५ जना प्रभावशाली अमेरिकनहरु जो हिन्दु सनातन धर्ममा आए


विश्वभरमा करिब १ बिलियन मान्छेहरु अर्थात एक अबर मान्छेहरु हिन्दु भएको तथ्याकं छ, यद्धपि यसको आधिकारिक पुष्टि भनें पाइएन । जे होस् हिन्दु सनातन धर्म भनेंको प्रकृति, प्रवृति र परिवृतिको यस्तो बैज्ञानीक संगम हो जस्मा धर्म भन्दा धेरै दर्शन र जिवनपद्धतिको मिश्रण पाइन्छ । मानवलाई स्वतन्त्र बिचारको नजिक राखेर बिज्ञान र ग्रहगौचरका अणुहरुसम्म यस दर्शनले समेटेको छ ।
पश्चिमा देशहरु अहिले सुस्तरि हिन्दु सनातन धर्म र दर्शनमा निकट हुन थालेको अवस्था छ, फेसबुकका मार्क जुकरवर्ग देखि व्यबसाही एलन मस्क सम्म पनि भारतमा एउटा बाबासंग दिक्षित भएको प्रमाण छ भनें सटीभ जव्सले त आफ्ना गरिब दिनहरुमा ईस्कन नामक धार्मिक सनातन संस्थामा गएर खाएको उल्लेख नै गरेका हुन् । आज पनि धेरै पश्चिमाहरु सनातन दर्शनमा लालाहित पाइएका छन्, आउनुहोस् आज कुरा गरौं ५ प्रभावशाली अमेरिकीहरु जो सनातन दर्शनमा आए ।

१, श्रीमती केली विलीयम्स


लाई टु मी, आर्मी वाइभ्स, साइकेलोजीस्ट जस्ता चर्चित चलचित्रमा दमदार चरित्रको अभिनय गरेकी यि अभिनेत्री सन् १९९६ मा अजय सिंघल संग बिवाहित भएपछि सनातन दर्शनमा आएकी हुन् । उनी आफ्ना दिनचर्या र ब्यवहारमा पनि हरेक पल शान्ति र सौम्य अनि विश्वबन्धुत्वका भावहरु अनि सनातन दर्शनका हरेक कणहरु आत्मसाथ गर्न चाह राख्दै अघि बढेको बताँउदछिन् । यि अभिनेत्री आफ्ना पालामा अमेरिकामा अभिनय र चरित्रको दुरुस्त चरित्रार्थ गर्नका अत्यन्त चर्चित थिइन ।

२, सत्यभरुपा दास गोस्वामी


७९ वर्षिय यि स्वामी भक्तिबेदान्तका अनुयायी हुन् । यिनी न्यूयोर्क मा जन्मेका हुन् । उनी अमेरिकामा हरेकृष्ण अभियानका स्थापनाकर्ता पनि हुन् ।

३, जुलिया रोवर्टस

यिनको नाम नसुन्ने अमेरिका र पश्चिमा देशहरुमा कमै छन्, जुलिया चर्चित चलचित्र निर्मात्री र अभिनेत्री हुन् । लगभग ४६४ मिलियन डलर कमाएके प्रिटी वुमेन चलचित्रकी अभिनेत्री र निर्मात्री यिनी आफ्नो समयमा र अहिलेपनि अमेरिकी रंगमञ्चकी दमदार हस्ती हुन् । शुरुवातमा ईसाई धर्मकी यि महिलाले पछि गएर सनातन दर्शनलाई अगांलिन ।

४, अल्फ्रेड फर्ड


आजभोली यिनलाई अब्रिश दासका नामले चिनिन्छ, पुरानो पहिचानलाई यिनले हटाइदिए । अरबौं डलरका मालिक यिनी फर्ड कम्पनीका स्थापना कर्ता हेनरी फर्डका नाती हुन् ।

५, गोफ्रे गुलियानो


बिटल्सको बायोग्राफी बनाएका यि लेखक र रेडियो व्यक्तित्व अमेरिकी कानमा गुञ्जेको सर्वाधिक सुनिएका आवाज हुन् । सन् १९९७ मा आफ्नो नाम यिनले जगन्नाथ दासका रुपमा परिवर्तन गरेका हुन् ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु


Loading comments...