Lifestyle Portal
  •   २२ मंसिर २०७८, बुधबार

अमेरिकाले ईरान पठाउन लागेका फाइटर जहाजहरु कस्ता छन् ?

२३ पुष २०७६, बुधबार ०८:१६

अमेरिकाले बेलायती उपनीवेश टापु डिएगो ग्रासियालाई ईरानसंगको युद्धमा हवाई स्ट्राइपका रुपमा प्रयोग गर्ने निर्णय गरिसकेको छ । यस निर्णयले अमेरिकालाई ईरान बिरुद्ध लड्न बेलायतको पनि साथ रहेको स्पष्ट भएको छ । अमेरिकाले ६ वटा बि ५२ स्टाट्रोफोरटेस बम्बरहरु त्यहाँ पठाइसकेको छ ।

यो टापु इण्डियन ओसन अर्थात हिन्द महासागरमा पर्दछ । यस अघि नै पेन्टागनले लामो दुरिका मिसाइल भएका जहाज र अन्य केहि फाइटर जहाजहरु त्यसक्षेत्रमा पठाइसकेको छ ।

यस्ता बि ५२ जहाजहरु सन् २०१९ मा नै ईरानसंगको समबन्ध बिग्रदै गएपछि अमेरिकाले कतारमा राखेको थियो, कतारमा राष्ट्रिय सुरक्षा नै अमेरिकी सैनिकले हेर्ने गरेको छ । बि ५२ स्टाट्रोफोरटेस बम्बरहरु लामो दुरिका बम्बरहरु हुन्, यस्लाई अमेरिकी बिमान निर्माता बोईगंले बनाएको हो, सन् १९५० बाटै यी श्रेणीका बिमानहरु अमेरिकाले युद्धमा प्रयोग गर्दै आएको छ र त्यपछि यि बिमानहरुमा कैयौं परिमार्जन गरिएको छ । यी बम्बरले ३२ हजार किलोसम्म बिष्फोटक पदार्थ र हतियार बोक्न सक्दछन् र ईन्धन भरिएपछि निरन्तर १४ हजार ८० किमि उड्न सक्दछन् । इतिहास मा हेर्दा बोइगंले शितयुद्ध ताका अमेरिकाबाट सोझै सोभियत यूनियनसम्म परमाणु हतियार बोकेर लान सक्ने जहाजका रुपमा यि जहाजलाई बनाएको पाइयो । स्वेप्ट पखेटा भएका यि सुपरसोनिक जहाजमा ८ वटा टर्वोजेट इन्जिन र ६ वटा टर्वोप्रोप इन्जिन हुन्छन् । अमेरिकासंग यस्ता ५८ वटा सुपरसोनिक बम्बरहरु छन्, अमेरिकी सुरक्षा नियोगले सन् २०५० सम्म यि जहाजहरु प्रयोग गर्न सक्ने गरि बनाइएको बताएको पाइन्छ ।

अमेरिकी सेनाहरुले यस जहाजलाई बिग अग्ली फ्याट भनी संवोधन गर्दछन् भनें बिभिन्न युद्धहरुमा अमेरिकी सेनालाई रणनैतिक अग्रता दिन यि जहाजहरुको योगदान उल्लेखनीय छ । यस जहाज लगभग ५५ हजार मिटरमा ९६० किमी प्रतिघण्टाका दरले उड्न सक्ने छन् । यस बिमानमा केवल ५ जना चालक दल रहन्छन् ।

 

 

यो पनि पढ्नुहोस्

ईरानले जमिनमुनी गुप्तरुपमा न्यूक्लीयर हतियार बनाँउदैछ : संयुक्तराष्ट्र संघ
के ईरानले युद्ध चाहन्छ ?
अमेरिका र ईरानको युद्ध हुन्छ त ?
ईरानमा मदिरामाथिको प्रतिबन्ध घातक

ईरानी रेडियोको त्यो समाचार

अमेरिका ईरान युद्ध भएमा बिटकोइनलाई अरबौं फाइदा हुने

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको नेरु. १ करोड २७ लाख आर्थिक सहयोगमा दार्चुला जिल्लाको खलंगा, तिंकरमा अवस्थित श्री मोती महिला संघ प्राथमिक विद्यालयको

वीरगञ्ज । वीरगञ्जस्थित क्लार्क्स रिसोर्ट्समा “आजादी का अमृत महोत्सव” (भारत @ 75) को अवसरमा, भारतीय महावाणिज्य दूतावास, विरगञ्जद्वारा “लोकतन्त्रको विशेष

टुंडिखेलस्थित नेपाली सेनाको मुख्यालयमा आयोजना गरिएको एक समारोहबीच भारतीय सेनाले नेपाली सेनालाई आज टाटा एलपिटिए १६२८ वर्कशप ट्रकहरु उपहारस्वरुप प्रदान

कोभिड खोप प्रमाणपत्रको पारस्परिक मान्यताका लागि भारत सरकार स्वास्थ्य एवम् परिवार कल्याण मन्त्रालय र नेपाल सरकार स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयबीच