Lifestyle Portal
  •   ५ आश्विन २०७८, मंगलवार

हाम्रा हिन्दु साथीहरुका लागि केहि गर्न चाहन्थ्यौं

२१ माघ २०७६, मंगलवार १७:३०

भारतको दिल्लीमा नागरीकता बिधेयक बिरुद्ध चलिरहेको आन्दोलनमा गएर गोली चलाउने एकजना १७ वर्षका किशोरको उदेश्य अनि उन्का साथीले भनेका कुराहरुले भारतमा बढ्दो धार्मिक सेन्टीमेन्ट अनि हिन्दुत्वको आगो स्पष्ट पार्दछ । १७ वर्षिय यि किशोर आफ्नो घरबाट हजुरबुवालाई स्कुल जान्छु भनी निस्केका त थिए तर यिनी स्कुल नगई बन्दुक बोकेर र्‍यालीमा पुगे र गोली चलाए ।

स्कुल भन्दा धेरै पर लगभग ७० किमी परको जामिया मिलिया ईस्लामीया बिश्वबिधालयमा भइरहेको नागरीकता बिधेयक बरुद्धको र्‍यालीमा पुगेर जय श्री राम भन्दै यिनले गोली चलाए । १७ वर्षका यि किशोरको यो हर्कत कतिको सुझबुझ सहितको थियो या थिएन भन्ने रहस्य पनि एकातिर छ ।

आखिर किन भारतले आफ्नो धर्म निरपेक्षतामाथि कुठाराघात गर्दै मुसलमान समुदाय बिरोधी नियमहरु ल्याइरहेको छ ? यो प्रश्न पनि कतिको सत्य धरातलमा उभिएको छ या छैन बिचार योग्य कुरा हो । भारतको राजधानी दिल्लीमा यतिको ठूलो भीडभाँडमा एकजना सर्वसाधरणले बन्दुक निकालेर त्रसित गरेको यो पहिलो घटना हो भनेंर अलजजिराले लेखेको छ ।

सत्तारुढ भारतीय जनता पार्टीले नागरीकताका लागि फास्ट ट्रयाकको निर्माण गर्दै हिन्दुस्तनलाई छिमेकी देशहरुका प्रतडित हिन्दुहरुको पनि स्थान बनाउन खोज्दा कतै मुसलमान समुदाय र गैर हिन्दु अन्य समुदायहरु बिभेदमा परेका त हैनन, यो एउटा सर्वोपरि प्रश्न भएको छ ।

उत्तर प्रदेशको जेवर शहरबाट आएका यि किशोरका छिमेकी, शिक्षक अनि साथीहरुका अनुसार यिनी शालिन र सभ्य स्वभावका थिए । प्रहरीले आफ्नो गाँउठाँउमा हिन्दु समुदायमाथि दमन गरेका कुरालाई लिएर यिनले साथीभाईलाई आफूले एकदिन हिन्दुत्वको रक्षार्थ केहि गर्ने बताएका थिए । मेरा साथी हिन्दुत्व रक्षार्थ केहि ठूला काम गर्न चाहन्थे अनि गरेर देखाइ भनी यिनका सहपाठी शिभमले बताएका छन् । शिभमका अनुसार एक वर्ष देखि यिनका साथीले केहि गर्ने र हिन्दुत्व विरोधीलाई सखाप पार्ने बताएका थिए । यिनले घरायशी रुपमा निर्माण गरेको आधारभूत बन्दुक चलाएर र्यालीमा एकजना कश्मिरी बिधार्थीलाई घाइते पनि बनाए, प्रहरीले यिनलाई तत्कालै समातेको थियो । यि किशोरको वाट्सएप हेर्दा एकदिन अघि यिनले आफ्ना साथीहरुसंग ७ हजार भारु मागेको पाइएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी, प्योङयाङ । उत्तर कोरियाले योङवायोन आणविक क्षेत्रमा युरेनियमयुक्त भट्टी विस्तार गरेको स्याटलाईट तस्बिरमा देखिएको छ । उत्तरका पछिल्ला गतिविधिले

एजेन्सी, काठमाण्डौ । चीनले अमेरिका, बेलायत र अस्ट्रेलियाबीचको एतिहासिक परमाणु सम्झौताको निन्दा गर्दै त्यसले क्षेत्रीय शान्ति र स्थायित्वलाई कमजोर पार्ने

आम्सटर्डम, एजेन्सी । अफगास्तिानको मामिलामा विवाद बढेपछि नेदरल्यान्डकी विदेशमन्त्री सिग्रिड कागले राजीनामा दिएकी छिन् । अफगान उथलपुथलपछि पदबाट राजीनामा दिने

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले