Lifestyle Portal
  •   ३१ बैशाख २०७८, शुक्रबार

एक्काइसौं शताब्दीको दिल्ली दङ्गा! जातीय दङ्गामा निरिह राज्य

१६ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार १९:५६

दिल्लीमा अतिवादी हिन्दुहरुको समुहले छानीछानी मुसलमान समुदायमाथि आक्रमण अनि हत्या गरिरहेका छन्, सरकारको इन्टरभेन्शन निरर्थक सावित भइरहेको छ भनें अहिलेसम्म ३३ जनाको मृत्यु र सैयौं घाइते भइसकेका छन् ।

दिल्लीको उत्तरपूर्वी सिमामा सर्वाधिक धेरै हिंसाको घटनाहरु भए र त्यहाँ केन्द्रित गरेर सैयौं सुरक्षादस्ताहरु खटाइएका पनि हुन् । हिसेम्बरमा आएको भाजपा सत्तारुढ सरकारले ल्याएको नागरीकता शंशोधन बिधेयकमा अल्पसंख्यक मुसलमान सुमदायमाथि भएको बिभेद भन्दै दिल्लीमा आन्दोलन शुरु भयो र अन्तत फेब्रुअरीमा यो बिरोध एउटा साम्प्रदायिक हमला र हिंसामा रुपान्तरित भयो ।
दिल्लीका अस्पतालहरुका बिवरणलाई आधार मान्दा गुरु तेग बहादुर अस्पतालले आफ्नो अस्पतालमा ३० जना हिंसा घाइतेको को मृत्यु भएको र लोक नायक अस्पतालले ३ जनाको मृत्यु भएको बिज्ञप्ती जारेको छ , दिल्ली अहिले आक्रान्त छ । यि सबैजनालाई जीटीबी अर्थात गन डाउन इन्जुरी भएको अस्पतालले बताएको छ, दिल्ली हिंसामा अत्याधिक बन्दुकको प्रयोग भएको छ ।

तरवार र बन्दुक बोकेका समुहले सैयौं पसल, पेट्रोल पम्प, घरहरु, बिधालय र २ वटा मस्जिदमाथि पनि तोडफोड गरिसकेका छन् । उत्तर प्रदेशमा मात्र डिसेम्बर महिनामा प्रहरी दमनमा ३० जनाको मृत्यु भएको तथ्याकं छ जस्मा धेरैजसो मुसलमान थिए । दिल्लीमा मतदान तयारीका क्रममा भाजपाले त आन्दोलनकारी मुसलमान समर्थक अनि धार्मिक तठस्त समुदायलाई जिहादिस्त नै भनि सम्वोधन गरेको थियो । भारतको धर्म निरपेक्ष संविधान माथि भाजपा शाषित सरकारले कुठाराघात गरेको आरोप पनि आन्दोलनकारीहरुको छ ।
बुधवार दिल्ली हाइकोर्टका जज एस मुरलीधरले भाजपा नेतृत्वको र प्रहरीको आलोचना गर्दै दिल्ली हिंसामा स्थानीय भाजपा नेतृत्वको अनुसन्धान गर्न प्रहरीलाई आदेश पनि दिएका थिए । अरु बिभिन्न उच्चपदस्त अधिकारीहरुले पनि दिल्ली प्रहरीले हिंसा रोक्न उचित कदम नचालेको र आँखा चिम्लेको आरोप लगाएका छन् ।

उता भर्खरै भारत आएका अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले भनें धार्मिक स्वतन्त्रतामा भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीको खुलेर तारिफ गर्न भ्याएका छन् । एक्काइसौं शताव्दीमा जातिय हिंसामा यसरी निरिह बनेको भारतीय सरकार र दिल्ली प्रशासनले कतै भारतीय संविधानको धर्म निरपेक्षता बुँदा माथि नै प्रहार गरिरहेको त हैन ? विश्वको सर्वाधिक ठूलो प्रजातान्त्रीक अभयास गर्ने देशमा अल्पसख्यंक माथिको यो दमनले विश्वलाई प्रजातन्त्रको कुन सन्देश दिइरहेको छ त ? मनन गर्न योग्य कुरा छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

दैलेख। गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो। तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश