Lifestyle Portal
  •   ३१ श्रावण २०७९, मंगलवार

कश्मिरका मुख्य नेताहरुमाथी केन्द्र सरकारको मुद्दा

२५ माघ २०७६, शनिबार ०७:१५

भारत शासित कश्मिरका २ जना पूर्व मुख्य मन्त्रीहरुलाई पदमुक्त भएको ६ महिनापछि लगाउन मिल्ने पव्लीक सेफ्टी एक्ट अन्तर्गतको मुद्दा लगाइएको छ । यस पब्लिक सेफ्टी एक्टको मुद्दा लागेपछि बिना कुनै ट्रायल करिब २ वर्षसम्म डिटेन्सनमा राख्न सक्ने प्रावधान छ । मेहबुवा मुफ्ती र ओमर अब्दुल्लाह भारत शासित कश्मिरका प्रभावशाली नेताहरु हुन र उनीहरुलाई यसरी पीएसएको मुद्दा लगाएर मुसलमान बहुमतको क्षेत्रमा केन्द्रिय सरकारको प्रभाव स्थाहित्व गर्न खोजेको बताइन्छ । एमनेस्टी इन्टरनेशनलले ड्राकोनीयन कानुन भनि केन्द्रिय सरकारको पीएसए को बिरोध गर्दै आएको छ यद्धपी २ पूर्व मुख्यमन्त्री लगायत अन्य थुप्रै कश्मिीरि नेताहरुलाई यस कानुन अन्तर्गत जेल चलान गर्ने केन्द्रिय सरकारको कदमले साकारोक्ति पाइसकेको छ ।

आर्टिक्ल ३७० अन्तर्गत यस हिमालयन क्षेत्रलाई विशेषाधिकार अन्तर्गत केन्द्रिय सरकारले प्रशासकिय हस्तक्षेप गर्ने अधिकार प्रयोग गरेको छ । उक्त क्षेत्रमा ३ पटकसम्म मुख्यमन्त्री भएका चर्चित नेता फारुक अव्दुल्लाहलाई यसै प्रावधान अन्तर्गत केन्द्रिय सरकारले ६ महिनादेखि डिटेन्सनमा राखिरहेको छ ।

अव्दुल्लाहका परिवारले विगतका ७० वर्षदेखि कश्मिरमा नेतृत्व गर्दै आएको देखिन्छ, कश्मिरका सबै नेतृत्व र राजनितिज्ञहरु केन्द्रिय सरकारको डिटेन्सनमा रहेका अवस्थामा केन्द्रिय सरकारले भने कश्मिर तनावमुक्त रहेको बताइरहँदा कश्मिरिहरु अब असह्य भएर आन्दोलनमा उत्रने तयारी गरिरहेको बताइन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास