Lifestyle Portal
  •   २० माघ २०७९, शुक्रबार

माउन्टेन ड्रिमीगंका स्वप्नद्रष्टा गोपाल अर्यालको निम्तो

२ पुष २०७६, बुधबार २२:१०

लोकप्रिय

एकजना छन्, मेरा साथी र उनी सपना देख्दछन् । सपना त सबैको हुन्छ, केहि कम केहि बढि अनि केहि ठिक्क हैन र ? यि साथीले सपनाका टुक्राहरुलाई देश बिदेशमा फैलाँउदै आएका छन्, गज्जब कुरा के भनें यिनी सपनालाई मञ्चसंग जोड्दछन्, अभिव्यक्तिसंग टाँस्दछन् अनि सपनालाई टपक्क उठाएर ल्याँउदछन् अनि नाटकसंग जोडिदिन्छन् ।

थिएटरको कलासंग सपनालाई जोड्ने यि स्वप्नद्रष्टा हुन् गोपाल अर्याल । गोपाल र मेरो भेट भुकम्पपछि ईज्राएड नामक संस्थाको रेडियो परियोजना गर्ने क्रममा भएको हो । मेरो बिधालय देखिको साथी सुदिश उक्त संस्थामा कार्यरत थियो, तिब्र गतीमा भुकम्प पछि उद्धार, नाटक श्रृखलामार्फत ट्रमा न्यूनिकरण र बिधार्थीहरुलाई नाटक मार्फत बिधालय फर्कन आँट दिँदै यिनीहरु भुकम्प प्रभावित जिल्लाहरुमा बेधडक कुदिरहेका थिए ।

सुदिशसंग भुकम्पभन्दा एकदिन अघि झोछेमा भेट भएको थियो, म जागिर छाडेर क्यामरा र साइकलमा मस्त थिँए । ३ वर्षको उराठ लाग्दो जागिरमा प्रपोजलहरु र रिपोर्टसंग खेल्दै अनि पश्चिम नेपालका गुल्मी, अर्घाखाँची, कपिलवस्तु, स्यागंजा डुल्दा डुल्दै म थाकेको थिँए । यूनिभर्सिटी अफ बाथको वल्र्ड अफ वर्डस परियोजनाको रेडियो परियोजना परिकल्पना गरेर म नेपालमा पहिलो रेडियो कार्टुन सबिना र पुन्टे हात्तिको कथा गर्दै थिँए । यतिले  खान पुग्छ र काठमाडौंमा बस्न पुग्छ भनेंर आँटेको मात्र थिँए, भुकम्पले सबै कुरामा पानी फेरिदियो ।

सुदिश र म अन्दामान टापुमा जाने सल्लाहमा थियौं, भुकम्प नआएको भए हामी अर्को हप्ता जाने प्लानमा थियौं तर त्यसो भएन । भुकम्पले जिवनको प्रार्थमिक्तामा परिवर्तन गरेर गयो ।

भुकम्प पछि सुदिशले फोन गरेर ईज्रा एडको परियाजेना रेडियोमा देखाउ भन्यो, त्यसै दिन गोपालसंग फोनमा कुरा भएको हो । पछि धेरै रात, दिन र लेखाइहरुमा गोपु, म र सुदिश नजिक भएर काम गर्यौं । मैले भुकम्पमा फसेको पूतली परि नामक नानीको घरमा थिचिएको प्लट बनाँए, परि हरेक पराकम्पमा बुवालाई घरका भग्नावशेषबाट पूतली झिकिदिन रुने कथालाई तन्काएँ र यसै क्रममा गोपु संग मरणोपरान्त याद रहने दोस्ती भयो ।

सुदिशले एउटा दुर्घटनामा ज्यान गुमायो, गोपु र म एकआपसमा छाँद हालेर रोएका थियौं । सुदिशको संझना सँधै आँउछ एकतमासले । गोपुले छोरीको नाम नै सुदिशा राखेको छ , छोरीलाई भेट्न जान पनि पाएको छैन । सुदिशका लागि शव्द निकाल्दा मेरा शव्दहरु आँशुमा छर्लप्प भिज्दछ, एकफेर म बिदेशमा छँदा एकतमासले सोचीरहेको थिँए । तिहारको दिन थियो, अघिल्लो तिहारमा त्यसै दिन शुदिश र आशिष मलाई भेट्न आएक थिए, लक्ष्मीपूजामा एक भेट भएको एक वर्ष पुगेको याद थियो, लक्ष्मीपूजा आयो तर साथी नफर्कने गरि गएको थियो । म त्यसदिन एक तमासले राएँ, मानौं म बच्चा भएको थिएँ र आमाले मलाई छाडेर होस्टलमा राखेर घर जाँदै हुनुन्थ्यो । सुदिश निरौलाको याद मा गोपाल पनि जोडिएको छ ।  गोपु एउटा कलाकार हो, धेरै नाटक र थिएटर क्रियाकलापमा उ संलग्न छ । देश बिदेश गरिरहन्छ, दशैं र तिहार भरि उ यूरोपमा थिएटर तालिमप्रदायककर्ता भएर कुदिरहेको थियो । उ सपनालाई हिमाल र थिएटरसंग जोड्दछ । नाट्य अभिव्यक्तिको सर्वोत्तम कलाका लागि उस्लाई देश बिदेशबाट निम्तो आँउछ, मह जोडीको एउटा टेलिसिरियलमा उस्लाई भर्खरै देखेकोृ पनि थिँए । गाजाबाजा चलचित्रमा उस्लाई हेर्न भएपनि म हलसम्म गए, उ कलाकार होला तर मेरा लागि उ स्वप्नद्रष्टा हो जस्ले हिमाल, सपना र थिएटरलाई एउटै धागोमा बाँधेको छ ।

उ सामाजिक अस्तित्वको अवयवहरु जोडेर अभिनय कला र थिएटरको अधिवक्ता हो, उ त्यसमा अध्यात्मलाई पनि जोड्दछ । मुख्यतया यि सबै कुराहरु बाट उस्ले थिएटरमा दर्शक र कलाकार दुबैलाई आफूभित्र छिर्न र आन्तरिक विश्वमा नजर दौडाउन सिकाँउदछ ।
महान दार्शनिक रुमीले भनेंका थिए कि संसारमा सर्वाधिक ठूलो भाषा नै मौनता हो र शव्दहरु र भाषाहरु त मौनताको केवल कमजोर अभिव्यक्ति मात्र हो भनेंर । गोपाल पनि ननभर्वल अभिव्यक्तिमार्फत ब्रह्माण्डका अवयव र भावहरुलाई अभिव्यक्त गर्न सिकाँउछ भन्ने मेरो ठम्याई छ । गोपालका श्रृजना र निर्देशनमा राजेश हमालले मुखिया बा भनेंर चिच्याउनु पर्ने हुँदैन होला, त्यहाँ सबै कुरा शव्दभन्दा परका अनूभूति हुन्छन, शायद ।

य निकट भविष्यमा माउन्टेन ड्रिमीगंका संस्करणहरु नेपालमा चलाँउदैछ, अनेकन पटक उस्ले यस्ता सेसनहरु नेपालमा पनि गरिसकेको छ । उस्को आइसीएसटी भन्ने संस्था छ http://www.icstnepal.com/about
माउन्टेन ड्रिमीगंको यस संस्करण चाँही आउने वर्ष ८ मे बाट २० मे सम्म हुँदैछ । त्यहाँ दर्ता गर्नका लागि यस लींकमा जान पर्नेरहेछ ।
http://www.icstnepal.com/post/mountaindreaming?fbclid=IwAR3b__hgKUm8696wWhUDVi1EzvqmDvl6GtRFdv5mEYLT1dKmTleEl9qKw4Y
यस तालिममा बिदेशबाट पनि मान्छेहरु तालिम दिन र लिन आउनेरहेछन् । मलाई उस्ले यी कार्यक्तममा बोलाँउछ तर म जिवन ज्यून ब्यापार गर्ने क्रममा बनियाँ भएको छु, जान पाएकै छैन केहि न केहि ब्यबहारले तानिरहेकै हुन्छ । मौका मिलाएर एकफेर जान्छु शायद यसै मे मा हुनसक्छ ।
गोपाल अभिव्यक्तिमा आधारित भएर थिएटरमा यूगान्तकारी काम विश्वस्तरमा गरिरहेको छ, म सबै कुराहरु बुझ्न र लेख्न सक्दिन किनकी ति धेरै गहन छन् । गोपाल फुर्सतमा मलाई यो सबै कुराहरु बुझाउन आउ है, चियाका कपहरुमा गफका मुस्लाहरु उडाउन बाँकी छन् नि ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

यो पनि पढ्नुहोस्

बिशेश्वर प्रधानमन्त्री हुँदा खेरिको नेपाल : भुसको आगो

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भक्तपुर, १७ पुस: अङ्ग्रेजी नयाँ वर्ष, २०२३ को पहिलो दिन । भक्तपुरका प्रमुख गन्तव्य मानिएका पर्यटकीयस्थल नगरकोटदेखि रानीकोटसम्मका होटल स्वदेशी

“आमा मलाई हुर्काउनु भो, पढाउनु भो, माया दिनुभयो । अब म हजुरको सधैँ सेवा गर्छु है” भन्दै नारायणी नमूना मावि

खजुरा, १५ पुस : निकै तामझामका साथ नेपालगञ्जको ऐतिहासिक पर्यटकीय ताल रानीतलाउलाई सञ्चालनमा ल्याइए पनि अहिले संरक्षणको अभावमा पुनः जीर्ण

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा