Lifestyle Portal
  •   ९ श्रावण २०७८, शनिबार

टर्कीमा सुफी संगित सुनाएर अस्पतालमा बिरामीको तनाव घटाइन्छ

६ माघ २०७६, सोमबार ०७:१०

ईस्तानावुलको मेमोरियल अस्पताल हेर्दा अन्य अस्पताल झैं आधूनिक र आलिशान त देखिन्छ तर त्यहाँका आवाजहरु चाँही अस्पताल जस्तो पटक्कै लाग्दैन । डाक्टर बिन्गुर सोनवेज त्यस अस्पतालमा विगतका ३० वर्षदेखि कार्यरत हृदयरोगका सर्जन हुन तर यिनी त्यस्का साथै सुफी संगितका बाधबाजक पनि हुन् । उनी आइसीयूमा आफ्नो टीमले बिरामीहरुको तनाव र दुख्ख घटाउन सुफी संगित बजाउने गरेको बताँउदछन्, शताब्दीऔं अघि जब यूरोपियनहरु मानसिक रोगका कारणले रोगीहरुलाई ज्यूँदै जलाइरहेका थिए उतिखेर ओटोमान साम्राज्यका शाषकहरुले यस रोग लाई निस्तेज पार्न फरक उपाय अवलम्बन गरिरहेका थिए सोनवेजले बताए ।

एनेस्थेसियाका डाक्टर ईरोन क्यानका अनुसार हृदयको गति अति बढि भएका बिरामीहरुको अघि सुफी संगित बजाँउदा केहि बेरमै उनीहरुको हृदयको गति ओखती नलिइकन नै घट्ने गर्दछ । २२ जना हृदयरोगीहरुमा यो परीक्षण गरिँदा संगितले १५ प्रतिशत सम्म उनीहरुको रक्तचाप सिस्टोलीक र डायस्टोलीक दुबै कम भएको पाइयो, यसका साथै उनीहरुको रगतमा चिनीको मात्रा, श्वासप्रश्वास गति सबैमा उल्लेखनीय सुधार आएको क्यानले बताए ।

एन्जाइटीमा संगितको भूमिका निकै धेरै रहने डाक्टरहरुको ठम्याई छ, उनीहरु रेर्कडेड संगित भन्दा प्रत्यक्ष बजाएर नै परम्परागत उपचार पद्धतिलाई पूर्नजिवन दिन चाहन्छन । टर्कीश परम्परामा यि पद्धतिलाई माकाम भनिने रहेछ । यो खबर हामीले पीआरआई डट ओआरजी बाट साभार गरेका हौं ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ– पछिल्लो २४ घण्टामा सबैभन्दा धेरै २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिहरुमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

विवेकशील साझा युवा संगठनका सचिव तथा पार्टीका केन्द्रीय समिति सदस्य अमित पाठकले सर्वोच्च अदालतको फैसलाले प्रतिगमनलाई परास्त गरेको बताएका छन्।

काठमाडौं। नेकपा एमालेको आन्तरिक विवाद समाधान गर्न गठन गरिएको सँयुक्त कार्यदलले आइतबार राति सहमति जुटाएको छ। कार्यदलले १० बुँदे सहमति

काठमाडौं । वर्षासँगै बाढी–पहिरोले देशका विभिन्न ठाउँमा सडकखण्ड अवरुद्ध भएको छ । सडक विभागका अनुसार शुक्रबार बिहान सवा ७ बजेसम्म