Lifestyle Portal
  •   १९ माघ २०७९, बिहीबार

धर्मका नाममा घृणा नफैलाउ: ‘जिन्दगी तमासा’माथि लगाइयो रोक

९ माघ २०७६, बिहीबार ०८:४७

लोकप्रिय

एउटा पाकिस्तानी चलचित्रको कुरा गर्दैछौं, अहिले यसको बिषयबस्तु चूलीमा छ । चलचित्रको नाम हो ‘जिन्दगी तमासा’, यस चलचित्रले धेरै अन्तराष्ट्रिय अवार्डहरु पनि जितेको छ ।

चलचित्रमा ईस्लाम धर्मबाट भड्काउने कुराहरु भएकाले यस चलचित्रलाई रोक लगाउन बिभिन्न ईस्लामीक धार्मिक संस्थाहरुले आवाज उठाएका छन् । जिन्दगी तमासा एउटा सामान्य मान्छेको जिवनकथा हो जस्ले एकजनाका बिवाहमा जाँदा गरेको नृत्यको भिडियो बिश्वभरि भाइरल हुन्छ ।

पाकिस्तानी चलचित्र निर्माता सर्माद खुसादले आफूले यो चलचित्र धार्मिक आस्थामा आघात पूर्याउन बनाएको हैन भनेका छन् यद्धपी उनी र उनका परिवारले चलचित्र बनाएपछि धेरै धम्की र तुच्छ कमेन्टहरु सहन गर्नुपरेको बताएका छन् । पाकिस्तानको एउटा धार्मिक पार्टी तेरिक इ लावाइकले त यस चलचित्रको कन्टेन्ट धर्मबिरोधी भएको भनेंर प्रर्दशन रोकका लागि बिज्ञप्ती नै जारी गरेको छ ।

यदि यसो नभएमा आन्दोलनमा उत्रिने धेरै राजनैतिक दल र समुहको चेतावनी पनि छ । गत वर्ष बुशान चलचित्र महोत्सवमा यस चलचित्र ‘जिन्दगी तमासा’ले टप फिक्शन अवार्ड हात पार्यो, २४ जनवरी मा पाकिस्तानमा रिलिज भएको यस चलचित्रको ट्रेलरमा भनें धार्मिक भजन गाउने ब्यक्ति देखाइएको थियो । पाकिस्तानी सेन्सर वोर्ड र राज्य प्रशासनले पनि हरियो बत्ति बालेर चल्न दिइने चलचित्रका रुपमा निर्धारण गरेको बिश्वप्रसिद्ध चलचित्र जिन्दगी तमासालाई धार्मिक पार्टीहरुले धम्कीपूर्ण शैलीमा लगाउन नदिने भएकाले चलचित्रको प्रर्दशन होल्डमा राखिएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

इटहरी : २ दशकदेखि मोफसलमा रहेर हाँस्यब्यङ्ग गीत सिर्जना गर्न खप्पिस बोकेदारीको पहिचान बनाएका हाँस्यकलाकार तथा गायक श्रीकृष्ण लुइँटेलले “काका

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत