Lifestyle Portal
  •   १८ माघ २०७९, बुधबार

ट्रम्प र नेतेयाहु बिचको समानता

२४ पुष २०७६, बिहीबार १४:३५

लोकप्रिय

विश्वमा पछिल्लो दशक र अब आउने दशकमा पनि अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्प र इज्रेली प्रधानमन्त्री बेन्जेमीन नेतेनयाहुको चर्चा, समर्थन र बिरोध चलिनै रहनेछ । यिनीहरुको निर्णयले उनीहरुको कार्यकाल भन्दा धेरै पर परको समय सम्म, संभवत यस शताव्दी भरि नै प्रभाव
पार्ने विश्व बिभाजन, सामन्तवाद र खरो दृष्टिकोण दिइ नै रहनेछन् ।

राइटीस्ट मानिएका दुबै नेताहरुको एउटा कडा समानता चाँही के हो भनें दुबैजना आफ्ना देश र जनताको सुरक्षा अनि स्वतन्त्रताका साथ विश्व मानचित्रमा आफ्नो देशको नेतृत्वशाली भूमिका र राज तयर गर्न लागिपरेका छन् । दुबै देशमा यि दुई लाई भगवानकै अवतार मान्ने पनि गरिएको छ र त्यसको कारण हो उनीहरुको आआफ्नो राष्ट्रको वल्र्ड सुप्रिमेसीमा योगदान ।

विश्वका मुख्य शक्तिशाली मध्यका टप २ जनामा पर्ने यिनीहरुलाई पुपुलिष्ट र राइटिस्ट नेता मानिन्छ, यिनीहरु बेझिझक आफ्ना धारणा र निर्णयलाई सुनाउन अनि कार्य गर्न पछि परेका छैनन र उनीहरुको जति तिब्र आलोजना अहिलेसम्मका बिरलै राजनेताहरुको भएको छ । यद्धपि आलोचनाका बाबजुद पनि जनताहरुले यिनीहरुलाई बिश्वास गरेरै सदन सम्म लगेका हुन् । अल्ट्रा नेशनलीस्ट सेक्यूरिटेरियन एजेण्डा भएका नेतेनयाहुको पथ ट्रम्पले आफ्नो ह्वाइट हाउस प्रवेश भएको पहिलो दिनबाटै अवलम्बन गरे । यिनीहरुको बैदेशिक नीति
पनि एकै खाले छ भनें अहिले आएर इज्रेल र अमेरिकाको साथ र मर्थन गर्ने देशहरु पनि विश्वमा उस्तै उस्तै र उहि छन् ।

बुश शाषनले एउटा धारमा बैदेशिक निति र अमेरिकी बाणिज्यमा प्रभाव पारेको हो, त्यसपछिका ओवामाले अलिक स्वतन्त्र अनि मैत्रीपूर्ण नितिहरु ल्याएर इज्रेली प्रभावबाट अमेरिकी सुरक्षा, कुटनीति र मानव अधिकार र आप्रवासनको अवधारणलाई आत्मसाथ गर्न चाहे यद्धपि ट्रम्पको आगमन संगै अमेरिका पूनः पहिलेको धारमा फर्केको छ भन्ने धेरैको तर्क छ । ट्रम्पको इज्रेली राजधानी तेलअबिबबाट जेरुसलेम सार्ने प्रयास बेमज्जाले निरर्थक भयो यद्धपि ट्रम्पले आफ्नो नेतृत्वलाई इज्रेल परस्त नै बनाएका छन् भन्ने अलजजिराका मार्वन बिशारा लेख्दछन् । मध्यपूर्वमा त अमेरिकाले अहिले इज्रेलको स्वार्थमा नै आफ्नो रणनिति तय गरिरहेको बताइन्छ ।

गज्जबको तथ्य के छ भनें नेतेनयाहु र ट्रम्प दुबै आफ्नो जिवनमा ३ पटक बिवाह गरेका नेताहरु हुन् । दुबै जनालाई देश भित्र र बाहिर पनि पद दुरुपयोग र शक्ति दुरुपयोगको आरोप पनि लागेको छ । पछिल्लो समयमा ईरानी जनरल सोलेमानीको धम्कीपूर्ण आवेगका साथ हत्या गरिएपछि ट्रम्पलाई त रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमीर पुटिनसंग पनि तुलना गरिन थालिएको पाइन्छ । सन् २०१५को मार्च मा त गोलान हाइटमा इज्रेलको अधिपत्यको घोषणापत्र सार्वजनिक गर्दा पनि ट्रम्प पनि इज्रेली समर्थनमा नेतेनयाहु कै साथमा थिए ।

यद्धपि उत्तर कोरियासंगको समबन्धमा नाटकिय सुधार ल्याउन र उत्तर कोरियाली नेतालाई घेट्न गएर समबन्ध सुधार गर्नमा ट्रम्पको
प्रशंसा पनि गरिएको छ । उता मुसलमान बिरोधी निर्णयहरु, आप्रवासीहरुको बिपक्षमा कानुनहरु, मेक्सिको बोर्डरका वक्तव्यका लागि ट्रम्पप्रति बिश्वभरिका मुसलमान समुदाय र मेक्सिकन अनि अन्य आप्रवासीहरुको चित्त दुखाई पनि छ ।

इतिहासमा नै सबैभन्दा न्यानो अमेरिकी इज्रेली समबन्ध ट्रम्पको पालामा भएको छ, उन्को भावनात्मक अनि सहकार्यतात्मक समबन्ध सदैव इज्रेली प्रति कायम रहेको पाइन्छ । लस एन्जल्स टाइम्सका अनुसार संयुक्तराष्ट्र संघको महासभामा ट्रम्प ईरानी राष्ट्रपति रुहानीसंग आँफै कुरा गर्न नजिकिएका पनि थिए तर इज्रेली दबाबका कारण र नेतेनयाहुको चिसो प्रतिक्रियाका कारण रुहानी र ट्रम्प बिचको कुराकानी ठोस निष्कर्षमा पुग्नै पाएन ।

इभेन्जेलीकल क्रिस्चियनहरुको भोट पाउनका लागि ट्रम्पले इज्रेलको समर्थन गरेको हुनसक्ने लस एन्जल्स टाइम्सले लेख्दछ, उता नेतेनयाहुका लागि पनि अमेरिकी राष्ट्रपतिको यो साथ र आज्ञाकारिता एउटा कडा मुद्धा र सकारात्मक पाटो भएको छ ।
बेलाबखतमा ट्रम्पले अमेरिकी सेनालाई अफगानीस्तान लगायत अन्य देश अनि मध्यपूर्वबाट हटाउने निर्णय गरेपनि इज्रेली पक्षको अनुरोधका कारणले यसो गर्न नसकेका त हैनन भन्ने प्रश्न पनि छ । नेतेनयाहुको इज्रेली सदनमा यात्रा अब उति सहज छैन, चुनावी नतिजाले यिनको खस्कँदै गरेको समर्थन स्पष्ट गरेको छ भनें अबको चुनावमा ट्रम्पले चाँही कसरी इज्रेलसंगको समबन्धलाई क्याश गर्ने हुन हेर्न बाँकी छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्

ईराकमा भएका अमेरिकी सेनामाथि ईरानले रकेट प्रहार गर्यो

अन्तत ट्रम्पको ईरान यूद्ध रोक्ने आशय

ईरानले जमिनमुनी गुप्तरुपमा न्यूक्लीयर हतियार बनाँउदैछ : संयुक्तराष्ट्र संघ
के ईरानले युद्ध चाहन्छ ?
अमेरिका र ईरानको युद्ध हुन्छ त ?
ईरानमा मदिरामाथिको प्रतिबन्ध घातक
ईरानी रेडियोको त्यो समाचार
अमेरिका ईरान युद्ध भएमा बिटकोइनलाई अरबौं फाइदा हुने

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा