Lifestyle Portal
  •   ४ असार २०७८, शुक्रबार

कि बाटो काटेर जाउ या मारिउ

१२ मंसिर २०७६, बिहीबार ०८:४३

फ्रान्सको इसिक्समा ३९ जना शरणार्थीको मृत शरीर ट्रकभित्र भेटियो, उनीहरु बेलायत छिर्न चाहन्थे तर सपना मृत्यूमा टुगों लाग्यो । उक्त ट्रक चिस्यानयूक्त ट्रक थियो, सबै मान्छेहरुको चिसोका कारणले दर्दनाक मृत्यू भयो ।

ति सबैजनाहरु भियतनाम बाट आएका शरणार्थी या आप्रवासी थिए । १५ वर्षे चालक मउरीसे रबिन्सनले केहि दिनपछि प्रहरी सामु आफूले गैरकानुनी आप्रवासनमा सघाएको जानकारी गराए या स्वीकारे । यसरी बिभिन्न देशबाट बेलायतमा छिर्ने चाह बोकेर उत्तरी प्रान्समा मान्छेहरु आउने गर्दछन्, यस भिँडमा नेपालीहरु पनि छैनन भन्न सकिन्नन । त्यस्तै समुन्द्री तटको शहर कालियासमा पनि लाखौं मान्छेहरु आएर लुक्ने र बेलायत जाने गैरकानुनी संयन्त्रको खोजिमा जस्तोसुकै जोखिम उठाउन तयार हुन्छन् ।

भर्खरै एकजना ईराकीलाई अन्तरदेशीय फेरिले बेलायतको डोभर तट नजिकबाट उद्धार गर्यो, उनी सैयौं किलोमिटर समुन्द्र पौडेर तर्न चाहन्थे, तर समुन्द्रमा यिनको मृत्यू निकट आएके थियो । यस्ता धेरै केसहरु आजभोली पाइन्छ, २१ शताव्दीको आप्रवासन र तेश्रो मुलुक पलायनको प्रथा अहिले अभिशाप झैं भएको छ । मान्छेहरुले बिशेषत तेश्रो मुलुकमा आफ्नो भविष्य देख्न छाडिसके र पश्चिमा देश छिर्न जस्तोसुकै संझौता पनि गर्न तयार हुन्छन् ।

हजारौं किशोरकिशोरीहरु घट्दो तापक्रममा चिसोका कारणले बेलायत छिर्ने क्रममा मरिरहेका छन्, यसको हिसाब समुन्द्रसंग मात्र छ । एकजना नाइजेरियन यूवा समुन्द्र छेउ धेरै चिसो भएकाले आफ्नो टेन्टमा आगो बालेर तातो हसन चाहन्थे तर धुँवामा निस्सासिएर सानो टेन्टभित्रै यिनले प्राण त्यागे ।

हामी भविष्य राम्रो बनाँउन चाहन्छौं र यसैकारणले वर्षौ लगाएर जोखिम मोलेर यहाँसम्म आयौं, हामीलाई कुनै पनि देशले बस्न दिँदैन अनि अब मर्नु या बाटो काट्नुका अलावा हामीसंग केहि बिकल्प छैन, ईरिट्रियाका ३४ वर्षिय युसुफले बताए । उन्को देशमा अवस्था राम्रो छैन, त्यहाँ यूवाहरुलाई जबरजस्ती सिपाही बनाइन्छ तर उनलाई त्यो मान्य छैन । उनी पढेलेखेका छन् र अग्रेजी भाषापनि राम्ररी बोल्न जान्दछन् । धेरै जसो यस्ता व्यक्तिहरु लिविया हुँदै ईटाली अनि यहाँ आएका हुन्छन्, ईटाली चाँही आप्रवासीहरुलाई तुलनात्मक माया गर्ने देश हो तर त्यहाँ लामो अवधि बस्न पाइन्न ।
अलजजिराको रिपोर्टमा नाम र अनुहार नखुलाएर केहि यस्ता व्यक्तिहरुको कथा देखाइएको छ, धेरै जसो किशोरावस्थामा छन् । उनीहरु चिसो ट्रकमा एकसरो कपडा लगाएर पनि सिमा तर्न चाहन्छन्, कि त मरिन्छ कि त बाटो काटिन्छ उनीहरुको थेगो नै भएको छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । १६ औँ संस्करणको युरोकप फुटबलमा क्रोएसियाले बराबरी खेलेको छ । प्रतियोगिता अन्तर्गत दोस्रो खेलमा क्रोएसियाले चेक रिपब्लिकसँग बराबरी

काठमाडौँ– स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार हजार ११८ जना कोरोना संक्रमितको देशका विभिन्न आईसीयू र भेन्टिलेटरमा उपचार भइरहेको छ ।

भारतका चर्चित धावक मिल्खा सिंहको निधन भएको छ । कोरोनाभाइरस संक्रमण भएपछि उनी केही दिनअघि भारतको चण्डीगढस्थित अस्पतालमा भर्ना भएका

एजेन्सी । मानिसको शरीर अन्य प्राणीको तुलनामा निकै संवेदनशील हुन्छ । यही कारण भविष्यमा हुने घटनाप्रति हाम्रो शरीरले पहिले नै