Lifestyle Portal
  •   १३ मंसिर २०७८, सोमबार

सालकले मानवमा फैलाएको हुनसक्छ ‘कोरोना भाइरस’को संक्रमणः अध्ययन

२६ माघ २०७६, आईतवार १९:३८

कोरोना भाइरस संक्रमणका बिभिन्न तथ्यहरु आइरहेका छन्, हालै चमेरा र मानव बिचको संक्रमण चक्रको तथ्य पनि फेला परेको हो । अहिले चमेरो र मानव संक्रमण चक्रमा नयाँ जीव सालक (पेन्गोलीन – Pangolins)को भूमिका फेला परेको छ । सालक सानो खबटाहरु भएको जीव हो जुन हेर्दा छुचुन्द्रो अथवा मुसा झैं देखिन्छ र यो नेपालमा पनि पाइन्छ । सुरक्षा सम्बन्धि पहिरन बनाउने कम्पनिहरुमा यसको अत्यधिक माँग हुन थालेपछि २० को दशकदेखि नै एसियन राष्ट्रहरुबाट यसको चोरी तस्करी हुँदा अहिले यो संरक्षित जीवको सूचिमा छ ।

चिनिँया अध्ययनकर्ताहरुका अनुसार यस दुर्लभ जीवको सहभागीता कोरोना संक्रमण वृद्धि गर्नका लागि निकै पाइएको हो भन्ने निश्कर्ष निकालेका छन् । चीनमा मात्र ७२० जनाको मृत्यू (अधिकांश चिनिया नागरिक) भएको र विश्वभरि ३७ हजार भन्दा बढि मानिसहरुमा फैलिएको छ ।

कोरोना भाइरसको संक्रमणमा चमेरोको सहभागीता समेत यसअघिका अध्ययनहरुमा भेटिएको थियो । मानिसहरुमा भेटिएको संक्रमण चक्र र चमेराको शरीरमा भेटिएको जिवाणु ९६ प्रतिशत मिल्न गएका थिए । सन् २००२ देखि २००३ मा चीनमा नै भएको सार्स महामारीका समय ‘सिभेट’ भन्ने सानो जीवको सहभागीता पाइएको थियो, सिभेटलाई चीनमा बिशेष परिकार मानेर खाने चलन थियो ।

मानव शरीरमा पनि जंगली जेनेटिक बिवरणहरु छन् अनि जंगली स्तनधारी जनावरहरुको शरीरले मानिसमा भाइरस सार्न एउटा करियरको काम गर्न सक्दछन् । चमेराको शरीरमा भएको सेलुलर हार्डवेयर मानव रिसेप्टरमा सार्न सक्ने पाइएको थिएन तसर्थ अध्ययनकर्ताहरुले चमेरो र मानव संक्रमणकाबिचमा अर्को एउटा स्तनधारी जीव रहेको शंका व्यक्त गरिरहेका थिए । ‘सिन्हवा न्यूज एजेन्सी’का अनुसार १०० भन्दा बढि स्तनधारीहरुमा गरिएको अध्ययन पछि सालकको शरीरमा ९९ प्रतिशत मानव रिसेप्टरमा प्रभाव पार्न सक्ने संक्रमण क्षमता छ भन्ने पत्ता लागेको हो ।

हुन त पश्चिमा अध्ययनकर्ताहरु अनि क्याम्ब्रीज विश्वबिद्यालयका प्राध्यापक अनि भाइरोलोजीस्टहरु नै चीनले भने अनुसार सालककेन्द्रित संक्रमणको कारणमा भने चित्त बुझाएको देखिदैन । उनीहरुका अनुसार करियर जनावरको भाइरल आरएनए मात्र जाँचेर पुग्दैन ।

विश्व स्वास्थ्य चुनौति बनेको कोरोना संक्रमणले चीनलाई उको दैनिक खानपान अझ विशेष विभिन्न जनावरहरुको मासु खाने जथाभावी उपभोग गर्ने विषयमा भने गम्भिर ज्ञान दिएको छ । सार्स महामारीका दौरान सुभेटको बिक्रि बितरण रोकेको चीनले के अब सालकलाई (पेन्गोलीन) पनि सावधानीपूर्वक प्रतिबन्ध लगाउनेछ या अरु नै केहि निर्णय अपनाउँछ त्यो हेर्न बाँकी छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

५ वर्ष र सोभन्दा कम उमेरका बालबालिकाले मास्क नलगाउनेः सामान्यतया, ५ वर्ष र सोभन्दा कम उमेरका बालबालिकाले मास्क लगाउनु पर्दैन।

धूमपानले नराम्रो कोलेस्टोलको मात्रा रगतमा बढाउँछ र राम्रो कोलेस्टे्ररोल घटाउँछ । रक्तनलीको भित्री भित्तामा कोलेस्टेरोल जम्मा गराउँछ । धूमपानले हुने

ज्वरो आउने, जिउ दुख्ने, टाउको दुख्ने, घाँटी दुख्ने, आवाज घोक्रो हुने, रुघा लाग्ने, नाक बन्द हुने, छालामा डाबर आउने, आखा

भारतको हरियाणास्थित सोनीपतमा राष्ट्रिय कुस्तीवाज निशा दहिया, उनको २१ वर्षिय भाई, ८ वर्षिय एक बालक तथा आमा लगायत घरका ६