Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

पाठेघर प्रत्यारोपणमा एउटा दूर्लभ चमत्कार, मृत महिलाको पाठेघर प्रत्यारोपण गरी बच्चा जन्मियो

२ माघ २०७६, बिहीबार १०:२८

अमेरीकाकी एक महिलाको शरिरमा अर्की एक मृत महिलाको पाठेघर प्रत्यारोपण सफल भएपछि उनले बच्चालाई जन्म दिएकी छिन् । यसरी जन्म भएको बच्चाको नाम बेन्जामिन राखिएको छ भने उनको चर्चा अहिले विश्वभर चुलिएको छ ।

पाठेघर प्रत्यारोपण प्रविधि र पहुँच सहज भएमा जुनसुकै लिङ्गका मान्छेले पनि पाठेघर प्रत्यारोपण गरि बच्चा जन्माउन सक्षम हुनेछन् । विश्वमा बढ्दो तेश्रोलिङ्गीको आवाज, अधिकार अनि क्लीनीकल ट्रायलमा यस पाठेघर प्रत्यारोपण प्रविधिले आमा बन्न सक्ने सम्भावना सबैजनालाई प्रदान गर्ने विश्वास गरिएको छ ।

जेनीफर गोब्रेज र ड्रियू गोब्रेज बिहिबार अमेरिका फिलाडेल्फीयामा पत्रकारहरु सामु देखिए, पेन मेडिसिनको प्रथम पाठेघर प्रत्यारोपण ट्रायलबाट उनीहरुले छोरा जन्माएका हुन्, पेन मेडिसिनका अनुसार अमेरिकामा पाठेघर प्रत्यारोपण पछि जन्मीएका बेन्जमिन आठौं बच्चा हुन् । जेनीफर एकजना महिला भइकन पनि जन्मजातै उनको शरीरमा पाठेघर थिएन । एक मृत महिलाको शरीरबाट झिकिएको पाठेघरलाई १० घण्टा लगाएर गरिएको शल्यक्रिया मार्फत जेनीफरको शरीरमा प्रत्यारोपण सम्पन्न गरिएको थियो । जेनीफरलाई भएको जस्तो समस्या हरेक ४५०० महिलाहरुमा एकजनालाई देखिने तथ्य छ । १७ वर्षको उमेरमा जेनीफरलाई आफू पाठेघर नभएका कारणले आमा बन्न सक्दिन भन्ने थाहा भएको थियो ।

विश्वभरि अहिलेसम्म केवल ७० वटा मात्र सफल पाठेघर प्रत्यारोपणका चिकित्सकीय चमत्कारहरु सम्भव भएकाछन् । पेन मेडिसिनले पाठेघर प्रत्यारोपणका लागि अध्ययन र सेवाहरु प्रदान गर्दै आएको छ । अधिकांश मानव अङ्ग प्रत्यारोपण जिवित मान्छे या अर्धमृत मान्छेका शरीरबाट लिइने प्रावधान भएपनि पाठेघर चाँही पूर्ण मृत व्यक्तिको शरीरबाट लिन सकिने अगं हो भनी पेन मेडिसिनले बिज्ञप्तीमा उल्लेख गरेको छ ।

आधूनिक मानवहरुको दैनिकीमा भएको अनेक परिवर्तन, खानपान तथा वातावरण जस्ता अनेक परिवर्तनहरुले विश्वमा बाँझोपन बढ्दो छ र एउटा दरिलो समाधान भनेको महिलाहरुमा पाठेघर प्रत्यारोपण नै हो भनी पेन मेडिसिनले बताएको छ । अहिलेका बच्चा बेन्जमिन प्राविधिक रुपमा एकजना मृत आमाको पाठेघरबाट जन्मिएका बालक हुन्, अझ भन्नुपर्दा मृत आमाको पाठेघरलाई उनको आमाको शरीरमा प्रत्यारोपण गरि बावु र आमाको भ्रुण त्यस पाठेघरमा स्थापित गराएर जन्मिएका बेन्जमिनको जीवन राम्रो होस्, शुभकामना !

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्यामन्त्री हृदयेश त्रिपाठीले कोभिड–१९ को रोकथाम, उपचार र नियन्त्रणका लागि नयाँ कदम आवश्यक रहेको बताएका छन्। मन्त्रालयले मंगलबार