Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

ग्रिसको पहिलो ‘मृतकको अस्तु’ राख्ने घरको चर्चहरुद्वारा बिरोध

१० माघ २०७६, शुक्रबार १८:३१

मृत्यू निश्चित छ अनि मान्छेहरुको मृत्यू पछिको दाहसंस्कारको आआफ्नो चलनहरु छ । धर्म अनि संस्कार अनुसार यी कुराहरु फरक फरक हुन्छन् यद्धपी चाहे हिन्दु धर्म होस् या ईसाई धर्म तर मृतकको अस्तु राख्ने चलन भने परापूर्व कालदेखि नै चलिआएको हो । अस्तुको संरक्षण गरेर राख्ने चलनलाई भने पश्चिमा देशहरुका चर्चहरुले निकै बिरोध गरेको पाइयो यद्धपी ग्रिसमा भने पहिलोपटक अस्तु राख्न मिल्ने चिहान घर सञ्चालनमा आएको छ । अस्तु राख्नका लागि शवलाई जलाउन पर्ने हुन्छ तर ईसाई धर्मावलम्बीहरुले मृतकको शरिर गाड्नुपर्ने संस्कृति रहिआएको छ । चर्चहरु शवलाई जमिनमा गाड्न पर्ने कुरालाई जोड दिन चाहन्छन् यद्धपी ग्रिसका मान्छेहरु भने जमिनमा गाड्नुको साटो बिद्युतिय शवदाहमा जलाएर अस्तुलाई एउटा भाँडोमा राखि त्यहाँ त्यो अस्तु सुरक्षित राख्न चाहन्छन् । यसो गर्दा उनीहरु आफ्ना प्रियजन तथा आफन्तको याद आउँदा अस्तु छेउमा गई सम्झना र तिर्सना मेट्न पाउने अवसर पनि पाउने बताउँदछन ।


ग्रिसको यो शवदाह निजी क्षेत्रबाट चलाइएको हो, एथेन्स बाहिरको शहर रिस्टोनामा यस शवदाह भएपनि देशैभरिबाट मान्छेहरु यहाँ आफन्तको शव लिएर आउने र अस्तु संरक्षण गर्न दिएर जाने पाइन्छ । ग्रिसको अधिकतम जनसँख्या अर्थोडक्स क्रिस्चियन हुन् जो अलिक कडा र धर्मपरोक्ष मानिन्छन यद्धपी शवदाहको कुरामा भने उनिहरु शवलाई जलाएर अस्तु राख्न तर्फ अग्रसर भएको पाइएको छ । यस अघि ग्रिसका मान्छेहरु आफ्नो ल्याकतले भ्याएसम्म आफन्तको शवलाई जलाउन बुल्गेरिया जाने गर्दथे तर त्यहाँ लाँदाको प्रक्रिया अनि त्यहाँको पुरानो र धेरै धुँवा आउने शवदाहका कारणले उनीहरु बुल्गेरिया जान छासडसकेका थिए । अब सिस्टोनीयाको यस शवदाहमा भीड त बढ्न थाल्यो तर यस कार्यको बिरोधमा स्थानीय चर्चहरुको विरोधको स्वर पनि यससँगै बढ्न थालेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको