Lifestyle Portal
  •   १८ माघ २०७९, बुधबार

कश्मिरका मुख्य नेताहरुमाथी केन्द्र सरकारको मुद्दा

२५ माघ २०७६, शनिबार ०७:१५

लोकप्रिय

भारत शासित कश्मिरका २ जना पूर्व मुख्य मन्त्रीहरुलाई पदमुक्त भएको ६ महिनापछि लगाउन मिल्ने पव्लीक सेफ्टी एक्ट अन्तर्गतको मुद्दा लगाइएको छ । यस पब्लिक सेफ्टी एक्टको मुद्दा लागेपछि बिना कुनै ट्रायल करिब २ वर्षसम्म डिटेन्सनमा राख्न सक्ने प्रावधान छ । मेहबुवा मुफ्ती र ओमर अब्दुल्लाह भारत शासित कश्मिरका प्रभावशाली नेताहरु हुन र उनीहरुलाई यसरी पीएसएको मुद्दा लगाएर मुसलमान बहुमतको क्षेत्रमा केन्द्रिय सरकारको प्रभाव स्थाहित्व गर्न खोजेको बताइन्छ । एमनेस्टी इन्टरनेशनलले ड्राकोनीयन कानुन भनि केन्द्रिय सरकारको पीएसए को बिरोध गर्दै आएको छ यद्धपी २ पूर्व मुख्यमन्त्री लगायत अन्य थुप्रै कश्मिीरि नेताहरुलाई यस कानुन अन्तर्गत जेल चलान गर्ने केन्द्रिय सरकारको कदमले साकारोक्ति पाइसकेको छ ।

आर्टिक्ल ३७० अन्तर्गत यस हिमालयन क्षेत्रलाई विशेषाधिकार अन्तर्गत केन्द्रिय सरकारले प्रशासकिय हस्तक्षेप गर्ने अधिकार प्रयोग गरेको छ । उक्त क्षेत्रमा ३ पटकसम्म मुख्यमन्त्री भएका चर्चित नेता फारुक अव्दुल्लाहलाई यसै प्रावधान अन्तर्गत केन्द्रिय सरकारले ६ महिनादेखि डिटेन्सनमा राखिरहेको छ ।

अव्दुल्लाहका परिवारले विगतका ७० वर्षदेखि कश्मिरमा नेतृत्व गर्दै आएको देखिन्छ, कश्मिरका सबै नेतृत्व र राजनितिज्ञहरु केन्द्रिय सरकारको डिटेन्सनमा रहेका अवस्थामा केन्द्रिय सरकारले भने कश्मिर तनावमुक्त रहेको बताइरहँदा कश्मिरिहरु अब असह्य भएर आन्दोलनमा उत्रने तयारी गरिरहेको बताइन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा