Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

विद्रोही प्राज्ञ प्रेमा शाह

२३ कार्तिक २०७६, शनिबार १८:१६

वरिष्ठ साहित्यकार नरेन्द्रराज प्रसाईद्वारा लिखित प्रेमा शाहको जीवनी पढिसकेपछि मेरा मनमा धेरै कुरा जन्मिए, धेरै समय म यसैमा घोरिएँ ।

२००१ सालमा जन्मिएकी प्रेमा शाहका कृतिहरू वनावटि र देखावटि स्वरुपभन्दा यथार्थमा आधारित छन् । उनी लेख्ता कुरा नदवाई लेख्थिन् र उनले यौन (Sex) का विषयमा प्रस्ट विचार राखेर आफूलाई साहित्यकारका रूपमा परिचित गराएकी थइन् ।

लेखकः इन्दिरा दीक्षित

लेखक नरेन्द्रराज प्रसाईले भने जस्तै प्रेमा शाहको साहित्य दर्शन यौन (Sex) थियो र उनले निडर भएर सेक्सको दर्शन साहित्यमा छाँटिरहिन् । उनको विचारमा महिला र पुरुष विचमा हुने यौन सम्बन्ध भनेको प्राकृतिक बरदान हो र यसलाई बन्द कोठामा मात्रै सीमित राख्नु आवश्यक छैन । यौनका विषयमा यसरी खुल्ला मान्यता राख्ने प्रेमा शाहको सम्पूर्ण जीवनगाथा पढेर धेरै कुराको जानकारी भएको अनुभूत सँगालेँ मैले । यौनका विषयमा स्वछन्द तरिकाले खुलेर लेख्ने र कविता वाचन गर्दै हिडेकी प्रेमलाई त्यतिबेलाको समाजले त्यति सारो पचाउन सकेन जस्तो लाग्छ । त्यति खेरदेखिका उनका स्वरलाई सङ्कलन गरेर प्रसाईले विद्रोहीको सँज्ञा भिराइ दिएका हुन भन्ने लाग्दछ ।

सम्भ्रान्त परिवारमा हुर्किएकी प्रेमा शाह सिंगो नारीजातीकी प्रतिनिधि पात्र हुन् । पुरुषप्रधान हाम्रो समाजमा उनको जीवनको कथा व्याथा आम महिला माथि आइपरेका र भोग्नु परेका समस्याहरुबाट पृथक रहेको भने होइनन् । फरक यत्ति हो कि सबैजसो महिलाहरु आआफ्ना असैह्य वेदना र समस्याहरुलाई लुकाएर घरभित्रै पिल्सिएर र रोएर बसेका हुन्छन् भने प्रेमा शाहले पुरुष र समाजको थिचोमिचोलाई आफ्नो साहित्यको माध्यमबाट अगाडि ल्याउन हिम्मत गरिन् जुन कुरा समाजलाई पाच्य भएन र अहिलेसम्म पनि उनलाई विद्रोही नै मानियो । तर प्रसाईले प्रेमालाई विद्रोही मात्र मानेनन् उनलाई प्राज्ञको दर्जामा राखिदिए जसले गर्दा प्रेमा शाह नेपाली साहित्यकी अजर प्राज्ञ बनेकी मैले महसुस गरेकी छु । प्रेमा शाहलाई प्राज्ञ भनेको अहिलेको दलीय भागबन्डाको प्राज्ञ होइन, प्रेमा शाह जनमनकी प्राज्ञ ! देवकोटा पनि जनमनका महाकवि ! सबैका मन पर्ने !

यो पनि पढ्नुहोस्ः

https://livemandu.com/11476/

नेपालका महिलाहरु केही बाहेक आज पनि पुरुष विना असुरक्षित महसुस गर्छन् । उनीहरू लान्छना र तिरष्कार सहेरै परिवारभित्रै पिल्सिएर बसेका हुन्छन् । तर आजभन्दा लगभग ५० वर्ष जति अगाडिको समाजमा एउटी महिलाले आफ्नो अनुकूल नबनेको समाज र सरल हृदय नबुझ्ने परिवारको सारा वैभवलाई लत्याएर एक्लो जीवन विताउन खोज्नु आफैंमा साहसिक र चुनौतिपूर्ण कार्य थियो । सुखसयल कस्तो हुन्छ भन्ने कुरा बाल्यकाल र किशोरकालमा भोगेकी प्रेमाले अभावले ग्रस्त एक्लो जीवन रोज्नु सबै महिलाको क्षमताभन्दा बाहिरको कुरा थियो, यस्तो साहसिक कार्य गरेर उनले समाजमा एउटा नजिर स्थापना गरेकी थिइन् ।

नरेन्द्रराज प्रसाईले प्रेमा शाहको अटल सालिक उभ्याइदिए । जल शाहले भने जस्तै “विद्रोही प्राज्ञ प्रेमा शाह” को जीवनी पुस्तकभित्र प्रेमाको सास मात्र छैन, तर उनको सम्पूर्ण चित्रण छ ।

यो किताप पढेपछि प्रेमा शाहमाथि मलाई श्रद्धा पलाएको छ, उनको हिम्मतलाई मेरो सलाम छ । लेखक प्रसाईलाई यस्तै स्रष्टालाई उजागर गरिरहने शक्ति प्राप्त भइरहोस् भन्ने शुभेच्छा पनि !

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर