Lifestyle Portal
  •   १५ मंसिर २०७८, बुधबार

भर्जिनियामा बन्दुक अधिकारको पक्षमा ब्यापक र्‍याली

९ माघ २०७६, बिहीबार २१:३६

लोकप्रिय

भर्जिनिया राज्यमा बन्दुक राख्न पाउने संवैधानीक अधिकार अमेरिकी कानूनले खोस्न पाउने छैन भन्दै ब्यापक ठूलो प्रर्दशन भयो । भर्जिनियाको क्यापीटाले भवन अघि रिचमण्ड भवनमा लाखौं अमेरिकीहरु भर्जिनियाका बन्दुकहरु फिर्ता नलग भन्ने नाराका साथ भेला भए, यो एउटा अचम्म अनि अमेरिकी नागरीकको बन्दुकसँगको प्रेमले देखाएको भोलीको अमेरीकातर्फको संकेत पनि हो । भर्जिनियामा २६ वर्ष यता पहिलोपटक सरकारको ३ वटै तहमा डेमोक्र्याट्सहरुको उपस्थिती रहेको अवस्थामा जनताहरुले देखाएको यो बन्दुकप्रेम अब राजनैतिक र डेमोक्र्याट अनि रिपव्लीकन धारको चयनका रुपमा पनि लिइएको छ ।

त्यहाँको संसदले भर्खरै १० वटा बन्दुक नियन्त्रण ऐन ल्याएको हो जस्मा चारवटालाई भोट गरिएको छ भनें ३ वटा पारित नै हुने चरणमा छन् । जुलाईबाट लागू हुने ३ वटा नियमहरुमा पहिलो महिनामा हाते बन्दुकको खरिदमा सीमा तोकिएको छ भने दोश्रो चाँही राज्यको बन्दुक ऐनसँग तालमेल नमिल्ने र द्वन्द्व भड्काउने कुनै पनि बन्दुक प्रयोगकर्ताको बन्दुक प्रयोगमा निषेधाज्ञा गरिएको छ र तेश्रो चाँही हरेक बन्दुक राख्नेहरुले राज्यसँग बन्दुकको सम्पूर्ण जाँच गराउनैपर्ने प्रावधान राखेको छ । यि सबै प्रावधानहरु पास भइसकेका छन भने जुलाईबाट लागू हुने छन् ।

बिषयगत रुपमा आएका प्रावधानहरु क्रमशः बन्दुक राख्ने शोख र प्रयोगलाई निश्तेज गराउने कुरामा केन्द्रित भएको कुरा स्पष्ट छ । यी नियमका बिरुद्धमा सयौं किलोमिटर परका गाँउगाँउबाट मान्छेहरु र्‍यालीमा सहभागी हुन आएका थिए । बन्दुकलाई भर्जिनियाको संस्कार मान्दै आएका यी नागरीकहरु आफ्नो बन्दुक सभ्यतालाई कुनै पनि हालतमा खेर जान नदिने कुरामा स्पष्ट छन् । कतिपयले “म भर्जिनियामा समलिङ्गी जोडीले आफ्नो घरमा रोपेको गाँजाको बोट बन्दुकले सुरक्षा गरेको हेर्न चाहन्छु” भन्नेसम्म लेखेर प्लेकार्ड प्रर्दशन गरेका छन् ।

उता राष्ट्रपति ट्रम्पले भर्जिनियावासीलाई सम्वोधनस्वरुप ट्वीट गर्दै “तिमीहरुको सभ्यता र संस्कारमाथि आक्रमण गर्ने डेमोक्र्याटहरुलाई भोट दिँदा यस्तै हुन्छ” भन्ने आशयको विवादास्पद अभिव्यक्ति दिएका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको नेरु. १ करोड २७ लाख आर्थिक सहयोगमा दार्चुला जिल्लाको खलंगा, तिंकरमा अवस्थित श्री मोती महिला संघ प्राथमिक विद्यालयको

वीरगञ्ज । वीरगञ्जस्थित क्लार्क्स रिसोर्ट्समा “आजादी का अमृत महोत्सव” (भारत @ 75) को अवसरमा, भारतीय महावाणिज्य दूतावास, विरगञ्जद्वारा “लोकतन्त्रको विशेष

टुंडिखेलस्थित नेपाली सेनाको मुख्यालयमा आयोजना गरिएको एक समारोहबीच भारतीय सेनाले नेपाली सेनालाई आज टाटा एलपिटिए १६२८ वर्कशप ट्रकहरु उपहारस्वरुप प्रदान

कोभिड खोप प्रमाणपत्रको पारस्परिक मान्यताका लागि भारत सरकार स्वास्थ्य एवम् परिवार कल्याण मन्त्रालय र नेपाल सरकार स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयबीच