Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

ट्यूनीसीयादेखि मक्काको यात्रा गर्ने प्रथम महिला साइकलीस्ट र उनको ‘मरजोगा’

२९ माघ २०७६, बुधबार १५:३२

ट्यूनीसीयाबाट मक्कासम्म साइकलमा पुगेकी यि महिला साइकलीस्ट मुसलमानहरुको पवित्र शहर मक्कामा दर्शनार्थ साइकलमा पुग्ने प्रथम महिला साइकलीस्ट भएकी छिन् । ट्यूनीसीयाकी महिला सारा हव्वा ५३ दिन लगाएर साइकलमा ट्यूनीसीयाबाट साउदी अरबको पवित्र मक्का शहर पुगिन् । ईजिप्टका मरुभूमि अनि सुडान हुँदै उनी साउदी छिरेकी थिइन, #cyclingtomekka  गरेमा यिनका यात्राका पोष्टहरु देख्न सकिन्छ । साइकलको नाम यिनले मरजोगा राखेकी छिन्, यसको अर्थ चाँही माधरेवी अरबीमा अफ्ठेरो कुरासंग सामना गर्न भगवानले आशिष साथ दिएको कुरा या साधन भन्ने हुन्छ । ईन्स्टाग्राममा चाँही यिनले आफू आफ्नो शरीर र साधनले साथ नदेला भनेंर डराएको लेखेकी छिन् ।


साउदीमा जाने ४५ वर्ष भन्दा कमका सबै हाजी महिलाहरु महरम अर्थात रक्त सम्बन्ध भएका पुरुषहरुसंग मात्र आउन पाउने प्रावधान छ हव्वा चाँही साउदी छिर्दा हाजीका रुपमा नछिरेकी ले यो महरमको समस्या परेन । साउदी छिरेपछि यिनले मक्कासम्म साइकल लगेरै छाडिन्, पैगम्बरको दर्शनार्थ यिनी आफ्नो देशबाट साइकलमा नै मक्कासम्म पुगिदिइन । ईजिप्टको मरुभूमिमा भाँचिएको साइल यिनले आँफै बनाइन, घरबाट हिँडेको १६ दिनमा सुडान सिमामा पुगेकी हव्वालाई २०० किमि परबाट एकजना सुडानी महिला भेट्न आएकी थिइन । सामाजिक सञ्जाल ले हव्वालाई निकै भाइरल बनायो । हव्वाले सबै जनालाई मक्काबाट धन्यवाद दिएकी छिन्, वाटामा पानी दिने, फलफुल दिने देखि हौसला दिने सम्म सबैलाई हव्वाको साधुवाद छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको