Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

ईरानका पत्रिकाहरुको शोक सन्देश, यूक्रेनी जहाज खसाल्ने नेतृत्वको राजीनामा माग

२७ पुष २०७६, आईतवार २०:१५

झुक्किएर मिसाइल हानेर खसाएकोे भनिएको यूक्रेनी जहाजका यात्रुहरुप्रति ईरानी पत्रिकाले समवेदना जनाएको छ । अहिले ईरानी सरकार र संयन्त्रप्रति अमेरिकी दबाब पछिको सहानुभूतिका साथै उक्त जहाज खसालेकोमा ईरानीप्रति रिस विश्वभरिबाट पोखिएको छ ।


यूक्रेनी बिमान फ्लाइट ७५२ ईरानवाट यूक्रेनको किभ शहरका लागि उडेको थियो, ईमम खोमेनी अन्तराष्ट्रिय बिमानस्थल तेहरानवाट उडेको उक्त जहाज उडेको केहि मिनटमा नै टुक्रा टुक्रा भई भुँईमा खसेको र सवार सबै १७६ जनाको मृत्यू भएको थियो । दुर्घटनाको ४ दिनपछि ईरानले गल्तीले उक्त जहाज आफूहरुले खसालेको बताएको हो ।


जनवरी ३ मा ईरानले निकै ब्यालीस्टीक मिसाइलहरु ईराकस्थित अमेरिकी सेनाको क्याम्पमा लक्षित गरेर प्रहार गर्यो, ईरान आफ्नो प्रिय जनरल सोलेमानीको हत्याको अमेरिकासंग प्रतिशोध लिन चाहन्थ्यो । यसरी ईराक लक्षित मिसाइल हानेको केहि समयमा नै यूक्रेनी जहाज पनि खसालियो, हवाई इतिहासमा यो अत्यन्त दुखद खबर थियो ।


८२ ईरानी, ५७ क्यानडेली अनि ११ यूक्रेनी नागरीक रहेको उक्त जहाजमा मारिएका मान्छेहरुको चिर शान्तिको कामना सहित आइतबार एउटा ईरानी दैनिक राष्ट्रिय पत्रिकाले शोक सन्देश छापेको छ । यो पत्रिका ईरानी सरकारको मुखपत्र मानिन्छ, जहाजको पुछारजस्तो आकारमा उक्त जहाजमा मारिएका सबैजनाको नाम लेखिएको र यस घटनालाई अक्षम्य भनी लेखिएको यस पत्रिकाको मुख्यपृष्ठको विषय अहिले ईरान भित्र र बाहिर निकै चर्चामा छ । तेहरान नगरपालिकाको मुख्यपृष्ठ हंसाहरीलेृ पनि यस घटनालाई लज्जास्पद भनी दिवंगतको आत्मशान्तिका लागि शोक सन्देश छापेको छ । अर्मान ई मेली नाकम नयाँ धारको पत्रिकाले यस घटनालाई अपत्यारिलो भनी शोक सन्देश छाप्यो । ईस्लामीक् रिपव्लीक नामक ईरानको सर्वाधिक चलेको मध्यको एउटा पत्रिकाले यस घटना पछि सम्बद्ध पक्षले राजीनामा दिनुपर्ने तर्क सहित आफ्नो एडिटोरियल छापेको छ ।

जनरल सोलेमानीले नेतृत्व गरेका आइआरजीसी फोर्सको मुख्यपत्र जाभानले पनि यस घटनालाई गहिरो चोटका रुपमा व्यक्त गरेको छ ।

आइतबार लगभग सबै ईरानी राष्ट्रिय दैनिकहरु शोक सन्देश र आक्रोशका साथ छापिएका छन्, उनीहरु यस घटनाको दोषीलाई कारवाही गर्न चाहने तर्कमा छन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको