Lifestyle Portal
  •   १० आश्विन २०७८, आईतवार

कोरोना भाइरसले मुसलमान प्रार्थनाको तवरलाई परिवर्तन गरिरहेको छ

२३ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार १५:४३

सिंगापुरमा मस्जिद प्रार्थना आउने मुसलमान समुदायलाई आफ्नै बस्ने चटाई वा गुन्द्री लिएर आउनुपर्ने नियम लागु गरिएको छ भनें साउदी अरबले यसवर्ष उम्रा प्रार्थना र हजलाई निषेध गरिएको छ, बिदेशबाट तिर्थालुहरु साउदी छिर्न नपाउने प्रावधान बनाइएको छ । ईरानले शुक्रवार प्रार्थनालाई बन्द गरिदिएको छ ।

जे होस् कोरोनाले मान्छे र जनावरको समबन्ध अनि विश्वभरिका मान्छेहरुको एकआपसमा भेट्दा गर्ने साधुवादको क्रम र चलनमा हात मिलाउने चलन रोकिएको छ भनें धर्म अनि धार्मिक भेलाहरुको चलनमा पनि निकै परिवर्तन गरेको छ ।

विश्वभरिका मान्छे भिँडभाड भन्दा पर रहन थालेका छन्, यात्रा रोकिएका छन् र घरका चार दिवार भित्रै मान्छेहरु त्रासमा बस्न थालेका छन् । बिभिन्न चाडपर्व देखि धार्मिक परम्परामा पनि देशहरु स्वयमले धमाधम परिवर्तन गर्न थालेका छन् । सिंगापुरले शुक्रवार प्रार्थनामा आउने मुसलमान समुदायका मान्छेहरुलाई हात नमिलाउन र आफू बसेर प्रार्थनागर्ने आफ्ना चटाई आँफै ल्याउन उर्दी जारी गरेको छ । हात धुन अनि त्यसपछि धोएको हातले आफ्नो अनुहार नछुन पनि सिंगापुरका एक मुसलमान नेताले आव्हाान गरेका छन् । १०० वटा कोरोनाका केसहरु सिंगापुरमा पुष्टि भइसकेका छन् र तिमध्य अधिकांश निको भएर घर फर्केको बताइएको छ ।

बेलायतले मुसलमान समुदायलाई हाइजिन एडभाइस अर्थात स्वास्थ आग्रहहरु पालना गर्नुपर्ने उर्दी जारी गरेको छ । ८७ जना कोरोना संक्रमणको केस पुष्टि भइसकेको बेलायतमा मुसलमान मदरसा र मस्जिदमा हात धुने, पानी पिइरहने र हात नमिलाउने लगायत अन्य केहि हाइजिन आग्रह जारी गरेको हो ।

ताजाकिस्तानमा अहिलेसम्म कुनै कोरोनाका केस पुष्टि भएको छैन यद्धपि त्यहाँ शुक्रवार प्रार्थना बन्द गरिएको छ । कोरोनाले रहनसहन, चलन, परम्परा र धर्म सर्वत्र प्रहार गरिरहेको छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

हात धुन किन जरुरी छ ?

चीनपछि ईरानभन्दा धेरै ईटालीमा कोरोना भाइरसको संक्रमण

इरानमा कोरोना भाइरस (कोभिड १९) विरुद्ध लड्न स्वास्थ सामाग्री पठाउँदै विश्व स्वास्थ संगठन

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ