Lifestyle Portal
  •   १ जेष्ठ २०७८, शनिबार

राष्ट्रिय जनगणनामा तेस्रोलिङ्गीहरुको पनि गणना गरिने

२४ माघ २०७६, शुक्रबार २१:४६

सरकारी संयन्त्रबाट औपचारीक रुपमा जनगाणनामा अब नेपाल सरकारले आफ्नो संयन्त्र अनि गणनाका तवरहरुमा तेस्रोलिङ्गीहरुलाई पनि गणना गर्ने भएको छ । हरेक १० वर्षको अन्तरालमा हुने जनगणनामा तेस्रोलिङ्गीहरुलाई पनि समावेश गर्न दशकौंदेखि लैङ्गीक अल्पसख्यक समूदायहरुको माग रहँदै आएको थियो ।

केन्द्रिय तथ्याङ्क बिभागका अधिकृत ढुंडीराज न्यौपानेले आउने जनगाणनामा तेस्रोलिङ्गी समूदायलाई पनि समावेश गरिने कुरा बताउनुभएको छ । सन् २०२१ मा हुने जनगणनाको परीक्षण गणना केही महिनाभित्रै केहि छानिएका जिल्लाहरुमा हुने बताइएको छ ।

फारमहरुमा नागरीकलाई पुरुष, महिला र अन्य भनेर पहिचानात्मक बिवरणको स्थान दिइनेछ । सरकारी प्रक्षेपण अनुसार नेपालमा ९ लाख तेस्रोलिङ्गीहरुको सँख्या हुनसक्छ । गैर सरकारी संस्था मितिनी नेपालकी सरिता केसीले सरकारको यो कदमको सराहना गर्नुभएको छ । नेपालको संविधान सन् २०१५ ले पनि लैङ्गीक आधारमा भेदभाव नगरिने आधारभूत अधिकारको संरक्षण गरेको छ । नागरीकता र पासपोर्टमा पनि ‘नन मेल’ र ‘नन फिमेल’ स्थानहरु राखिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

हैदराबाद(एएनआई) – भारतको औषधि नियामक निकायले कोभिड–१९ विरुद्धको रुसी स्पुतनिक भी खोप आपतकालीन प्रयोगका लागि अनुमति दिएसँगै भारतीय बजारमा बिक्री

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मुलुकको राजनीतिमा जन्डिसका बिरामीले जस्तो जता पनि पहेँलो देख्ने प्रवृत्ति देखा परेको बताएका छन् । शुक्रबार

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मन्त्रिपरिषद् गठन गरेका छन् । शुक्रबार राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसामू पद तथा गोपनियताको सपथ लिएलगतै

काठमाडौं। स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले चिकित्सकको सिफारिशविना घरमा अक्सिजन सिलिन्डर नराख्न दिर्नेशन जारी गरेको छ। कोरोना संक्रमितको संख्या बढेसँगै अक्सिजनको