन त ?
अब यहाँ अचम्मको कुरा के छ भनें भारतमा कडा हिन्दुवादी भाजपाको उदय संगै यूरोपमा पनि फार राइट्सहरुको पूर्नउदय भइरहेको पाइन्छ । पोल्याण्डमा यो पार्टी सत्तारुढ छ भनें धेरै यूरोपेली देशहरुमा ह्वाइट सुप्रमेसी, एन्टी इमिग्रेन्ट, बेस्रिस्ट लगायतका कुराहरु समर्थन गर्ने एजेण्डा बोकेका पार्टीहरुको दबदबा बढ्दो छ । यूरोप डिफेन्स लिगको वर्चस्व बढ्दो छ, के ह्वाइट सुप्रमेसी र हिन्दुत्व उस्तै उस्तै कुराहरु हुन् त ? बिचारयोग्य तथ्य भनें छ है ।

सुयोग ढकाल

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ