Lifestyle Portal
  •   २१ माघ २०७९, शनिबार

अफ्रिकाकै अन्तिम जाइन्ट हात्तिको मृत्यु

२९ माघ २०७६, बुधबार ०९:५१

लोकप्रिय

अफ्रिकाका सर्वाधिक ठूला हात्तिहरुलाई टस्कर हात्ति भनिन्छ, केन्यामा रहेको ५० वर्षिय बिग टिम नामक टस्कर हात्तिको मृत्युसँगै अब अफ्रिका महादेशमा टस्कर हात्तिहरुको अन्त भएको बताइन्छ । केडव्लुएस केन्या वाइल्ड लाइफ सर्भिसेसका अनुसार बिग टीमको आम्वोसेली नेशनल पार्कको वादा भन्ने ठाँउमा प्राकृतिक कारणले ५० वर्षमा मृत्यु भएको हो । बिग टीम केन्यामा मात्र नभई अफ्रिकाभरि अनि विश्वभरिका वन्यजन्तुका लागि चासो राख्नेहरुका लागि चर्चित थियो । सुस्तरि हिँड्ने, विशाल अनि शान्त स्वभावको बिग टीमको मृत शरीर भने किलिमान्जारो पर्वत आसपासका क्षेत्रमा पाइएको हो । गत मंगलबार बिग टीमको मृत्यु भएको थियो ।

टस्कर हात्तिहरुको टस्क अर्थात दाँत चाँही बढ्दै जान्छ, बुढेसकालमा हात्तिहरुको दाँत यति बढ्छ कि कहिलेकाँही त उनीहरु हिँड्दा पनि शीर झुकेमा दाँत भुँईमा लतारिएर हात्तिलाई नै घाइते बनाँउदछ । यस्ता टस्क सहितका हात्तिहरु पूरा अफ्रिका महादेशभरि मा नै केवल एक दर्जन पनि बाँकी नभएको तथ्याकं देखिन्छ, शिकारी चोरी पैठारी गिरोहले गर्दा अफ्रिकाका वन्यजन्तुहरुको सुरक्षा मा ठूलै समस्या आएको छ ।

बिग टीम समयसमयमा नेशनल पार्कबाट बाहिर गएर खेतहरुमा पनि चर्नेगरेको बताइन्छ, अनेकन पटक बिग टीम शिकारी र रिसाएका गाँउलेहरुबाट आफूलाई जोगाँउदै सकुशल नेशनल पार्क फर्किएका थिए । एकफेर बिग टीमको काँधमा शिकारीहरुले हानेको भाला लागेको थियो, कानलाई छेडेर भाला उनको काँधसम्म पुग्यो र केहि वर्ष लगाएर पशुचिकित्सकहरुले यिनको उपचार गरेका थिए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा