Lifestyle Portal
  •   २१ असार २०७९, मंगलवार

मुसहर, डोम र चमार समुदायका विधार्थीहरुको छात्रवृत्तिको अवस्थाः न राधा के नौ मन घिउ होइहे, न राधा नचिहे

८ पुष २०७६, मंगलवार ११:०४

सम्भवतः नेपालको इतिहासमा पहिलो पल्ट यत्रो ठुलो मन्च “किशोर किशोरीको स्वास्थ्य र विकास विषय पहिलो राष्ट्रिय सम्मेलन, काठमाडौं”मा सन् २०१६ को उदघाटन सत्रको मुख्य वक्ता (किनोट स्पीकर) को रुपमा आफनो मुसहर, डोम र चमार समुदायका विधार्थीहरुका समस्या र राज्यको नितिका विषयमा प्रस्तुतीकरण दिएका थिए, सिरहाका बसन्त सदा मुुसहरले ।

प्रस्तुत छ सदाले प्रस्तुत गर्नुभएको वहाँको मन्तव्यः
यहाँहरुले नै दिनाभद्री छात्रवृति कोषमा गर्नु भएको सहयोग र भोरको सहजीकरण तथा प्राविधिक सहयोग मार्फत उच्च शिक्षा (कक्षा ११ र १२) अध्य्यन गर्न सफल हुनु भएको थियो बसन्त र वहाँ जस्तो २५० भन्दा बढी मुसहर विधार्थीहरुले । हाल बसन्त सदा नेपाल प्रहरीमा जागीर प्राप्त गरेर देश र जनताको सेवारत हुनुहुन्छ ।

अहिले पनि सयौं मुसहर विधार्थीेहरु चरम आर्थिक कठिनाईको सामना गर्दै जसो तसो एसईइ उतिर्ण गरेर आर्थिक अभावका कारण उच्च शिक्षा अध्य्यन गर्न बञ्चित भई रहेका छन् । प्रदेश २ सरकारले आफनो बार्षिक कार्यक्रम तथा बजेटमा मुसहर, चमार र डोम समुदायका विधार्थीको लागि ठुलै रकम छात्रवृतिको नाममा छुट्याउन थालेको छ गत आर्थिक वर्ष देखि तर आज सम्म एउटा पनि मुसहर विधार्थीले उक्त आर्थिक सहयोग प्राप्त गरेको छैन । हामीले बुझ्दा, प्रदेश २ सरकारले उक्त रकम कक्षा ११ र १२ का विधार्थीलाई नभई स्नातक अध्य्यनमा सहयोग गर्न राखेको भन्ने रैछ र त्यसमा पनि एउटा मापदण्ड कस्तो भने; कक्षा ११ र १२ मा मुसहर, डोम र चमार समुदायका विधार्थीहरुले पहिलो श्रेणी मा उतिर्ण गरेकै हुनु पर्ने रे ! यहाँ कक्षा ११ र १२ पढन त पाई रहेका छैनन् उनीहरु, बल्ल छ पढ्ने एउटा माहोल बन्न सफल भएको छ । पहिलो श्रेणी र उत्कृष्ट खोज्ने की हौसला प्रदान गर्ने? कस्तो सामाजिक संरचना र रोजगारीको अवस्था छ केही बुझेका छौं या छैनौ? आयश्रोत तेस्तो के छ? कहाँबाट स्नातक पढछन् । यो त त्यही उखान भयो, “न राधा के नौ मन घिउ होइहे, न राधा नचिहे ।”

तसर्थ, थुप्रै मुसहर विधार्थीहरुको अनुरोधमा दिनाभद्री छात्रवृति कोषलाई पुनः सक्रिय गर्नु पर्ने आवश्यकता देख्दैछौं । आशा र विस्वास छ, यहाँहरुले यथासम्भव सहयोग गर्नु हुनेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

असार १९, वीरगंज । विश्व हिन्दू परिषद् नेपाल, पर्सा निकट युवाहरुद्वारा पर्सा जिल्लाको वीरगञ्ज महानगरपालिकामा विरोध प्रदर्शन गरिएको छ ।

भारत सरकारको अनुदान सहयोग अन्तर्गत नेपालका विविध हितग्राही संस्थाहरुलाई ७५ वटा एम्बुलेन्स र १७ वटा विद्यालय बस उपहार प्रदान गरिएको

नेपालका लागि नवनियुक्त भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले आज राष्ट्रपति भवन, शितल निवासमा आयोजित एक समारोहमा सम्माननीय राष्ट्रपति श्रीमती विद्यादेवी भण्डारी

नेपालका लागि नव–नियुक्त भारतीय राजदूत महामहिम नवीन श्रीवास्तव आज काठमाडौं आइपुग्नुभएको छ । श्रीवास्तव करियर कूटनीतिज्ञ हुनुहुन्छ । काठमाडौं आउनु