Lifestyle Portal
  •   १८ माघ २०७९, बुधबार

ट्यूनीसीयादेखि मक्काको यात्रा गर्ने प्रथम महिला साइकलीस्ट र उनको ‘मरजोगा’

२९ माघ २०७६, बुधबार १५:३२

लोकप्रिय

ट्यूनीसीयाबाट मक्कासम्म साइकलमा पुगेकी यि महिला साइकलीस्ट मुसलमानहरुको पवित्र शहर मक्कामा दर्शनार्थ साइकलमा पुग्ने प्रथम महिला साइकलीस्ट भएकी छिन् । ट्यूनीसीयाकी महिला सारा हव्वा ५३ दिन लगाएर साइकलमा ट्यूनीसीयाबाट साउदी अरबको पवित्र मक्का शहर पुगिन् । ईजिप्टका मरुभूमि अनि सुडान हुँदै उनी साउदी छिरेकी थिइन, #cyclingtomekka  गरेमा यिनका यात्राका पोष्टहरु देख्न सकिन्छ । साइकलको नाम यिनले मरजोगा राखेकी छिन्, यसको अर्थ चाँही माधरेवी अरबीमा अफ्ठेरो कुरासंग सामना गर्न भगवानले आशिष साथ दिएको कुरा या साधन भन्ने हुन्छ । ईन्स्टाग्राममा चाँही यिनले आफू आफ्नो शरीर र साधनले साथ नदेला भनेंर डराएको लेखेकी छिन् ।


साउदीमा जाने ४५ वर्ष भन्दा कमका सबै हाजी महिलाहरु महरम अर्थात रक्त सम्बन्ध भएका पुरुषहरुसंग मात्र आउन पाउने प्रावधान छ हव्वा चाँही साउदी छिर्दा हाजीका रुपमा नछिरेकी ले यो महरमको समस्या परेन । साउदी छिरेपछि यिनले मक्कासम्म साइकल लगेरै छाडिन्, पैगम्बरको दर्शनार्थ यिनी आफ्नो देशबाट साइकलमा नै मक्कासम्म पुगिदिइन । ईजिप्टको मरुभूमिमा भाँचिएको साइल यिनले आँफै बनाइन, घरबाट हिँडेको १६ दिनमा सुडान सिमामा पुगेकी हव्वालाई २०० किमि परबाट एकजना सुडानी महिला भेट्न आएकी थिइन । सामाजिक सञ्जाल ले हव्वालाई निकै भाइरल बनायो । हव्वाले सबै जनालाई मक्काबाट धन्यवाद दिएकी छिन्, वाटामा पानी दिने, फलफुल दिने देखि हौसला दिने सम्म सबैलाई हव्वाको साधुवाद छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा