Lifestyle Portal
  •   १ कार्तिक २०७८, सोमबार

९७ वर्षका दिलीप कुमारलाई नेपालबाट ह्याप्पी बर्थडे

२५ मंसिर २०७६, बुधबार १२:४३

दिलीप कुमार

डिसेम्बर ११ सन् १९१२ मा जन्म भएका दिलीप कुमार पाकिस्तानको पेशावरमा जन्मीएका हुन् । त्यतिबेला भारत र पाकिस्तान भन्ने थिएन, उनी भारतमा नै जन्मीए ।

आफ्नो ५० वर्ष भन्दा बढिको चलचित्र करियरमा दिलीप कुरमारले ६० बढि चलचित्रहरु खेले, समालोचकहरुका नजरमा दिलीप सदैव अब्बल र जुझारु अभिनेता रहे । आफ्ना भिनाजु के आसिफले बनाएका मुग्ले आजममा सलीमको अभिनयमा दिलीप आजपनि उत्तिकै जिवन्त छन्, राज कपुरका बुवा पृथ्वी राज कपुरका हरेक संवाद र दिलीप कुमारको अनन्त प्रमेका जिवनरेखाहरु चलचित्रबाट हरेक पुस्तापुस्तामा निस्केको पाइन्छ ।

सन् १९४४ मा चलचित्र ज्वारभाटामा दिलीपले पहिलो क्यामरा फेस गरेका हुन् । अन्दाज, नयाँ दौर, राम और श्याम जस्ता यिनका चलचित्रहरु निकै सफल भए । दिलीप भारतीय सिने इतिहासका अब्बल अनि जिवन्त धरोहर हुन् । लता मगेंशकरलाई बहिनी मान्ने तर सँधै तपाँई भनी संवोधन गर्ने दिलीपको नाम भनें युसुफ खान हो । यिनको प्रेम प्रसंगले पनि आफ्नो समयमा वलिवुडमा निकै चर्चा पायो यद्धपि पछि यिनले आफू भन्दा निकै सानो उमेरकी सायरा बानुसंग सन् १९६६ मा बिवाह गरे । दिलीपको चाण्क्य चन्द्रगुप्त चलचित्रको अभिनयको तारिफ त झन जति गर्दा पनि अपुग नै हुन्छ ।

यिनले दादासाहेब फाल्के, पद्म भुषन र पद्म बिभुषण पनि पाएका छन् । आफ्ना जिवनकालमा ९ वटा फिल्मफेयर अवार्ड पाउने थोरैमात्र भारतीय कलाकारहरुमा दिलीप कुमार पनि एक हुन् । सर्वाधिक अवार्डका लागि दिलीप कुमारले गिनिज बुक अफ वल्र्ड रेकर्डस नै पाएका छन् । सन् १९९८ मा पाकिस्तानी सरकारले आफ्नो देशको सर्वाधिक महत्वपूर्ण सिभिलियन पुरस्कार निशान ए इम्तीयाजबाट दिलीप कुमारलाई सम्मान गर्यो ।

दिलीप कुमारका अभिनयको जादु नेपालमा पनि कम छैन, यी अभिनेतालाई नेपालबाट ह्याप्पी बर्थडे ।

दिलीप कुमार आजबाट ९७ वर्षका भए, यिनलाई ब्रोन्कायल निमोनिया छ जस्ले समयसमयमा श्वासप्रश्वासमा समस्या ल्याँउदछ । अहिले पत्नी सायरा बानु यिनीसंगै छिन् । दिलीपले शाहिद चलचित्रको सेटमा अभिनेत्री कामीनी कौसललाई प्रेम गरेको यद्धपि पछि यि अभिनेत्रीका भाइ यस समबन्धको बिपक्षमा रहेका कारणले दिलीपलाई कामीनीका भाईले हातापात सम्म गर्न खाजेको बताइन्छ । कामीनी आफ्नी दिदिको मृत्यु पछि छोराछोरीको ख्याल गर्न पछि भिनाजुसंग बिवाह बन्धनमा बाँधिइन । पछि दिलीप अभिनेत्री मधुवाला संग बिवाह गर्न यिनीहरुले कुराकानी सम्म छिन्दै ईग्गेजमेन्ट पनि गरे तर पछि फेरि कुरा मिलेन । मधुवालाले किशोर कुमारसंग बिवाह गरिन र कम उमेरमा नै यिनीले मुटुका समस्याका कारण संसार त्यागिन । किशोर कुमार मधुवालाको मृत्युपछि लगभग पागल झैं भएका थिए ।
मधुवालासंगको समबन्ध तितो भएपछि केहि समय समबन्धमा नरहेका दिलीप पछि सायरा बानुसंग प्रेममा परे र बिवाह गरे । ४४ वर्षम बिवाह गरेका दिलीप कुमारकी धर्मपत्नी सायरा भनें केवल २२ वर्षकी थिइन । सायरा संगपनि एकफेर समबन्धबिच्छेद भएका दिलीप पाकिस्तानी केटी आस्मासंग २ वर्ष बसे तर पछि आस्मले आफूलाई मायाको नाटक मात्र गरेको चाल पाएर यिनी पूनः सायरासंग आए । सायरा र दिलीपले २ पटक बिवाह गरेका हुन् ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ