Lifestyle Portal
  •   २८ श्रावण २०७९, शनिबार

टम एण्ड जेरी कार्टुनको ८० वर्ष

४ फाल्गुन २०७६, आईतवार १०:२९

टम र जेरी कार्टुन बिश्वभर चर्चित छ, यिनै कार्टुन चरित्रहरुसंग खेल्दै हेर्दै लुटपुटिएर कैयन पुस्ताहरु हुर्किएका छन्, के यहाँहरुलाई थाहा छ कि टम र जेरी कार्टुन श्रृजना भएको ८० औं वार्षिकोत्सव भर्खरै मनाइएको छ ।

प्रथम बिश्वयूद्ध ताकाको कोल्ड वार अर्थात शितयूद्ध ताका यस कार्टुनको श्रृजना भयो, बिरालो टम र मुसा जेरीका योजनाहरु, मित्रता, शत्रुता अनि अन्य जनावरहरु कुकुर, चरा, हाँस आदिहरुले यी कार्टुनको रौनतकतामा सदैव अभिबृद्धि गरेका हुन् । बिल हाना र जोय बार्वरा एमजीएम एनीमेशन कम्पनीका कार्टुनिस्टहरु थिए, यिनीहरुले टम र जेरीलाई आफ्ना कार्टुनका पर्दामा जन्म दिए । मिक्की माउस र पोर्गी पिग पनि यिनीहरुकै श्रृजना हो । यि दुबै सर्जकहरु उतिवेला ३० वर्षका पनि भएका थिएनन, बिरालो र मुसाको झगडालाई पर्दामा उतार्ने यिनीहरुको सोचले बिश्वलाई जन्मजन्मान्तर याद हुने कार्टुन पात्रहरु दिएर गयो ।

सन् १९४० मा बजारमा आएका टम र जेरीले ओस्कारमा पनि बेस्ट शर्ट एनीमेशनको अवार्ड त पायो तर सर्जकहरुलाई क्रेडिट दिइएन, कम्पनीको नामलाई मात्र अघि ल्याइयो । चार्ली च्याप्लीनको मौन हास्य श्रृखलाहरुको वर्चस्व रहेको समयमा टम जेरीलाई आवाज दिइएको थिएन तर पछि ज्यास्पर र जीन्क्स नामका कलाकारहरुको आवाज टम र जेरीको प्रथम आवाज भयो ।

हाना र बार्वराले १०० भन्दा धेरै टम जेरीका श्रृखलाहरु बनाए, हरेक श्रृखलामा उतिबेलै ५० हजार भन्दा धेरै डलरहरु खर्च हुन्थे, यो धेरै महँगो परियोजना थियो । बिभिन्न हलीवुड चलचित्र र एकाडेमी ओस्कारका शो हरुमा पनि टम र जेरीका एक्टहरु देखाइए । सन् १९५७ मा एमजीएम कम्पनी बन्द भएपछि हाना र बार्वराले आफ्नै स्टुडियो बनाएर टम र जेरीलाई निरन्तरता दिएका हुन् । फेरि सन् १९६१ मा चेक रिपव्लीकमा स्टुडियो खालेर एमजीएमले नै टम जेरीको उत्पादनलाई निरन्तरता दिएको देखिन्छ, एमजीएमले पछिल्ला समयमा टमका आँखीभुँईहरु अलिक बाक्लो गराएर ल्याएको पनि देखिन्छ । उता हाना र बार्वराले पनि टम र जेरी उत्पादनमा निरन्तरता दिइरहेका थिए, पछिल्लो समयमा ईजिप्टको सरकारले सन् २०१६ मा टम जेरी श्रृखलालाई धेरै हिंसा प्रयोग गरेको आरोप लगायो । टम जेरीका कथाहरु पटक पटक फेरिए, लेखिए अनि परिमार्जन गरिए, आज टम र जेरीले ८० वर्ष पुरा गरेका छन् । सन् १९९२ मा त एउटा सांगितिक चलचित्र नै टम र जेरीको स्वरुपमा बनाइयो, यो निकै हिट पनि भयो ।

हाना सन् २००१ मा बिते भनें बार्वरा सन् २००६ मा बिते तर टम र जेरीले निरन्तरता पाइनै रह्यो । टम एण्ड जेरीको अधिकार अहिले वार्नर ब्रोस नाम गरेको चलचित्र उत्पादक कम्पनीसंग रहेको छ ।

टम एउड जेरी दुबैलाई शुभकामना, हामी अरु धेरै टम एण्ड जेरीका श्रृखलाहरु हेर्न चाहन्छौं हैन त ?

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

बलिउड सिनेमाका ५ तारे समिक्षक तरन आदर्शले आफ्नो आधिकारीक फेसबुक अकाउन्टबाट यहि साता एउटा पोष्ट सार्वजनिक गरे जुन पोष्टमा नवपुस्ताका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित