Lifestyle Portal
  •   १ भाद्र २०७९, बुधबार

हङकङ प्यालीस्टाइन र कश्मीर

२१ मंसिर २०७६, शनिबार ००:००

प्यालस्स्टाईनको लगातारको रत्ताम्य बाटाहरु कश्मीरको रगतका धाराहरु अनि हङकङको मास प्रर्दशन, के यि ३ वटै ठाँउहरुमा केहि समानता या समबन्ध भेट्नुभएको छ ? आउनुहोस् म आज यि ३ वटै ठाँउहरु र परिवेशको एतिहासिक समानता तर्फ लैजान्छु ।
एकादेशमा भएको इतिहासमा एउटा साम्राज्यमा सूर्य कहिल्यै अस्ताएन अनि त्यस साम्राज्यको अन्तमा त्यसको प्रभाव यस्तो पर्यो कि केहि ठाँउहरुमा रगतका टाटाहरु कहिले पनि सुक्न पाएन ।

बैदेशिक नितिबारे को विश्वमा धेरै पढिने लेखिका एमी हकिन्सले फोरेन पोलिसीमा लेखीन कि विश्वले अहिले बेलायती साम्राज्यले रोपेको काँढाको बृक्षको फलको प्रभाव भोग्दै छ । बेलायती साम्राज्यले छाडेपछि हरेक देशमा सामुदयाकि र धार्मिक द्धन्दको अधिकतम प्रभाव परेको र डिभाइड एण्ड रुलको रणनिति स्पष्ट देखिन्छ । हङकङ र कश्मीरमा त बेलायती साम्राज्यवादको आफ्टर म्याथ नै देखिएको हो । भारतको पोष्ट कोलोनीय अपराइजिगंमा बिभेद र बिभाजनका धेरै अवयवहरु देखिए, भारत पाकिस्तान बिभाजनको मुख्य आधार नै धर्मलाई बनाइयो । कश्मीर चाँही यस बिभाजनको एपी सेन्टर नै हो, बहुसख्यक मुसलमान माथि अल्पसख्यक हिन्दुहरुको शाषन भएकाले धार्मिक बिभाजनको चपेटा दिर्घकालिसम्म कश्मीरमा देखियो जस्को अन्त शायद यो शताव्दीमा पनि नहोला ।

यसलाई म प्यालीस्टाइनमा जोडेन चाहन्छु जहाँ गोराहरुले स्थापना गरेका राष्ट्रले मध्यपूर्वका बहुसंख्यक देशहरुलाई शाषन गर्न भनेंर छाडियो । ईज्रेलको सपरमेसी रैथाने मध्यपूर्वका देशहरुलाई मान्य हुने कुरा भएन, अनि द्धन्द शुरु भयो जुन द्धन्द पनि यस शताव्दीमा सकिएला झैं छैन ।

फेरि हङकङ को कुरा गर्दा यो ठाँउ न त मेनल्याण्ड चीन हो न स्वतन्त्र । बेलायती उपनिवेशवादले केहि दशकअघि चीनलाई लिखितम गरेको यस भूभाग पनि अहिले पोष्ट कोलोनियल अपराइजिगंको भीमकाय चपेटामा छ । जब बेलायती साम्राज्यको घाम अस्तायो तब यस ज्याक राज्यका उपनीवेशहरुले पनि बिभाजन र बिभेद अनि द्धन्दको दिर्घकालिन भूमरीमा फस्न पर्यो । भारतको बिभाजनको एपीसेन्टर कश्मीरमा पर्यो भनें मध्यपूर्वमा यूरोपेलीहरुले थपेको नयाँ राज्यको भूमरीमा शुरु भएको द्धन्द आज धर्ममा नै गएर जियोनीस्ट र जिहादीको द्धन्द भएको छ ।

उता हङकङ  पहिचानको क्राइसीसमा छ, समाज निकै बिकसित त भयो तर पहिचानको अभाव अनि पोष्ट बेलायती कोलोनीज्यबाट उकासिएको हङकङलाई चीनको मेनल्याण्डको शाषन मान्य पनि त छैन । शाषक र शाषीत बिचको यो शदियौं पुरानो बैमनस्यतामा हङकङ , प्यालीस्टाइन र कश्मीरमा पोष्टकोलोनियल अपराइजिगं असर देखिएको छ जुन कुरा नै यि द्धन्दको एतिहासिक पृष्ठभूमि हुन् ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास