Lifestyle Portal
  •   १ कार्तिक २०७८, सोमबार

पहिले भद्रकाली मन्दिर अहिले मस्जिद

२१ मंसिर २०७६, शनिबार १७:१३

ढोकामा मुसलमान मन्त्रहरु जप्दै एकहुल मान्छेहरु लात हान्दै थिए, भारतको मृत्यु भन्ने नारा चलेको थियो । पाकिस्तानी शहर नायज बागमा सन् १९९२ को डिसेम्बर ७ को कुरा हो, आजभन्दा २७ वर्षअघिको घटना हो ।

भारतमा यसैताका बाबरी मस्जिद भत्काइएको थियो, हिन्दु प्रदर्शनकारीहरुले मस्जिद भत्काए, दगां भड्कीयो अनि भारतमा मात्र २००० बढि हिन्दु र मुसलमानहरुको एउटै चिहान हुन गयो । यस मस्जिद काण्डको असर पाकिस्तानमा पनि पर्यो, सुमेरु पर्वतको दाहिने पटिका भारतवर्षका देशहरुमा पहिलेदेखि नै हजारौं सनातन मन्दिरहरु छन्, पाकिस्तान त एक समयको सिन्ध उपत्यकाको मुख्यविन्दु र योग अभ्यासको केन्द्र नै थियो । पाकिस्तानमा भारतको मस्जिद भत्केको घटनापछि मन्दिरहरु भत्काउने अभियान नै चल्यो । त्यस दिन अर्थात सन् १९९२ को डिसेम्बर ७ लाई पाकिस्तानी सरकारले भारतको मस्जिद भत्कीएको बिरोधका लागि राष्ट्रिय बिदा नै घोषणा गर्यो । नायज बाग शहरमा १९ औं शताव्दीमा भद्रकाली हिन्दु मन्दिर भएको घरमा बिधालय बनाइएको थियो, पाकिस्तनी प्रर्दशनकारीहरु त्यस बिधालयको खोजिमा थिए ताकि उक्त भद्रकाली मन्दिरका केहि अवशेषहरु बाँकी छ भनें समापन गर्न सकौं भनेंर ।

लाहोरमा एकजमानामा यस भद्रकाली मन्दिर सर्वाधिक तिर्थाटन रहने अनि पवित्र मन्दिर थियो, वरपर ठूलाठूला भित्ताहरु, पोखरी अनि हरियाली रहेको यो मन्दिर अहिले बिधालय हुँदै मस्जिदमा परिवर्तन भएको छ ।

सन् १९४७ को बिभाजनपछि पाकिस्तानबाट हिन्दु अल्संख्यकहरु भागे या मारिए अनि मन्दिरको पवित्रता क्रमश घृणामा रुपान्तरित भयो । कैयन हिन्दु र शिख शरणार्थीहरु पाकिस्तनबाट भागे र उनीहरुको सम्पतीहरु पाकिस्तनमा राष्ट्रियकरण गर्दै गइयो । नायज वाग शहरमा पनि त्यस्तै भयो, हुन त लाहोरमा रहेका मुसलमानहरुको इतिहास हेर्ने हो भनें पनि उनीहरु भारतको गुरगाँउवाट १२औं देखि १६ औं शताव्दीमा लाहोर आएर धर्मपरिवर्तन गरेको सप्रमाण तथ्य छ । बिभाजनको केहि वर्षसम्म हिन्दु मन्दिरहरु त्यसै छाडिएको थियो, मन्दिरका ठूला संरचनाहरुमा स्थानीय बिवाह भोज गरिने र कहिलेकाँही तस्कर अनि लागुऔषध कोरोवारीहरुले मन्दिरका संरचनालाई अखडा बनाएको पनि पाइन्थ्यो । यस भद्रकाली मन्दिरलाई सन् १९७० मा मस्जिद बनाइयो, यसो गर्दा संरचनाहरुको रक्षा पनि हुने अनि हिन्दु घृणालाई मुसलमान अपनत्वको मस्जिदले कम गराउने संभावना थियो ।

फेरि कथा उताको पनि त्यस्तै छ, भारतबाट पाकिस्तान आउने मुसलमानका पीडाहरु पनि केहि कम छैनन । सन् १९४७ को बिभाजनपछि गुरगाँउबाट नाउज वाग आएका बश्मीर अहमद मीयोले पनि लाहोर आएपछि यसै मन्दिरमा शरणार्थीका रुपमा बुवा आमासंग वास बसेका थिए । सन् १९६५ देखि १९६१ सम्म यिनले सेनामा भारतबिरुद्ध पनि लडे । अब सुस्तरि पाकिस्तानमा हिन्दु र मुसलमान भन्दा पनि पाकिस्तानी हौं भन्ने भावना जागृत भइरहेको यी वार भेटरन बश्मीर बताँउदछन् ।

भद्रकाली मन्दिरका मुख्य कोठाको भित्ताहरुमा भएका हिन्दु देवताका तस्वीर र मुर्तीहरु हटाइएको छैन यद्धपि त्यहाँ अहिले मुसलमान समुदायहरुले दैनिक ५ पटक प्रार्थना गर्दछन् । सन् १९९२ मा दगांबाट जोगाउन मन्दिरको संरचनालाई मस्जिद बनाइयो, अलजजिराले बह्मीरको अन्र्तवार्ता नै छापेको पनि छ ।

बश्मीरका अनुसार पैगम्बर मोहम्मदले नै पनि मक्का जितेपछि त्यहाँका कुनै गैर मुसलमानलाई केहि गर्नुभएन, उनीहरुलाई ससम्मान राख्नुभयो त्यस्तै बिभाजनपछि पनि दुबै तर्फ धार्मिक संरचनामा आँच आउन दिनुहुन्न ।

सन् १९९२ मा आन्दोलनकारीहरुले मन्दिरको काठको एउटा ढोका बाले र सबै संरचना बाल्न आँटेका पनि थिए तर संझाई बुझाई पठाइएको इतिहास छ । मन्दिर होस् या मस्जिद त्यस संरचना अहिले पनि पवित्र छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

यो पनि पढ्नुहोस्

राम मन्दिर र बाबरी मस्जिदको बिवादको १३४ वर्षे नालीबेली

बाबरी मस्जिद र राम मन्दिरको बिवादमा अन्तिम सुनुवाई

भारतका मुसलमानहरु अयोध्या निर्णयलाई पूर्नविचार गराउने पक्षमा

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ