Lifestyle Portal
  •   १८ मंसिर २०७९, आईतवार

मौलिक सिचुवान खाना बनाउने काठमाण्डौका नेपाली सेफ

२४ पुष २०७६, बिहीबार २१:४२

लोकप्रिय

सान दाई भनीने यी सेफले कहिल्यै पनि चीन भ्रमण गरेका छैनन, यिनी नेपाली हुन तर यिनले मौलिक सिचुवान खाना बनाउन र स्पष्ट म्यान्डारिन बोल्न समेत जानेका छन्, अलजजीरा लेख्दछ ।

सन् २०११ मा रमेश बिश्वकर्माले काठमाण्डौमा रेष्टुरेन्ट खोले, एकदिन एकजना चीनी पर्यटक उन्को रेष्टुरेन्टमा आएर मेनुका बारेमा सोध्न थाले यद्धपि त्यस दिन उनीलाई चीनीउया परिकारको उति ज्ञान थिएन । उन्ले सुस्तरि आफ्नो रेष्टुरेन्टलाई चीनीयाँ मेनुमा ढाल्न थाले , अहिले उन्को रेष्टुरेन्ट चोगं किन वे नेपाल आउने चीनीयाँ पर्यटकका लागि जानै पर्ने ठाँउ भइसक्यो । रमेश आफूलाई सान दाई भनी चिनाउन रमाइलो मान्दछन्, स्पष्टसंग म्यान्डारिन बोल्न सक्ने रमेशको रेष्टुरेन्ट चीनीयाँ पर्यटकका लागि नेपालभित्रको एउटा सानो चीन नै सावित भएको छ ।

सिचुवान खानाका पारखीका लागि सान दाईको थलो एउटा वरदान नै हो, अलजजीरा लेख्दछ । रमेश ४ वर्षदेखि सिचुनाव खाना पकाँउदै आएका छन्, अहिले उन्को रेष्टुरेन्ट खुलेको ९ वर्ष पुरा भइसकेको छ ।

३१ वर्षका सान दाई धेरैजना चीनी पर्यटकका पनि सान दाइ भइसकेका छन्, एकफेर पनि चीन नगएका रमेश अहिले सिचुवान खाना र म्यान्डारिन भाषाका उस्ताद नै भइसकेका छन् । ज्याठा ठमेलको यस थलो लगभग सँधै खचाखच नै हुन्छ, सन् २००२ मा चीनले आफ्ना जनताका लागि पहिलो दक्षिण एसियाली देशका रुपमा नेपाल जान र घुम्न अनुमती दिन थाल्यो जस्पश्चात रमेशको जस्तो रेष्टुरेन्टहरु र सिचुनाव खाना पाइने नेपाली गन्तव्यहरु निकै चल्न थाले ।

अहिले ठमेलमा मात्र १५० भन्दा बढि चीनीयाँ नागरीकहरुले नै चलाएका रेष्टुरेन्टहरु छन् यद्धपि सान दाईको कला अनि गलाका अगाडि चीनीयाँ स्वामित्वका रेष्टुरेन्टहरुले पनि घुँडा टेकेका छन् । सन् २०१८ मा १५०,००० चीनीयाँ पर्यटक आएका नेपालमा यस वर्षमा ३५०,००० पर्यटकहरु चिनबाट आउने आशा छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौ – काठमाडौ क्षेत्र नम्बर १ का घण्टिबहाक उम्मेदवार पुकार बमलाइ भोट माग्न चलचित्र निर्देशक प्रदिप भट्टराई र निर्माता रविन्द्र

नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले आज आयोजित एक समारोहबीच निर्वाचन आयोगका प्रमुख निर्वाचन आयुक्त दिनेश कुमार थपलियालाई भारत सरकारको

नेपालका लागि भारतीय राजदूत महामहिम नवीन श्रीवास्तवले आज आयोजित एक समारोहबीच नेपालका माननीय अर्थमन्त्री जनार्दन शर्मालाई भारत सरकारको तर्फबाट २००

देशको राजधानी काठमाडौँमा चिसोपना बढेको छ । मङ्सिर ४ गते हुने सङ्घ तथा प्रदेशसभाको निर्वाचनका कारण राजनीति तातिए पनि राजधानी