Lifestyle Portal
  •   २२ माघ २०७९, आईतवार

पाकिस्तानी राष्ट्रध्वजावाहकले रुसी विमान निर्माता सुखोईका जेटहरु किन्ने निर्णय गर्यो

२९ मंसिर २०७६, आईतवार १३:२०

लोकप्रिय

एसएस जे १०० जेटहरु रुसी कम्पनीले निर्माण गरेका जेटलाइनरहरु हुन्, विश्वमा अमेरिकी बोईगं र यूरोपी एयरबस बाहेक अन्य ठूला जेट लाइनर बनाउने कम्पनी छैन । हुन त ससाना कम्पनीहरु जस्तै बमबार्डियरहरु, एटीआरहरुले आफ्ना मिडल साइजका जहाजहरु विश्वमा निकालेका छन् र लियर जेट जस्ता निजी विमान बनाउने कम्पनीहरुले साना विमानहरु विश्वभरि नबेचेका हैनन तर जेटलाइनर ब्यवसाहमा अमेरिकी र यूरोपी निर्माता कम्पनीको कडा प्रतिस्पर्धा र राज छ ।

यसै क्रममा चीनीयाँ निर्माता र रुसी निर्माता कम्पनीहरु आआफ्ना जहाजहरु लिएर नआएका हैनन तर तिनीहरु सुरक्षाका दृष्टिले सवंदनशील नभएको एनटीएबी अर्थात नेशनल ट्राभल सेफ्टी वोर्डमा अमेरिकी सदस्यले बताउँदै बिभिन्न देशहरुको आकाशमा प्रतिबन्ध लगाइदिने गरेका थिए । नेपाली जहाजहरु पनि यूरोपी आकाशमा लामो समयसम्म प्रतिबन्धमा परेका थिए ।

यसै क्रममा पाकिस्तानले भनें एउटा बिवादास्पद अनि स्वछन्द निर्णय लिएको छ, रुसी विमान किन्ने निर्णय । रुस फाइटर जेटका निर्माणमा अति अनुभवी छ, भारत लगायत विश्वका धेरै अन्य देशले रुसबाट मिग ३३ फाइटर जेटका श्रृखलाहरु किनेका छन्, भारतले अहिलेपनि मिग श्रृखलाका विमानहरु चलाँउछ । रुस र जापानका फाइटर विमानहरुको दोश्रो विश्वयुद्धमा ठूलो भूमिका रहेको छ ।
गत हप्ता पाकिस्तानी अधिकारीहरुले सुखोई विमानहरु वेट र ड्राई लिज दुबैमा किन्ने जनाएका छन्, यो विमानमा दुईवटा ईन्जिन छन् जस्लाई रिजनल पेसेन्जर जेटका रुपमा परिभाषित गरिएको छ । अर्मानियाको राष्ट्रिय ध्वजावाहले पनि यसै श्रृखलाका जहाजहरु चलाँउछन् यद्धपि सन् २०११ मा बजारमा आएका यि जहाजका श्रृखलाहरु अन्य बिभिन्न कारणले कम्पनी नै सन् २०१३ मा बन्द गर्नुपरेको पाइन्छ । यस जहाजले ४४० यात्रु लिएर एकपटकमा ४४०० किमी यात्रा तय गर्न सक्दछ । रुसी ध्वजावाह एरोफ्लोटसंग ४९ वटा यस विमानका श्रृखलाहरु छन् । १०० वटा एएसजे १०० विश्वभरिबाट माग भएका छन् जुन डेलिभर गर्न बाँकी छ ।

यस वर्ष मे महिना मा रुसमा नै यस श्रृखलाको विमान मस्कोमा रहस्यमयी दुर्घटना भएको हो, उड्नासाथै चट्यागं लागेको जहाजका ईलेक्ट्रीकल पाटाहरु सबै फेल भएर ईमरजेन्सी अवतरण गर्नुपरेको थियो । आकस्मीक अवतरणमा ७८ जना मध्य ४१ जनाको मृत्यु भयो किनभनें अवतरणका क्रममा बजारिएर ईन्धन चुहिएर जहाजमा आगो लागेको थियो ।

अब हेरौं पाकिस्तानमा यि श्रृखलाका जहाजहरुले कस्तो बजार दिने हुन् ? स्मरण रहोस चिनियाँ कम्पनीसंग नेपालले किनेको जहाज यस्तै नयाँ कम्पनीको हो र उक्त जहाजहरु अहिले अपरेटिगं घाटामा छन् भनें सुरक्षाका दृष्टिले पनि संवेदनशील छन् ।
सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा