Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

टर्कीमा सुफी संगित सुनाएर अस्पतालमा बिरामीको तनाव घटाइन्छ

६ माघ २०७६, सोमबार ०७:१०

ईस्तानावुलको मेमोरियल अस्पताल हेर्दा अन्य अस्पताल झैं आधूनिक र आलिशान त देखिन्छ तर त्यहाँका आवाजहरु चाँही अस्पताल जस्तो पटक्कै लाग्दैन । डाक्टर बिन्गुर सोनवेज त्यस अस्पतालमा विगतका ३० वर्षदेखि कार्यरत हृदयरोगका सर्जन हुन तर यिनी त्यस्का साथै सुफी संगितका बाधबाजक पनि हुन् । उनी आइसीयूमा आफ्नो टीमले बिरामीहरुको तनाव र दुख्ख घटाउन सुफी संगित बजाउने गरेको बताँउदछन्, शताब्दीऔं अघि जब यूरोपियनहरु मानसिक रोगका कारणले रोगीहरुलाई ज्यूँदै जलाइरहेका थिए उतिखेर ओटोमान साम्राज्यका शाषकहरुले यस रोग लाई निस्तेज पार्न फरक उपाय अवलम्बन गरिरहेका थिए सोनवेजले बताए ।

एनेस्थेसियाका डाक्टर ईरोन क्यानका अनुसार हृदयको गति अति बढि भएका बिरामीहरुको अघि सुफी संगित बजाँउदा केहि बेरमै उनीहरुको हृदयको गति ओखती नलिइकन नै घट्ने गर्दछ । २२ जना हृदयरोगीहरुमा यो परीक्षण गरिँदा संगितले १५ प्रतिशत सम्म उनीहरुको रक्तचाप सिस्टोलीक र डायस्टोलीक दुबै कम भएको पाइयो, यसका साथै उनीहरुको रगतमा चिनीको मात्रा, श्वासप्रश्वास गति सबैमा उल्लेखनीय सुधार आएको क्यानले बताए ।

एन्जाइटीमा संगितको भूमिका निकै धेरै रहने डाक्टरहरुको ठम्याई छ, उनीहरु रेर्कडेड संगित भन्दा प्रत्यक्ष बजाएर नै परम्परागत उपचार पद्धतिलाई पूर्नजिवन दिन चाहन्छन । टर्कीश परम्परामा यि पद्धतिलाई माकाम भनिने रहेछ । यो खबर हामीले पीआरआई डट ओआरजी बाट साभार गरेका हौं ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको