Lifestyle Portal
  •   २१ माघ २०७९, शनिबार

चीनलाई विश्वभरिका मुसलमानद्वारा दबाब दिने निर्णय

१५ पुष २०७६, मंगलवार ०७:१६

लोकप्रिय

चीनको जिगंजियागंमा उहिगुर मुसलमानहरुका बिरुद्ध सरकारले धेरै कदमहरु चलाएको र दमन गरेको बिरुद्धमा विश्वभरिका मुसलमान समुदायले बिरोध जनाँउदै विश्वभरि मुसलमान समुदाय र घरपरिवारले चिनियाँ सामान र बस्तुहरु प्रयोग नगर्न आदेश जारी गरेका छन् ।
मलेसीयामा विश्वभरिका मुसलमान समुदायको एउटा बृहत सभा गरिएको थियो जस्मा चीनका उहिगुर समुदायको दमनका कुराहरु निकै उठेको थियो । मोहम्मद आश्री बीन जइनुल अबिमिन पेर्लीस स्टेटका टप जुरि हुन्, यिनले चीनलाई मुसलमान समुदाय बिरोधी कदमका लागि बिरोध गर्न र चीनका बिरुद्धमा सम्पूर्ण मुसलमान मसुदायलाई विश्वभर एक हुन आग्रह गरेका छन् । जिगंजियागंका मुसलमान समुदायको स्वतन्त्रताका लागि चीनलाई कुटनैतिक दबाब दिन मलेसीयाको सम्मेलनले सबैलाई आव्हान गरेको छ ।

चीनका बस्तुहरु मुसलमान समुदायले विश्वभरि नै उपयोग नगरिदिँदा मात्र चीनले मुसलमान भातृत्वको विश्ववजारको क्रय शक्ति बुझ्ने आश्रीले बताएका छन् । ईस्लामीक कोअपरेशनका धेरै संस्थाहरु उहिगुर मुसलमानका हकमा मौन भएको आरोप लागेको अवस्थामा मलेसियाको ईस्लामीक भातृत्वको यस सम्मेलन चीनका बिरुद्ध खरो उत्रिएको छ ।

यस जुलाईमा पनि २० भन्दा धेरै देशहरुले चीनका उहिगुर समुदायको मास डिटेन्शनका बिरुद्धमा संयुक्त राष्ट्रसंघमा मतदान गरेका थिए । ईस्लामीक कोअपरेशनका १४ देशहरुले भनें अन्य २३ देशहरु साथ लिएर चीनको पक्षमा मत जाहेर गर्दै मानव अधिकारको संरक्षणमा चीनको समर्थन पनि गरेका थिए । उहिगुर मुद्धा ईस्लामीक देशहरुमा नै फरक फरक रुपमा लिइएको पाइन्छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

बकिङ्गम दरबारले एउटा विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ, “आज अपरान्ह बाल्मोरलमा महारानीको शान्तिपूर्ण निधन भएको छ । राजा र क्वीन