Lifestyle Portal
  •   २० माघ २०७९, शुक्रबार

अमेरिका र तालिवानको दोश्रो शान्तिवार्ता कतारमा शुरु हुँदै

१ पुष २०७६, मंगलवार १०:१५

लोकप्रिय

प्रथम चरणको वार्ता अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पको तिक्तताका कारणले सकिएको ३ महिनापछि फेरि कतारमा शुरु हुने भएको छ । अमेरिकाको शान्ति दुतका रुपमा कतारमा तालिवानसंग कार्यरत जमिल खालिजादले सेप्टेम्बर पछि तालिवानसंग फेरि वार्ता गर्न कदम शुरु गर्ने बताएका छन् । १८ वर्ष लामो तालिवान र अमेरिकी युद्धलाई शान्पिूर्ण मोड दिन यस वार्ता निकै संबेदनशील मानिन्छ । अफगानीस्तान अमेरिकी सम्बन्ध र युद्ध विरामका लागि यस वार्ता जरुरी झैं भएको छ, अमेरिकी दुतले बताए ।

गत महिनाको थ्यागंस गिभिगंमा अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्प अफगानीस्तानमा अमेरिकी सेन्य क्याम्पमा पुगेका थिए जब यिनले तालिवानले अमेरिकासंग डिल गर्न चाहेको भनी भाषण गरेका थिए । लगभग आधा अफगानीस्थाननै नियन्त्रणमा लिएका तालिवानहरुको अमेरिकी सेना लक्षित आक्रमणमा भनें अहिलेका महिनाहरुमा झनै तिब्रता आएको बताइन्छ ।

राष्ट्रपति ट्रम्पले अफगानीस्थानमा रहेका १२ हजार अमेरिकी सेनालाई घर फिर्ता गरेर अफगानी सेना र प्रहरीकै क्षमता बढाई त्यहाँको सुरक्षा दिगो गर्न चाहेको बताँउदै आएका छन् । यद्धपि पछिल्लो समयमा भारतको अफगानीस्थानमा निकै लगानी रहेका कारणले भारतीय पक्षको दबाब भनें अमेरिकी सेना अफगानीस्थान नछाड्नु तर्फ नै रहेको पनि स्पष्ट देखिन्छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा