Lifestyle Portal
  •   २१ माघ २०७९, शनिबार

बंगलादेशले दश हजार शरणार्थी रोहिगिंया बालबालिकालाई शिक्षा दिने

१६ माघ २०७६, बिहीबार २२:५१

लोकप्रिय

बंगलादेशमा शरण लिई बसेका १० हजार रोहिगिंया बालबालिका हितमा बंगलादेश सरकारले शिक्षा दिने गरेको निर्णयको विश्वभरका अधिकारकर्मी अनि अभियन्ताहरुले स्वागत गरेका छन् । साँघुरो क्याम्पमा बंगालको खाडी तटका गाँउहरुमा बसोवास गरिरहेका रोहिगिंयाका बालबालिकालाई शिक्षा प्रदान गर्ने बंगलादेशको निर्णयलाई विश्व समूदायले स्वागत गरेको हो ।

सन् २०१७ मा आफ्ना बुवाआमासँग म्यानमारमा भएको ब्यापक नरसंहारको भयबाट सास्ती खेप्दै बंगलादेश छिरेका रोहिगिंया बालबालिकाहरुलाई यसअघि केहि गैरसरकारी संस्था र संयूक्त राष्ट्र संघका निकायहरुबाट प्राथमिक शिक्षासम्म दिने ब्यबस्था गरिएको भएतापनि बंगलादेश सरकारकै तहबाट भने कुनै शिक्षाका कार्यक्रमहरु प्रदान गरिएको थिएन ।

युनिसेफले आज एउटा ट्वीट गर्दै १० हजार रोहिगिंया बालबालिका हितमा बंगलादेश सरकारले लिएको निर्णयको प्रशंसा गरेको छ


गत वर्ष बैशाखमा चाँही यूनिसेफ र बंगलादेश सरकारको संयोजनमा करिब १० हजार रोहिगिंया बालबालिकाले शिक्षा लिने बातावरण बनेको थियो, यस वर्ष बाट बंगलादेश सरकार स्वयमले सबै रोहिगिंया बालबालिकालाई म्यानमारको बिद्यालय पाठ्यक्रम अनुरुप पढाउने भएको हो । महबुब आलम तलुकदार बंगलादेशका शरणार्थी आयोगका प्रमुख हुन्, यिनका अनुसार अब बंगलादेश सरकारले पढ्ने उमेर भएका रोहिगिंया बालबालिकालाई म्यानमारको पाठ्यक्रम अनुसार बढाउने ब्यबस्था गर्नेछ । उनीहरुले म्यानमारी भाषा मै म्यानमारी बिद्यालय कै पाठ्यक्रम पढ्नेछन् ।

सन् १९८२ मा नै म्यानमार सरकारले नागरीकता नदिएपछि राज्य अनि राष्ट्रियताविहिन भएका रोहिगिंयाहरुले नयाँ आवासका रुपमा बंगलादेश पाएका त हुन् यद्धपी बंगलादेश पनि दीर्घकालसम्म रोहिगिंयाहरुलाई राख्न सक्ने अवस्थामा भने छैन ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा