Lifestyle Portal
  •   ५ आश्विन २०७८, मंगलवार

बढ्दो समुन्द्री सतहले गर्दा सन् २०५० सम्म ५० वटा शहरहरु समुन्द्रमा विलिन हुने

२८ मंसिर २०७६, शनिबार ०९:३१

सन् २०५० सम्ममा बढ्दो पानीको सतहले अहिलेभन्दा ३ गूण बढि असर गर्ने एउटा अध्ययनले जनाएको छ । स्याटलाइट रिडिगं र अन्य खोजका आधारमा आएको यस अध्ययनलाई न्यूयोर्क टाइम्सले महत्वका साथ छापेको छ । नेपालजस्तो धेरै हिमाल भएको देशका लागि यो महत्वपूर्ण खोज हो, हिमालका पानीहरु जलवायू परिवर्तनका कारणले पग्लिएर समुन्द्रमा पानीको सतह बढाइरहेका छन् भनें आर्कटीक र टुन्ड्रा प्रदेशहरुमा हिँउको परिमाण ब्यापक रुपमा घटिरहेको छ ।

यस शताव्दीको मध्यबिन्दु अर्थात सन् २०५० सम्मा १५० मिलियन मान्छेहरु लगभग १५ करोड मान्छेहरु प्रभावित हुन्छन् र पूर्णत शहरहरुबाट बिस्थापित हुन्छन् । दक्षिणी भियतनाम सबैभन्दा धेरै प्रभावित हुनेछ, संभवत सन् २०५० सम्मा दक्षिणी भियतनाम सम्पूर्ण रुपमा समुन्द्रमा विलिन हुँदैछ । भियतनामका मात्र २० मिलियन अर्थात २ करोड जनसंख्या बिस्थापित हुनेछन् ।

ए रिर्सच अफ क्लाइमेट सेन्टर नामक संस्थाको यस अध्ययनले अहिले विश्वमा निकै चर्चा पाएको छ । थाइल्याण्डका पनि कूल जनसंख्याको १० प्रतिशत बिस्थापित हुनेछन् । राजधानी बैंकक सर्वाधिक प्रभावित हुनेछ । चीनको सांघाई पनि निकै प्रभावित हुनेछ भनें अमेरिकाको न्यू ओर्लियन पनि पूर्णत पानीमा विलिन हुने संभावना छ । भारतको मुम्बई पनि उच्च जोखिममा छ भनें ईजिप्टको विश्व सम्पदा सूचीको स्थान एलेक्जेन्ड्रिया पनि उच्च जोखिममा छ जुन पूर्णत पानीमा विलिन हुनेवाला भएको अध्ययनको दावी छ ।
ईराकको दोश्रो ठूलो शहर वार्सा पनि पूर्णत पानीमा डुब्ने देखिन्छ, अब विश्वका लागि जलवायू परिवर्तन निकै ठूलो मुद्धा भएको र यसका विरुद्धमा लड्न सबैलाई आव्हान गरिएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ

नेपालका ललितपुर, नुवाकोट, रसुवा र धादिङ्ग जिल्लामा १४ वटा सांस्कृतिक सम्पदा परियोजना तथा ललितपुर, रसुवा, नुवाकोट, सिन्धुपाल्चोक, रामेछाप, दोलखा, गुल्मी,

काठमाडौँ, न्यूजकारखाना । प्रहरी महानिरीक्षक शैलेश थापा क्षेत्रीले काठमाडौं महानगरपालिका-१ नक्सालस्थित नन्दीकेश्वर बगैँचा नारायणचौरमा बुधबार वृक्षरोपण गर्नुभएको छ । राष्ट्र