Lifestyle Portal
  •   १४ माघ २०७८, शुक्रबार

विदेशबाट फर्कीएर मुसहर युवाले निःशुल्क शिक्षा दिंदै

२७ कार्तिक २०७६, बुधबार १३:२२

पचुलाल माझी, धनुषा । विदेशबाट आई चारै तिर घुम्ने, राम्रो लुगा लगाउने, खाने, ऐश्वर्य जिवन जिउने प्राय जसोको सोच हुन्छ तर धनुषा जिल्ला लक्ष्मिनियाँ गाउँपालिका वडा नं २ सिनुरजोडा निवासी श्रीदेव सदाले विदेशबाट फर्किने लगतै आफनो टोलमा १३० जना मुसहर, यादव, मण्डल, साह लगायत अन्य जातिको बालबालिकाहरुलाई निःशुल्क शिक्षा दिने काम शुरु गरेका छन् । आफनै घरको अगाडी रहेको खाली ठाउमा साझँको २ घण्टा पढाउने काम गर्ने गरेका छन् ।

उहाँ भन्नुहुन्छ, “अरुको जस्तो निःशुल्क शिक्षा दिने नाममा भजाउने, कमाउने उद्देश्य छैन, अनपढ नेपालीले जुन दुःख पीडा विदेशमा गएर भोग्नुपरेका छन् त्यो दुख पीडा कसैले भोग्नु नपरोस भने उद्देश्यको साथ निःशुल्क शिक्षा दिइरहेकोछु । विदेशमा अनपढ व्यक्तिहरुले अपमान, हेला खेप्नुको साथै कडा गर्मीमा भोकै प्यासै कमाएको पैसा घर पठाउने बेलामा केही नजानेकोले पढेलेखेका व्यक्तिलाई पैसाको साथै नास्ता खुवाउने, रिर्चाज कार्ड दिनुपर्ने बाध्यतात्मक परिस्थिति झेल्नुपरेको छ । साथै ठगिएका, कमाएको पैसा पनि नपाएका धेरै जना भेटिन्छन् त्यहाँ ।”

“विदेशमा काम गर्ने मुसहर युवाहरुले कमाएको पैसाबाट इच्छा अनुसार जम्मा गरी नेपालमा स्थापना गरेको “जय श्री शवरी माता मुसहर एकता युवा सेवा समाज नेपाल” नामक संस्थामार्फत पहिला पनि अप्ठयारोमा परेकाहरुलाई आर्थिक सहयोग गर्नुको साथै बालबालिकाहरुलाई शैक्षिक सामग्री, विद्यालय पोशाक समेत वितरण हुँदैआएको छ । विदेशमा बसेको बखत नै आफनो गाउँ समाजमा रहेको ब्यक्तिहरुले त्यस्तो बाध्यता परिस्थिति झेल्नुनपरोस भनी बालबालिकाहरुलाई निःशुल्क शिक्षा दिने सोच आएकोले विदेशबाट फर्किएलगतै निःशुल्क टियुश्न शुरु गरेको र यसलाई निरन्तरता दिनेछु” सदाते गर्नुभयो । मुसहरले निःशुल्क शिक्षा लिने मात्र हैन कि आफनो लगायत अरु जातिको बालबालिकाहरुलाई पनि आ–आफनो टोलमा निःशुल्क शिक्षा दिने परिपाटीको विकास गर्नको लागी समेत सदाले अनुरोध गरेकाछन् ।


समाचार प्रेशक पचुलाल माझी “शक्तिहिनको सशक्तिकरण मुसहर समुदायको समग्र उत्थान अभियान”का संयोजक हुनुहुन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं -नेपाल यातायात व्यावसायी राष्ट्रिय महासंघले सवारी साधनमा जोर–बिजोर प्रणाली लागू नगर्न माग गरेका छ । महासंघले सवारी साधनमा जोर–बिजोर

कामाडौं । नगर विकास कोषले उत्कृष्ट सेवाग्राहीलाई पुरस्कृत गर्ने भएको छ । कोषले एक सूचना प्रकाशित गदै आफ्नो ३४ औ

भारतको ७३ औं गणतन्त्र दिवसको अवसरमा भारतीय राजदूतावासको रक्षा प्रभागले ‘स्वतन्त्रताको अमृत महोत्सव – Azadi ka Amrit Mahotsav’ अन्तर्गतको कार्यक्रमको

काठमाडौंस्थित भारतीय राजदूतावासमा २०७८ माघ १२ गते भारतको ७३ औं गणतन्त्र दिवस मनाइयो । नेपालका लागि भारतीय राजदूत महामहिम विनय