Lifestyle Portal
  •   ११ जेष्ठ २०७९, बुधबार

अमेरिका र तालिवानको दोश्रो शान्तिवार्ता कतारमा शुरु हुँदै

१ पुष २०७६, मंगलवार १०:१५

प्रथम चरणको वार्ता अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पको तिक्तताका कारणले सकिएको ३ महिनापछि फेरि कतारमा शुरु हुने भएको छ । अमेरिकाको शान्ति दुतका रुपमा कतारमा तालिवानसंग कार्यरत जमिल खालिजादले सेप्टेम्बर पछि तालिवानसंग फेरि वार्ता गर्न कदम शुरु गर्ने बताएका छन् । १८ वर्ष लामो तालिवान र अमेरिकी युद्धलाई शान्पिूर्ण मोड दिन यस वार्ता निकै संबेदनशील मानिन्छ । अफगानीस्तान अमेरिकी सम्बन्ध र युद्ध विरामका लागि यस वार्ता जरुरी झैं भएको छ, अमेरिकी दुतले बताए ।

गत महिनाको थ्यागंस गिभिगंमा अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्प अफगानीस्तानमा अमेरिकी सेन्य क्याम्पमा पुगेका थिए जब यिनले तालिवानले अमेरिकासंग डिल गर्न चाहेको भनी भाषण गरेका थिए । लगभग आधा अफगानीस्थाननै नियन्त्रणमा लिएका तालिवानहरुको अमेरिकी सेना लक्षित आक्रमणमा भनें अहिलेका महिनाहरुमा झनै तिब्रता आएको बताइन्छ ।

राष्ट्रपति ट्रम्पले अफगानीस्थानमा रहेका १२ हजार अमेरिकी सेनालाई घर फिर्ता गरेर अफगानी सेना र प्रहरीकै क्षमता बढाई त्यहाँको सुरक्षा दिगो गर्न चाहेको बताँउदै आएका छन् । यद्धपि पछिल्लो समयमा भारतको अफगानीस्थानमा निकै लगानी रहेका कारणले भारतीय पक्षको दबाब भनें अमेरिकी सेना अफगानीस्थान नछाड्नु तर्फ नै रहेको पनि स्पष्ट देखिन्छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा कास्की जिल्लाको पोखरा महानगरपालिका–१३ ढाँडबेसीमा अवस्थित श्री आर्वा विजय माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवनको उद्घाटन

काठमाण्डौ । स्थानीय निर्वाचनमा सर्वाधिक लोकप्रिय तथा देशकै चासोको पात्र बनेका काठमाण्डौं महानगरपालिकाको मेयर पदका उम्मेदवार बालेन साहको घरमा नयाँ

मैले २०४७ सालपछि भोट नै हालेकी छैन । किनभने हाम्रो नेपालमा बहुदल भित्रिएपछि मुलुकमा थप व्यक्तिवाद मात्रै मौलाएको देखेपछि मलाई

काठमाडौं : नेपाल आयल निगमले पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य वृद्धि गरेको छ। शनिबार राति १२ बजेदेखि लागु हुनेगरी निगमले पेट्रोल, डिजेल