Lifestyle Portal
  •   २० माघ २०७९, शुक्रबार

मुसहर, डोम र चमार समुदायका विधार्थीहरुको छात्रवृत्तिको अवस्थाः न राधा के नौ मन घिउ होइहे, न राधा नचिहे

८ पुष २०७६, मंगलवार ११:०४

लोकप्रिय

सम्भवतः नेपालको इतिहासमा पहिलो पल्ट यत्रो ठुलो मन्च “किशोर किशोरीको स्वास्थ्य र विकास विषय पहिलो राष्ट्रिय सम्मेलन, काठमाडौं”मा सन् २०१६ को उदघाटन सत्रको मुख्य वक्ता (किनोट स्पीकर) को रुपमा आफनो मुसहर, डोम र चमार समुदायका विधार्थीहरुका समस्या र राज्यको नितिका विषयमा प्रस्तुतीकरण दिएका थिए, सिरहाका बसन्त सदा मुुसहरले ।

प्रस्तुत छ सदाले प्रस्तुत गर्नुभएको वहाँको मन्तव्यः
यहाँहरुले नै दिनाभद्री छात्रवृति कोषमा गर्नु भएको सहयोग र भोरको सहजीकरण तथा प्राविधिक सहयोग मार्फत उच्च शिक्षा (कक्षा ११ र १२) अध्य्यन गर्न सफल हुनु भएको थियो बसन्त र वहाँ जस्तो २५० भन्दा बढी मुसहर विधार्थीहरुले । हाल बसन्त सदा नेपाल प्रहरीमा जागीर प्राप्त गरेर देश र जनताको सेवारत हुनुहुन्छ ।

अहिले पनि सयौं मुसहर विधार्थीेहरु चरम आर्थिक कठिनाईको सामना गर्दै जसो तसो एसईइ उतिर्ण गरेर आर्थिक अभावका कारण उच्च शिक्षा अध्य्यन गर्न बञ्चित भई रहेका छन् । प्रदेश २ सरकारले आफनो बार्षिक कार्यक्रम तथा बजेटमा मुसहर, चमार र डोम समुदायका विधार्थीको लागि ठुलै रकम छात्रवृतिको नाममा छुट्याउन थालेको छ गत आर्थिक वर्ष देखि तर आज सम्म एउटा पनि मुसहर विधार्थीले उक्त आर्थिक सहयोग प्राप्त गरेको छैन । हामीले बुझ्दा, प्रदेश २ सरकारले उक्त रकम कक्षा ११ र १२ का विधार्थीलाई नभई स्नातक अध्य्यनमा सहयोग गर्न राखेको भन्ने रैछ र त्यसमा पनि एउटा मापदण्ड कस्तो भने; कक्षा ११ र १२ मा मुसहर, डोम र चमार समुदायका विधार्थीहरुले पहिलो श्रेणी मा उतिर्ण गरेकै हुनु पर्ने रे ! यहाँ कक्षा ११ र १२ पढन त पाई रहेका छैनन् उनीहरु, बल्ल छ पढ्ने एउटा माहोल बन्न सफल भएको छ । पहिलो श्रेणी र उत्कृष्ट खोज्ने की हौसला प्रदान गर्ने? कस्तो सामाजिक संरचना र रोजगारीको अवस्था छ केही बुझेका छौं या छैनौ? आयश्रोत तेस्तो के छ? कहाँबाट स्नातक पढछन् । यो त त्यही उखान भयो, “न राधा के नौ मन घिउ होइहे, न राधा नचिहे ।”

तसर्थ, थुप्रै मुसहर विधार्थीहरुको अनुरोधमा दिनाभद्री छात्रवृति कोषलाई पुनः सक्रिय गर्नु पर्ने आवश्यकता देख्दैछौं । आशा र विस्वास छ, यहाँहरुले यथासम्भव सहयोग गर्नु हुनेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भक्तपुर, १७ पुस: अङ्ग्रेजी नयाँ वर्ष, २०२३ को पहिलो दिन । भक्तपुरका प्रमुख गन्तव्य मानिएका पर्यटकीयस्थल नगरकोटदेखि रानीकोटसम्मका होटल स्वदेशी

“आमा मलाई हुर्काउनु भो, पढाउनु भो, माया दिनुभयो । अब म हजुरको सधैँ सेवा गर्छु है” भन्दै नारायणी नमूना मावि

खजुरा, १५ पुस : निकै तामझामका साथ नेपालगञ्जको ऐतिहासिक पर्यटकीय ताल रानीतलाउलाई सञ्चालनमा ल्याइए पनि अहिले संरक्षणको अभावमा पुनः जीर्ण

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा