Lifestyle Portal
  •   १८ श्रावण २०७९, बुधबार

चीनलाई विश्वभरिका मुसलमानद्वारा दबाब दिने निर्णय

१५ पुष २०७६, मंगलवार ०७:१६

चीनको जिगंजियागंमा उहिगुर मुसलमानहरुका बिरुद्ध सरकारले धेरै कदमहरु चलाएको र दमन गरेको बिरुद्धमा विश्वभरिका मुसलमान समुदायले बिरोध जनाँउदै विश्वभरि मुसलमान समुदाय र घरपरिवारले चिनियाँ सामान र बस्तुहरु प्रयोग नगर्न आदेश जारी गरेका छन् ।
मलेसीयामा विश्वभरिका मुसलमान समुदायको एउटा बृहत सभा गरिएको थियो जस्मा चीनका उहिगुर समुदायको दमनका कुराहरु निकै उठेको थियो । मोहम्मद आश्री बीन जइनुल अबिमिन पेर्लीस स्टेटका टप जुरि हुन्, यिनले चीनलाई मुसलमान समुदाय बिरोधी कदमका लागि बिरोध गर्न र चीनका बिरुद्धमा सम्पूर्ण मुसलमान मसुदायलाई विश्वभर एक हुन आग्रह गरेका छन् । जिगंजियागंका मुसलमान समुदायको स्वतन्त्रताका लागि चीनलाई कुटनैतिक दबाब दिन मलेसीयाको सम्मेलनले सबैलाई आव्हान गरेको छ ।

चीनका बस्तुहरु मुसलमान समुदायले विश्वभरि नै उपयोग नगरिदिँदा मात्र चीनले मुसलमान भातृत्वको विश्ववजारको क्रय शक्ति बुझ्ने आश्रीले बताएका छन् । ईस्लामीक कोअपरेशनका धेरै संस्थाहरु उहिगुर मुसलमानका हकमा मौन भएको आरोप लागेको अवस्थामा मलेसियाको ईस्लामीक भातृत्वको यस सम्मेलन चीनका बिरुद्ध खरो उत्रिएको छ ।

यस जुलाईमा पनि २० भन्दा धेरै देशहरुले चीनका उहिगुर समुदायको मास डिटेन्शनका बिरुद्धमा संयुक्त राष्ट्रसंघमा मतदान गरेका थिए । ईस्लामीक कोअपरेशनका १४ देशहरुले भनें अन्य २३ देशहरु साथ लिएर चीनको पक्षमा मत जाहेर गर्दै मानव अधिकारको संरक्षणमा चीनको समर्थन पनि गरेका थिए । उहिगुर मुद्धा ईस्लामीक देशहरुमा नै फरक फरक रुपमा लिइएको पाइन्छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं – हेम्प स्पटलाइटमा पाइला चाल्दा, धेरै मानिसहरूले यो वास्तवमा के हो र किन यस्तो हानिकारक र उपयोगी बोट वरिपरि

भारत, नयाँ दिल्ली । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले भारतको १०० औं स्वतन्त्रता दिवस आउनु अघिसम्म सरकारले नव भारत बनाउने लक्ष्य

भारतको हरियाणास्थित सोनीपतमा राष्ट्रिय कुस्तीवाज निशा दहिया, उनको २१ वर्षिय भाई, ८ वर्षिय एक बालक तथा आमा लगायत घरका ६

एजेन्सी, उत्तर प्रदेश । भारतीय कांग्रेसकी महासचिव प्रियंका गांधी पक्राउ परेकी छिन् । उत्तर प्रदेशस्थित लखीमपुर खीरीमा किसानमाथी भएको हिंसाका