Lifestyle Portal
  •   २१ असार २०७९, मंगलवार

एक्काइसौं शताब्दीको दिल्ली दङ्गा! जातीय दङ्गामा निरिह राज्य

१६ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार १९:५६

दिल्लीमा अतिवादी हिन्दुहरुको समुहले छानीछानी मुसलमान समुदायमाथि आक्रमण अनि हत्या गरिरहेका छन्, सरकारको इन्टरभेन्शन निरर्थक सावित भइरहेको छ भनें अहिलेसम्म ३३ जनाको मृत्यु र सैयौं घाइते भइसकेका छन् ।

दिल्लीको उत्तरपूर्वी सिमामा सर्वाधिक धेरै हिंसाको घटनाहरु भए र त्यहाँ केन्द्रित गरेर सैयौं सुरक्षादस्ताहरु खटाइएका पनि हुन् । हिसेम्बरमा आएको भाजपा सत्तारुढ सरकारले ल्याएको नागरीकता शंशोधन बिधेयकमा अल्पसंख्यक मुसलमान सुमदायमाथि भएको बिभेद भन्दै दिल्लीमा आन्दोलन शुरु भयो र अन्तत फेब्रुअरीमा यो बिरोध एउटा साम्प्रदायिक हमला र हिंसामा रुपान्तरित भयो ।
दिल्लीका अस्पतालहरुका बिवरणलाई आधार मान्दा गुरु तेग बहादुर अस्पतालले आफ्नो अस्पतालमा ३० जना हिंसा घाइतेको को मृत्यु भएको र लोक नायक अस्पतालले ३ जनाको मृत्यु भएको बिज्ञप्ती जारेको छ , दिल्ली अहिले आक्रान्त छ । यि सबैजनालाई जीटीबी अर्थात गन डाउन इन्जुरी भएको अस्पतालले बताएको छ, दिल्ली हिंसामा अत्याधिक बन्दुकको प्रयोग भएको छ ।

तरवार र बन्दुक बोकेका समुहले सैयौं पसल, पेट्रोल पम्प, घरहरु, बिधालय र २ वटा मस्जिदमाथि पनि तोडफोड गरिसकेका छन् । उत्तर प्रदेशमा मात्र डिसेम्बर महिनामा प्रहरी दमनमा ३० जनाको मृत्यु भएको तथ्याकं छ जस्मा धेरैजसो मुसलमान थिए । दिल्लीमा मतदान तयारीका क्रममा भाजपाले त आन्दोलनकारी मुसलमान समर्थक अनि धार्मिक तठस्त समुदायलाई जिहादिस्त नै भनि सम्वोधन गरेको थियो । भारतको धर्म निरपेक्ष संविधान माथि भाजपा शाषित सरकारले कुठाराघात गरेको आरोप पनि आन्दोलनकारीहरुको छ ।
बुधवार दिल्ली हाइकोर्टका जज एस मुरलीधरले भाजपा नेतृत्वको र प्रहरीको आलोचना गर्दै दिल्ली हिंसामा स्थानीय भाजपा नेतृत्वको अनुसन्धान गर्न प्रहरीलाई आदेश पनि दिएका थिए । अरु बिभिन्न उच्चपदस्त अधिकारीहरुले पनि दिल्ली प्रहरीले हिंसा रोक्न उचित कदम नचालेको र आँखा चिम्लेको आरोप लगाएका छन् ।

उता भर्खरै भारत आएका अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले भनें धार्मिक स्वतन्त्रतामा भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीको खुलेर तारिफ गर्न भ्याएका छन् । एक्काइसौं शताव्दीमा जातिय हिंसामा यसरी निरिह बनेको भारतीय सरकार र दिल्ली प्रशासनले कतै भारतीय संविधानको धर्म निरपेक्षता बुँदा माथि नै प्रहार गरिरहेको त हैन ? विश्वको सर्वाधिक ठूलो प्रजातान्त्रीक अभयास गर्ने देशमा अल्पसख्यंक माथिको यो दमनले विश्वलाई प्रजातन्त्रको कुन सन्देश दिइरहेको छ त ? मनन गर्न योग्य कुरा छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको