Lifestyle Portal
  •   २ आश्विन २०७८, शनिबार

ट्यूनीसीयादेखि मक्काको यात्रा गर्ने प्रथम महिला साइकलीस्ट र उनको ‘मरजोगा’

२९ माघ २०७६, बुधबार १५:३२

ट्यूनीसीयाबाट मक्कासम्म साइकलमा पुगेकी यि महिला साइकलीस्ट मुसलमानहरुको पवित्र शहर मक्कामा दर्शनार्थ साइकलमा पुग्ने प्रथम महिला साइकलीस्ट भएकी छिन् । ट्यूनीसीयाकी महिला सारा हव्वा ५३ दिन लगाएर साइकलमा ट्यूनीसीयाबाट साउदी अरबको पवित्र मक्का शहर पुगिन् । ईजिप्टका मरुभूमि अनि सुडान हुँदै उनी साउदी छिरेकी थिइन, #cyclingtomekka  गरेमा यिनका यात्राका पोष्टहरु देख्न सकिन्छ । साइकलको नाम यिनले मरजोगा राखेकी छिन्, यसको अर्थ चाँही माधरेवी अरबीमा अफ्ठेरो कुरासंग सामना गर्न भगवानले आशिष साथ दिएको कुरा या साधन भन्ने हुन्छ । ईन्स्टाग्राममा चाँही यिनले आफू आफ्नो शरीर र साधनले साथ नदेला भनेंर डराएको लेखेकी छिन् ।


साउदीमा जाने ४५ वर्ष भन्दा कमका सबै हाजी महिलाहरु महरम अर्थात रक्त सम्बन्ध भएका पुरुषहरुसंग मात्र आउन पाउने प्रावधान छ हव्वा चाँही साउदी छिर्दा हाजीका रुपमा नछिरेकी ले यो महरमको समस्या परेन । साउदी छिरेपछि यिनले मक्कासम्म साइकल लगेरै छाडिन्, पैगम्बरको दर्शनार्थ यिनी आफ्नो देशबाट साइकलमा नै मक्कासम्म पुगिदिइन । ईजिप्टको मरुभूमिमा भाँचिएको साइल यिनले आँफै बनाइन, घरबाट हिँडेको १६ दिनमा सुडान सिमामा पुगेकी हव्वालाई २०० किमि परबाट एकजना सुडानी महिला भेट्न आएकी थिइन । सामाजिक सञ्जाल ले हव्वालाई निकै भाइरल बनायो । हव्वाले सबै जनालाई मक्काबाट धन्यवाद दिएकी छिन्, वाटामा पानी दिने, फलफुल दिने देखि हौसला दिने सम्म सबैलाई हव्वाको साधुवाद छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी, काठमाण्डौ । चीनले अमेरिका, बेलायत र अस्ट्रेलियाबीचको एतिहासिक परमाणु सम्झौताको निन्दा गर्दै त्यसले क्षेत्रीय शान्ति र स्थायित्वलाई कमजोर पार्ने

आम्सटर्डम, एजेन्सी । अफगास्तिानको मामिलामा विवाद बढेपछि नेदरल्यान्डकी विदेशमन्त्री सिग्रिड कागले राजीनामा दिएकी छिन् । अफगान उथलपुथलपछि पदबाट राजीनामा दिने

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

एजेन्सी, प्योङयाङ, ३० भदौ उत्तर कोरियाले दुई ओटा ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रहार गरेको छ । उत्तर कोरियाले पूर्वी सागरमा ती मिसाइल