Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

सोलार टेलीस्कोपबाट खिचिएका सूर्यको नयाँ तस्बीर र भिडियो सार्वजनिक

१६ माघ २०७६, बिहीबार १५:२१

नेशनल साइन्स फउण्डेशनको डेलीयल के इनाउजको सूर्यको सतहमा हेर्न मिल्ने ४ मिटर प्रिमीनेन्ट सोलार टेलीस्कोपको तस्बीरहरु सार्वजनिक भएको छ ।

सूर्यको सतहको सर्वाधिक नजिक मानिएका यि तस्बीरहरु पृथ्वीमा पहिलोपटक देखिएका तस्बीरहरु हुन् । अमेरिकाको हवाई मा केन्द्र राखेर लिइएका यि तस्बीरहरुले सूर्य अनि ग्रहहरुको बारेमा बुझ्न थप सहज बनाउने अनुमान लिइएको हो । यि तस्बीरहरुमा सूर्यका सतहहरुका महत्वपूर्ण कुराहरु उजागर गर्दे सूर्यलाई र त्यसको प्रभावलाई बुझ्न थप सहज हुने बताइएको छ ।

सूर्यका क्रियाकलापहरुले पृथ्वीमा अधिकतम प्रभाव पार्ने , चुम्बकीय इरुप्शनमा असर गर्ने र यस्का कारणले पृथ्वीमा वायूको चलायमानतालाई पनि असर गर्ने बताइन्छ । जीपीएस प्रविधीमा पनि यि सूर्यका चलायमानताले असर गर्ने बताइएको छ । यि तस्बीरहरुमा सूर्यमा हुने उम्लदों प्लाज्माका तहहरु देखाएका छन् र यि तहहरु अमेरिकाको टेक्सास राज्य भन्दा ठूला भएको बताइएको छ ।

यिनै प्लाज्माका तहहरुको चलायमानताले सूर्यको भित्रि सतहबाट बाहिरसम्म तापक्रम सञ्चार हुन्छ । यस प्रक्रियालाई कन्भेक्शन भनिएको छ । एनएसएफ ले जमिनमा आधारित शक्तिशाली टेलीस्कोपहरुको प्रयोग शुरु गरेपछि यि तस्बीरहरु बहुप्रतिक्षित तस्बीरहरु थिए । बिश्व खगोलशास्त्रमा यी सुक्ष्मदर्शकयन्त्रका यि तस्बीर र भिडियोहरुले निकै महत्वपूर्ण योगदान गर्ने आशा गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको