Lifestyle Portal
  •   १९ माघ २०७९, बिहीबार

इरानको वर्तमान अवस्थाबारे इरानका पूर्व राजकुमार के भन्छन?

३ माघ २०७६, शुक्रबार १७:४२

लोकप्रिय

इरानका पूर्व राजकुमार रिजा पलहावीले वासिङ्गटनको हडसन ईन्सटिच्यूटमा एउटा कार्यक्रममा बोल्दै आफ्नो इरानप्रतिको भावना अभिव्यक्त गरेका छन् । ४० वर्ष अघि इरानमा भएको ब्यापक बिरोध र आन्दोलनपछि राजपरिवारसहित शाह पलहावीहरु इरानबाट भागेका थिए ।

पलहावीका अनुसार यो इरानका लागि एउटा अन्तको शुरुवात हो, अहिले इरानका जनताहरु सन् १९९७ जस्ता या सन् २००९ का जस्ता छैनन, स्वतन्त्र अनि आत्मनिर्भर इरानी यूवाहरु आशा चाहन्छन् र अब इरानले यूवाहरुका लागि खुल्ला र आशातित मार्ग दिन सक्नुपर्दछ । यि ४० वर्षहरुमा मान्छेहरुले अवसरका गन्धहरु पाउन थालेका छन् । इरानको अहिलेको शासनले स्वतन्त्रता र निर्भिक्तता जनताहरुमा दिन नसकेको पलहावीको तर्क छ । अहिलेको शासन ब्यबस्था र शासकहरु स्वतन्त्रताबिरोधी भएको पलहावीको भनाई रह्यो, उनका अनुसार स्वतन्त्र इरान र इस्लामीक अनि रुढीवादी इरानको बिचमा केवल अहिलेको सत्ता एउटा तगारो हो ।

यसरी इरानमा निरकुंश ब्यबस्था रहिरहेमा अन्तराष्ट्रिय समूदाय पनि चुप लागेर नबस्ने पलहावीले अमेरिकामा बताए । बिगतका ४० वर्षहरुमा इरानी शासकहरुले ब्यापार र कुटनिति दुबैलाई स्वतन्त्र नराखेको उनको आरोप छ, पटक पटक अमेरिकी शासनले इरानी ब्यबस्थाको त्यस निरकुंश संयन्त्रलाई हटाउन चाहेपनि केहि असर नभएकाले पलहावीले इरानको अहिले शासनपद्धति निकै कडा र यसलाई हटाउन पश्चिमाहरुले थप कसरत गर्नुपर्ने बताए । उनी स्पष्टसँगले इरानी शासन ब्यबस्था र शासकहरुसँग खुशी देखिएनन यद्धपी उनी इरानी जनताको स्वतन्त्रताको पक्षमा कटिवद्ध पनि पाइए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा