Lifestyle Portal
  •   १० श्रावण २०७८, आईतवार

सोलार टेलीस्कोपबाट खिचिएका सूर्यको नयाँ तस्बीर र भिडियो सार्वजनिक

१६ माघ २०७६, बिहीबार १५:२१

नेशनल साइन्स फउण्डेशनको डेलीयल के इनाउजको सूर्यको सतहमा हेर्न मिल्ने ४ मिटर प्रिमीनेन्ट सोलार टेलीस्कोपको तस्बीरहरु सार्वजनिक भएको छ ।

सूर्यको सतहको सर्वाधिक नजिक मानिएका यि तस्बीरहरु पृथ्वीमा पहिलोपटक देखिएका तस्बीरहरु हुन् । अमेरिकाको हवाई मा केन्द्र राखेर लिइएका यि तस्बीरहरुले सूर्य अनि ग्रहहरुको बारेमा बुझ्न थप सहज बनाउने अनुमान लिइएको हो । यि तस्बीरहरुमा सूर्यका सतहहरुका महत्वपूर्ण कुराहरु उजागर गर्दे सूर्यलाई र त्यसको प्रभावलाई बुझ्न थप सहज हुने बताइएको छ ।

सूर्यका क्रियाकलापहरुले पृथ्वीमा अधिकतम प्रभाव पार्ने , चुम्बकीय इरुप्शनमा असर गर्ने र यस्का कारणले पृथ्वीमा वायूको चलायमानतालाई पनि असर गर्ने बताइन्छ । जीपीएस प्रविधीमा पनि यि सूर्यका चलायमानताले असर गर्ने बताइएको छ । यि तस्बीरहरुमा सूर्यमा हुने उम्लदों प्लाज्माका तहहरु देखाएका छन् र यि तहहरु अमेरिकाको टेक्सास राज्य भन्दा ठूला भएको बताइएको छ ।

यिनै प्लाज्माका तहहरुको चलायमानताले सूर्यको भित्रि सतहबाट बाहिरसम्म तापक्रम सञ्चार हुन्छ । यस प्रक्रियालाई कन्भेक्शन भनिएको छ । एनएसएफ ले जमिनमा आधारित शक्तिशाली टेलीस्कोपहरुको प्रयोग शुरु गरेपछि यि तस्बीरहरु बहुप्रतिक्षित तस्बीरहरु थिए । बिश्व खगोलशास्त्रमा यी सुक्ष्मदर्शकयन्त्रका यि तस्बीर र भिडियोहरुले निकै महत्वपूर्ण योगदान गर्ने आशा गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

ह्वाट्सएप (WhatsApp) प्रयोगकर्ताको सुरक्षा तथा गोपनीयतामाथी खतराको घण्टि बजिरहेको छ । संवाद तथा फोनिन एपहरुमध्ये प्रयोगकर्ताहरुले अत्याधिक रुचाएको इन्स्ट्यान्ट म्यासेन्जिङ

काठमाडौँ– पछिल्लो २४ घण्टामा सबैभन्दा धेरै २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिहरुमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

विवेकशील साझा युवा संगठनका सचिव तथा पार्टीका केन्द्रीय समिति सदस्य अमित पाठकले सर्वोच्च अदालतको फैसलाले प्रतिगमनलाई परास्त गरेको बताएका छन्।

काठमाडौं। नेकपा एमालेको आन्तरिक विवाद समाधान गर्न गठन गरिएको सँयुक्त कार्यदलले आइतबार राति सहमति जुटाएको छ। कार्यदलले १० बुँदे सहमति