Lifestyle Portal
  •   २० मंसिर २०७९, मंगलवार

राष्ट्रिय जनगणनामा तेस्रोलिङ्गीहरुको पनि गणना गरिने

२४ माघ २०७६, शुक्रबार २१:४६

लोकप्रिय

सरकारी संयन्त्रबाट औपचारीक रुपमा जनगाणनामा अब नेपाल सरकारले आफ्नो संयन्त्र अनि गणनाका तवरहरुमा तेस्रोलिङ्गीहरुलाई पनि गणना गर्ने भएको छ । हरेक १० वर्षको अन्तरालमा हुने जनगणनामा तेस्रोलिङ्गीहरुलाई पनि समावेश गर्न दशकौंदेखि लैङ्गीक अल्पसख्यक समूदायहरुको माग रहँदै आएको थियो ।

केन्द्रिय तथ्याङ्क बिभागका अधिकृत ढुंडीराज न्यौपानेले आउने जनगाणनामा तेस्रोलिङ्गी समूदायलाई पनि समावेश गरिने कुरा बताउनुभएको छ । सन् २०२१ मा हुने जनगणनाको परीक्षण गणना केही महिनाभित्रै केहि छानिएका जिल्लाहरुमा हुने बताइएको छ ।

फारमहरुमा नागरीकलाई पुरुष, महिला र अन्य भनेर पहिचानात्मक बिवरणको स्थान दिइनेछ । सरकारी प्रक्षेपण अनुसार नेपालमा ९ लाख तेस्रोलिङ्गीहरुको सँख्या हुनसक्छ । गैर सरकारी संस्था मितिनी नेपालकी सरिता केसीले सरकारको यो कदमको सराहना गर्नुभएको छ । नेपालको संविधान सन् २०१५ ले पनि लैङ्गीक आधारमा भेदभाव नगरिने आधारभूत अधिकारको संरक्षण गरेको छ । नागरीकता र पासपोर्टमा पनि ‘नन मेल’ र ‘नन फिमेल’ स्थानहरु राखिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौ – काठमाडौ क्षेत्र नम्बर १ का घण्टिबहाक उम्मेदवार पुकार बमलाइ भोट माग्न चलचित्र निर्देशक प्रदिप भट्टराई र निर्माता रविन्द्र

नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले आज आयोजित एक समारोहबीच निर्वाचन आयोगका प्रमुख निर्वाचन आयुक्त दिनेश कुमार थपलियालाई भारत सरकारको

नेपालका लागि भारतीय राजदूत महामहिम नवीन श्रीवास्तवले आज आयोजित एक समारोहबीच नेपालका माननीय अर्थमन्त्री जनार्दन शर्मालाई भारत सरकारको तर्फबाट २००

देशको राजधानी काठमाडौँमा चिसोपना बढेको छ । मङ्सिर ४ गते हुने सङ्घ तथा प्रदेशसभाको निर्वाचनका कारण राजनीति तातिए पनि राजधानी