Lifestyle Portal
  •   २१ माघ २०७९, शनिबार

ईज्रेल र प्यालीस्टाइनको बस्तुभाउ आयात निर्यात बिवादको अन्त्य

१३ फाल्गुन २०७६, मंगलवार १६:००

लोकप्रिय

विश्वका निकटतम छिमेकी तर घनघोर दुश्मन राष्ट्रहरु हुन्, ईज्रेल र प्यालीस्टाइन । एउटा देश ईज्रेल विश्वकै सर्वाधिक कान्छो राष्ट्र भनें प्यालीस्टाइन चाँही विश्वको पुरानो र एतिहासिक देश मध्य एउटा देश । मध्यपूर्वको मध्यमा जोर्डन नदिका दुई किनारामा फैलिएका यि देशहरुको बैमनस्यताको किस्साले विश्वका हरेक पत्रिका र खबर माध्यमहरु छाएकै हुन्छन् । ईज्रेलले प्यालीस्टाइनको कृषीजन्य उत्पादनहरु आयात गर्दैनथियो भनें प्यालीस्टाइनलाई ईज्रेलले पठाउने गाईको मासु बिफ आयात स्वीकार थिएन । कहिले ईज्रेलले बाढी पठाएर प्यालीस्टाइन पक्षका खेतका कोभी, बन्दा, टमाटर ध्वस्त बनाउथ्यो, कहिले ड्रोनले त्यहाँका ठूला नेताहरुको घरमा हमला गरेर मारिदिन्थ्यो त कहिले प्यालीस्टाइनले पनि क्षेप्यास्त्र ईज्रेलमा प्रहार नगरेको हैन । अक्षरस हेर्दा दुबै देशहरु दुश्मनीमा चुर्लुम्म डुबेका छन् यद्धपि हालै दुबै देशहरुले बस्तुभाउ आयात निर्यातको बिवाद भनें सुल्झाएका छन् ।

अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पको मध्यपूर्व योजना हरेक हिसाबले ईज्रेललाई मात्र फाइदा हुने खाले थियो, प्यालीस्टाइन लगायत अन्य मध्यपूर्वका केहि देशहरु यस योजनाबाट बेखुशी थिए । सेप्टेम्बरमा गाईको मासु ईज्रेलबाट ल्याएर आयात गरेर नखाने निर्णय प्यालीस्टाइनले गर्यो, त्यसपछि दुबै देशको आयात निर्यात प्रभावित हुदै गयो ।

प्यालीस्टाइनका अनुसार उस्ले हरेक महिना आयात गर्ने १२०,००० गाईहरु जुन ईज्रेलले पठाँउथ्यो, ति गाईहरु ईज्रेलले पनि अन्य देशबाट आयात गर्ने गरेकाले प्यालीस्टाइनले सोझै त्यस तेश्रो देशसंग गाई आयात गरेर आफ्नो ईज्रेलसंगको ब्यापार निर्भरता घटाउन खोजेको हो ।
यसका साथै ईज्रेलले आफ्नो शक्ति प्रयोग गर्दै रणनैतिक रुपमा आफ्नो मिनरल वाटर, फलफुल, तरकारी लगायतका कुराहरु पनि प्यालीस्टाइन पठाउने पूर्ति संयन्त्रमा कमी ल्यायो । प्यालीस्टाइन धेरै हदसम्म ब्यापारमा ईज्रेलसंग निर्भर छ, ईज्रेल धेरै बलियो र पहुँचवाला देश हो जो विश्वभरिका प्रभावशाली यहुदीहरुको एकमात्र आस्थाको केन्द्रभूमि पनि हो । अहिले आएर प्यालीस्टाइनले ईज्रेली गाईहरु आयात फेरि गर्ने भएको छ, आशा गरौं यि देशहरुको बिवादले अब मान्छेहरु नमरुन अनि शिघ्र जोर्डन खोलामा स्वच्छ पानी बग्न थालोस् ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा