Lifestyle Portal
  •   १५ मंसिर २०७८, बुधबार

साउदी अरबमा अब चिनियाँ भाषालाई तेश्रो औपचारीक भाषाको मान्यता

२३ माघ २०७६, बिहीबार १०:३१

लोकप्रिय

साउदी बिधालयहरुमा चिनियाँ भाषालाई तेश्रो औपचारीक भाषाका रुपमा आत्मसाथ गरिने भएको छ । साउदी सरकारको यो चीनपरस्त अनि चिनियाँहरुलाई प्रवर्धन गर्ने निर्णय चालपाएर पश्चिमा देशहरु अचम्मा परेका बताइन्छ ।

रियाद, जेदाह र दमामका शहरहरुमा भएका बिधालयले आफ्ना कक्षा ८ सम्मका बिधार्थीलाई एच्छीक रुपमा चिनियाँ भाषामा पनि पढ्न पाउने बिकल्प दिनेछन् । यो साउदी अरबको आवधिक रणनिति साउदी भिजन २०३० को मुख्य लक्ष्य मध्य पर्दछ । छात्राहरुलाई चिनियाँ भाषामा बिशेष प्रार्थमिक्ताका साथ पढाउने साउदीको रणनिति छ, साउदीमा प्रथम भाषा अरबीक, दोश्रो अग्रेंजी अनि अब तेश्रो औपचारीक भाषाचाँही चिनियाँ स्थापित हुने भएको छ । बिश्वभरिका अर्थतन्त्रका आधारहरु चीन केन्द्रित भएका समयमा बिश्वव्यापी ब्यापार र आर्थिक क्रियाशीलताका लागि चीनको भाषा अध्ययन गर्नु महत्वपूर्ण कुरा रहेको साउदी सरकारको मान्यता रहेको छ । साउदीका राजकुमार मोहम्मद सलमान बिन सन् २०१९ को फेब्रुअरीमा चीन भ्रमणमा जाँदा यस निर्णय लिएको बताइन्छ, राजकुमारले चीनका राष्ट्रपतिसंग अन्य धेरै संझौताहरु गरेको बताइएको छ ।

सन् २०१९ मा पहिलोपटक चीनमा तेल निर्यात गर्ने सर्वाधिक ठूलो निर्यातकर्ता देशमा रुस दोश्रो भएर साउदी पहिलो भएको हो । उता साउदीको कच्चा तेल निर्यातमा सर्वाधिक ठूलो प्रतिस्पर्धी ईरानमा अमेरिकी प्रतिबन्ध लागेपछि साउदीको चीनमा तेल आपूर्तिमा एकलौटी अधिपत्य रहेको पनि हो । साउदीले १.९८ मिलियन ब्यारेल कच्चा तेल प्रत्यक दिन चीन पठाउने गर्दछ । उता चीनमा कच्चा तेल रिफाइन गर्ने सर्वाधिक ठूलो कम्पनीमध्य एक जेजियनगं पेट्रोकेमिकलमा साउदीको आरामको कम्पनीको ९ प्रतिशत शेयर पनि रहेको छ । साउदी र चीन्बिच २८ बिलियन अमेरिकी डलरको आर्थिक संझौता बमोजिम चीनको बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ र साउदीको भिजन २०३० रणनिति अनुरुप योजनाहरु बनाइएको छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको नेरु. १ करोड २७ लाख आर्थिक सहयोगमा दार्चुला जिल्लाको खलंगा, तिंकरमा अवस्थित श्री मोती महिला संघ प्राथमिक विद्यालयको

वीरगञ्ज । वीरगञ्जस्थित क्लार्क्स रिसोर्ट्समा “आजादी का अमृत महोत्सव” (भारत @ 75) को अवसरमा, भारतीय महावाणिज्य दूतावास, विरगञ्जद्वारा “लोकतन्त्रको विशेष

टुंडिखेलस्थित नेपाली सेनाको मुख्यालयमा आयोजना गरिएको एक समारोहबीच भारतीय सेनाले नेपाली सेनालाई आज टाटा एलपिटिए १६२८ वर्कशप ट्रकहरु उपहारस्वरुप प्रदान

कोभिड खोप प्रमाणपत्रको पारस्परिक मान्यताका लागि भारत सरकार स्वास्थ्य एवम् परिवार कल्याण मन्त्रालय र नेपाल सरकार स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयबीच