Lifestyle Portal
  •   १ भाद्र २०७९, बुधबार

उम्लिरहको दूधले नुहाउने अन्तराष्ट्रिय भुंईया दिवस नेपालमा मनाइदै

२९ पुष २०७६, मंगलवार १३:५८

नेपालमा मात्र होइन, दक्षिण एसियामै पहिलो पल्ट अन्तराष्ट्रिय भुंईया दिवसको आयोजन नेपालमा हुन गई रहेको छ । सामाजिक तथा सांस्कृतिक संस्था भोर, शक्तिहिनको सशक्तिकरणः मुसहर समुदायको समग्र उत्थान अभियान, नेपाल राष्ट्रिय मुसहर संघ र अन्तराष्ट्रिय मुसहर भुंईया विकास समितीको संयुक्त आयोजनामा उक्त प्रथम अन्तराष्ट्रिय भुंइया दिवस नेपाल, प्रदेश २, सर्लाही जिल्लाको ईश्वरपुर नगरपालिकामा शुभारम्भ समारोह आयोजन हुन गई रहेको छ । भुंईया अर्थात जमिन, माटो वा पृथ्वीलाई जनाउ छ । भुंईया पुजा प्रकृतिको पुजाको रुपमा पनि लिन सकिन्छ । ईतिहासको दृष्टिकोणले हेर्दा छैठौ शदाब्बदीमा वर्तमान नेपालकै सप्तरी जिल्लामा जन्मिनु भएका दीना–भद्री को पुजाको रुपमा पनि यस भुंईया पुजालाई लिइन्छ । दीना–भद्री मुसहर समुदायका कुल देवता तथा अन्याय, अत्याचार र शोषणको विरुद्धको महावीर योद्धाको रुपमा ईतिहासमा वर्णन गरिएको छ ।

नेपालका ३२ वटा जिल्ला, भारत, बंगलादेश, श्रीलंका, पाकिस्तान तथा अफगानिस्तानमा बसोबास गर्ने करोडौं मुसहर समुदायले पुस्तौ देखि माघ १ गते मनाउदै आई रहेको भुंइया महराजको पुजा र त्यस दिनमा गरिने सांस्कृतिक समारोहलाई नै अन्तराष्ट्रिय भुंईया दिवसको रुपमा औपचारिक रुपमा मनाउन थालनी गरिने भएको छ ।

सन् २०१८ मा नेपालको जनकपुरधाममा भोरकै नेतृत्वदायी पहलमा आयोजना गरिएको प्रथम दक्षिण एसिया स्तरीय मुसहर अगुवाहरुको सेमिनार तथा सन् २०१९ मा भारतमा आयोजना भएको मुसहर शिक्षित अगुवाहरुको राष्ट्रिय सम्मेलनले माघ १ गते लाई अन्तराष्ट्रिय भुंईया दिवसको रुपमा मनाउने प्रस्ताव पारित गरेको थियो । यो दिवस पुरै विधी विधानका साथ करोडौं मुसहर समुदाय रहेको नेपाल लगायत दक्षिण एसियाका अन्य मुलुकहरुमा पनि प्रत्येक वर्ष यहि दिन स्वतस्फुर्त रुपमा मनाइने छ ।

यो सामाजिक तथा सांस्कृतिक उत्सव नेपालमा भिजिट नेपाल २०२० को लागि एउटा उत्सुकतायुक्त पर्यटकीय स्थलको रुपमा रहेको छ जसको विकास तथा प्रवर्दन गर्न जरुरी छ । यो उत्सव सामाजिक तथा सांस्कृतिक क्षेत्रमा अध्य्यनरत विधार्थी, साहित्यकार तथा अनुसन्धानकर्ताको लागि अध्य्यनको विषय समेत हुन सक्छ । यस भुंईया पुजामा पुजारीहरुले उम्लिेरहको दूधले नुहाउने कार्यले गर्दा झन बढी अद्भुत र अनुपम रुपमा लिइन्छ ।

यस तिन दिवसीय “प्रथम अन्तराष्ट्रिय भुंईया दिवस“ समारोहका प्रमुख कार्यक्रम यस प्रकार हुनेछ ।
१) परापुर्वकाल देखि नै मुसहर समुदायका पुस्ताले गर्दै आएको रितिरिवाज अनुसार विभिन्न प्रकारको भोग सहित, खिर, खिचरी र बासको धजा फेरिने ।
२) भुईया महाराजको अपटौनी (तातो दूधले नुहाउने) पुजाः यो कार्यक्रम माघ ३ गते हुनेछ ।
३) नेपाल र भारतको अभियान्ता, पुर्व मन्त्री, मन्त्री र विज्ञहरुको सम्बोधन ।
४) मुसहर कलाकारद्वारा साँस्कृतिक कार्यक्रम प्रस्तुति ।
५) मुसहर समुदायको उत्थानको लागि उल्लेख्य योगदान गर्ने व्यक्ति र संस्थालाई सम्मान ।

यस “प्रथम अन्तराष्ट्रिय भुंईया दिवस“ आयोजनको सहजीकरण तथा प्रविधिक सहयोग भोर, शक्तिहिनको सशक्तीकरणः मुसहर समुदायको समग्र उत्थान अभियानले गरेको छ । भोरको कोषाध्यक्ष र शक्तिहिनको सशक्तिकरणः मुसहर समुदायको समग्र उत्थान अभियानको संयोजक पचुलाल माझी मुसहरको संयोजनमा यो प्रथम अन्तराष्ट्रिय भुंईया दिवस आयोजना हुनेछ । यस समारोहमा खास गरी माघ ३ गतेको मुल कार्यक्रममा २००० हजार भन्दा बढी व्यक्तिहरुको सभागीता रहनेछ ।

समारोहका विवरणः
मिती: १, २ र ३ माघ २०७६,
स्थान: नेपाल, प्रदेश २, ईश्वरपुर नगरपालिका, बोहर्वा
मुख्य समारोहः ३ माघ २०७६, शुक्रवार, १७ जनवरी २०२०, समयः १.०० बजे देखि

सहयोग र सद्भावको धन्यवाद् !

भवदीय,
राज कुमार महतो
भोर, अध्यक्ष
समारोह आयोजन समितीको तर्फबाट

सम्पर्कः ९८४४०५९१७३, ९८४४११६६६६

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास