Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

अफ्रिकाकै अन्तिम जाइन्ट हात्तिको मृत्यु

२९ माघ २०७६, बुधबार ०९:५१

अफ्रिकाका सर्वाधिक ठूला हात्तिहरुलाई टस्कर हात्ति भनिन्छ, केन्यामा रहेको ५० वर्षिय बिग टिम नामक टस्कर हात्तिको मृत्युसँगै अब अफ्रिका महादेशमा टस्कर हात्तिहरुको अन्त भएको बताइन्छ । केडव्लुएस केन्या वाइल्ड लाइफ सर्भिसेसका अनुसार बिग टीमको आम्वोसेली नेशनल पार्कको वादा भन्ने ठाँउमा प्राकृतिक कारणले ५० वर्षमा मृत्यु भएको हो । बिग टीम केन्यामा मात्र नभई अफ्रिकाभरि अनि विश्वभरिका वन्यजन्तुका लागि चासो राख्नेहरुका लागि चर्चित थियो । सुस्तरि हिँड्ने, विशाल अनि शान्त स्वभावको बिग टीमको मृत शरीर भने किलिमान्जारो पर्वत आसपासका क्षेत्रमा पाइएको हो । गत मंगलबार बिग टीमको मृत्यु भएको थियो ।

टस्कर हात्तिहरुको टस्क अर्थात दाँत चाँही बढ्दै जान्छ, बुढेसकालमा हात्तिहरुको दाँत यति बढ्छ कि कहिलेकाँही त उनीहरु हिँड्दा पनि शीर झुकेमा दाँत भुँईमा लतारिएर हात्तिलाई नै घाइते बनाँउदछ । यस्ता टस्क सहितका हात्तिहरु पूरा अफ्रिका महादेशभरि मा नै केवल एक दर्जन पनि बाँकी नभएको तथ्याकं देखिन्छ, शिकारी चोरी पैठारी गिरोहले गर्दा अफ्रिकाका वन्यजन्तुहरुको सुरक्षा मा ठूलै समस्या आएको छ ।

बिग टीम समयसमयमा नेशनल पार्कबाट बाहिर गएर खेतहरुमा पनि चर्नेगरेको बताइन्छ, अनेकन पटक बिग टीम शिकारी र रिसाएका गाँउलेहरुबाट आफूलाई जोगाँउदै सकुशल नेशनल पार्क फर्किएका थिए । एकफेर बिग टीमको काँधमा शिकारीहरुले हानेको भाला लागेको थियो, कानलाई छेडेर भाला उनको काँधसम्म पुग्यो र केहि वर्ष लगाएर पशुचिकित्सकहरुले यिनको उपचार गरेका थिए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर