Lifestyle Portal
  •   २० माघ २०७९, शुक्रबार

अफगानीस्तानमा अमेरिकाले खसालेको ७४२३ बमहरु

२१ माघ २०७६, मंगलवार १६:०४

लोकप्रिय

भर्खरै सन् २०१९ मा अमेरिकाले अफगानीस्तानमा कतिवटा बम खसाल्यो भन्ने डाटा सार्वजनिक भएको छ, डाटाका अनुसार अमेरिकाले सन् २०१९ मा अफगानीस्तानमा ७४२३ बमहरु खसालेको थियो । सन् २०१६ मा डोनल्ड ट्रम्प राष्ट्रपति भएपछि अफगानीस्तानमा अमेरिकी हमला सिलसिलाहरु थप बढेको बताइन्छ । सन् २०१८ मा ७३६२ वटा बम खसालेको अमेरिकी वायू सेनाको रेकर्डलाई सन् २०१९ को ७४२३ बमको रेकर्डले उछिनेको छ । यूएस एयर फोर्सको सेन्ट्रल कमाण्डको रिपोर्ट अनुसार यि जानकारीहरु रहेका छन्, सोमबार जनवरी २७ मा सेन्ट्रल कमाण्डको प्रतिवेदन सार्वजनिक भएको थियो ।

सन् २००९ मा केवल ४१४७ वटा बमहरु मात्र अफगानीस्तानमा खसालिएको थियो जुन सन् २०१९ को डाटा अनुसार लगभग आधा कम हो । टार्गेट गर्दा जनसाधारणलाई र गैरसैनिक समूहलाई निशाना नबनाउने अमेरिकी नीतीलाई अहिले खुकुलो पारिएकोले अन्धाधुन्ध बमहरु खसालिएको बताइन्छ, यस अघि अमेरिकी नीतिमा टार्गेट प्रोक्सिमिटीको नीति समावेश थियो ।

आइतवार मात्र बाल्ख क्षेत्रमा ७ जना निहत्था अफगानी नागरीकको अमेरिकी हवाई हमलामा मृत्यू भएको थियो जस्मा ३ जना बालबालिका थिए, यो डाटालाई पनि जोडेर सेन्ट्रल कमाण्डले ७४२३ बमको सख्याँ निर्धारण गरेको बताइन्छ । जनवरी महिनाको शुरुवातमा नै हेरात राज्यमा ६० जना सर्वसाधरणको अमेरिकी आक्रमणमा मृत्यू भएको हो जस्मा तालिवानका स्पीलीन्टर ग्रुप कमाण्डर पनि मारिए । एकजना आतंकवादी या बिद्रोहीको हत्याका लागि ६० जना सर्वसाधरणको मृत्यूको मुल्य भने धेरै रहन्छ । फराह राज्यमा भएका तालिवानका ड्रग्स ल्यावमा निशाना बनाएर आक्रमण गर्दा अक्टोवर महिनामा मात्र अमेरिकी हमलाले ३० जना सर्वसाधरणको मृत्यु भएको कुरा राष्ट्र संघको प्रतिवेदनमा नै छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा