Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

राष्ट्रिय जनगणनामा तेस्रोलिङ्गीहरुको पनि गणना गरिने

२४ माघ २०७६, शुक्रबार २१:४६

सरकारी संयन्त्रबाट औपचारीक रुपमा जनगाणनामा अब नेपाल सरकारले आफ्नो संयन्त्र अनि गणनाका तवरहरुमा तेस्रोलिङ्गीहरुलाई पनि गणना गर्ने भएको छ । हरेक १० वर्षको अन्तरालमा हुने जनगणनामा तेस्रोलिङ्गीहरुलाई पनि समावेश गर्न दशकौंदेखि लैङ्गीक अल्पसख्यक समूदायहरुको माग रहँदै आएको थियो ।

केन्द्रिय तथ्याङ्क बिभागका अधिकृत ढुंडीराज न्यौपानेले आउने जनगाणनामा तेस्रोलिङ्गी समूदायलाई पनि समावेश गरिने कुरा बताउनुभएको छ । सन् २०२१ मा हुने जनगणनाको परीक्षण गणना केही महिनाभित्रै केहि छानिएका जिल्लाहरुमा हुने बताइएको छ ।

फारमहरुमा नागरीकलाई पुरुष, महिला र अन्य भनेर पहिचानात्मक बिवरणको स्थान दिइनेछ । सरकारी प्रक्षेपण अनुसार नेपालमा ९ लाख तेस्रोलिङ्गीहरुको सँख्या हुनसक्छ । गैर सरकारी संस्था मितिनी नेपालकी सरिता केसीले सरकारको यो कदमको सराहना गर्नुभएको छ । नेपालको संविधान सन् २०१५ ले पनि लैङ्गीक आधारमा भेदभाव नगरिने आधारभूत अधिकारको संरक्षण गरेको छ । नागरीकता र पासपोर्टमा पनि ‘नन मेल’ र ‘नन फिमेल’ स्थानहरु राखिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोग अन्तर्गत नेपालका विविध हितग्राही संस्थाहरुलाई ७५ वटा एम्बुलेन्स र १७ वटा विद्यालय बस उपहार प्रदान गरिएको

नेपालका लागि नवनियुक्त भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले आज राष्ट्रपति भवन, शितल निवासमा आयोजित एक समारोहमा सम्माननीय राष्ट्रपति श्रीमती विद्यादेवी भण्डारी

नेपालका लागि नव–नियुक्त भारतीय राजदूत महामहिम नवीन श्रीवास्तव आज काठमाडौं आइपुग्नुभएको छ । श्रीवास्तव करियर कूटनीतिज्ञ हुनुहुन्छ । काठमाडौं आउनु

१४ कोच र ५०० धार्मिक पर्यटक बोकेको श्री रामायण यात्रा “भारत गौरव” पर्यटक ट्रेन जुन २१ जुन २०२२ मा भारतको