Lifestyle Portal
  •   २९ बैशाख २०७८, बुधबार

कश्मिरका मुख्य नेताहरुमाथी केन्द्र सरकारको मुद्दा

२५ माघ २०७६, शनिबार ०७:१५

भारत शासित कश्मिरका २ जना पूर्व मुख्य मन्त्रीहरुलाई पदमुक्त भएको ६ महिनापछि लगाउन मिल्ने पव्लीक सेफ्टी एक्ट अन्तर्गतको मुद्दा लगाइएको छ । यस पब्लिक सेफ्टी एक्टको मुद्दा लागेपछि बिना कुनै ट्रायल करिब २ वर्षसम्म डिटेन्सनमा राख्न सक्ने प्रावधान छ । मेहबुवा मुफ्ती र ओमर अब्दुल्लाह भारत शासित कश्मिरका प्रभावशाली नेताहरु हुन र उनीहरुलाई यसरी पीएसएको मुद्दा लगाएर मुसलमान बहुमतको क्षेत्रमा केन्द्रिय सरकारको प्रभाव स्थाहित्व गर्न खोजेको बताइन्छ । एमनेस्टी इन्टरनेशनलले ड्राकोनीयन कानुन भनि केन्द्रिय सरकारको पीएसए को बिरोध गर्दै आएको छ यद्धपी २ पूर्व मुख्यमन्त्री लगायत अन्य थुप्रै कश्मिीरि नेताहरुलाई यस कानुन अन्तर्गत जेल चलान गर्ने केन्द्रिय सरकारको कदमले साकारोक्ति पाइसकेको छ ।

आर्टिक्ल ३७० अन्तर्गत यस हिमालयन क्षेत्रलाई विशेषाधिकार अन्तर्गत केन्द्रिय सरकारले प्रशासकिय हस्तक्षेप गर्ने अधिकार प्रयोग गरेको छ । उक्त क्षेत्रमा ३ पटकसम्म मुख्यमन्त्री भएका चर्चित नेता फारुक अव्दुल्लाहलाई यसै प्रावधान अन्तर्गत केन्द्रिय सरकारले ६ महिनादेखि डिटेन्सनमा राखिरहेको छ ।

अव्दुल्लाहका परिवारले विगतका ७० वर्षदेखि कश्मिरमा नेतृत्व गर्दै आएको देखिन्छ, कश्मिरका सबै नेतृत्व र राजनितिज्ञहरु केन्द्रिय सरकारको डिटेन्सनमा रहेका अवस्थामा केन्द्रिय सरकारले भने कश्मिर तनावमुक्त रहेको बताइरहँदा कश्मिरिहरु अब असह्य भएर आन्दोलनमा उत्रने तयारी गरिरहेको बताइन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्यामन्त्री हृदयेश त्रिपाठीले कोभिड–१९ को रोकथाम, उपचार र नियन्त्रणका लागि नयाँ कदम आवश्यक रहेको बताएका छन्। मन्त्रालयले मंगलबार

काठमाडौं । मौजुदा संकट निवारणका निम्ति जनता समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद् अध्यक्ष डा. बाबुराम भट्टराईले सर्वदलीय सरकार गठनको अवधारणा अघि

काठमाडाैं । कोरोना भाइरसको महामारी नियन्त्रण गर्न नेपालमा अन्तर्राष्ट्रिय हवाई उडानमाथिको प्रतिबन्ध आउँदो जेठ १७ गते सम्म लम्बिएको छ ।