Lifestyle Portal
  •   ३१ श्रावण २०७९, मंगलवार

कोरोना भाइरसले मुसलमान प्रार्थनाको तवरलाई परिवर्तन गरिरहेको छ

२३ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार १५:४३

सिंगापुरमा मस्जिद प्रार्थना आउने मुसलमान समुदायलाई आफ्नै बस्ने चटाई वा गुन्द्री लिएर आउनुपर्ने नियम लागु गरिएको छ भनें साउदी अरबले यसवर्ष उम्रा प्रार्थना र हजलाई निषेध गरिएको छ, बिदेशबाट तिर्थालुहरु साउदी छिर्न नपाउने प्रावधान बनाइएको छ । ईरानले शुक्रवार प्रार्थनालाई बन्द गरिदिएको छ ।

जे होस् कोरोनाले मान्छे र जनावरको समबन्ध अनि विश्वभरिका मान्छेहरुको एकआपसमा भेट्दा गर्ने साधुवादको क्रम र चलनमा हात मिलाउने चलन रोकिएको छ भनें धर्म अनि धार्मिक भेलाहरुको चलनमा पनि निकै परिवर्तन गरेको छ ।

विश्वभरिका मान्छे भिँडभाड भन्दा पर रहन थालेका छन्, यात्रा रोकिएका छन् र घरका चार दिवार भित्रै मान्छेहरु त्रासमा बस्न थालेका छन् । बिभिन्न चाडपर्व देखि धार्मिक परम्परामा पनि देशहरु स्वयमले धमाधम परिवर्तन गर्न थालेका छन् । सिंगापुरले शुक्रवार प्रार्थनामा आउने मुसलमान समुदायका मान्छेहरुलाई हात नमिलाउन र आफू बसेर प्रार्थनागर्ने आफ्ना चटाई आँफै ल्याउन उर्दी जारी गरेको छ । हात धुन अनि त्यसपछि धोएको हातले आफ्नो अनुहार नछुन पनि सिंगापुरका एक मुसलमान नेताले आव्हाान गरेका छन् । १०० वटा कोरोनाका केसहरु सिंगापुरमा पुष्टि भइसकेका छन् र तिमध्य अधिकांश निको भएर घर फर्केको बताइएको छ ।

बेलायतले मुसलमान समुदायलाई हाइजिन एडभाइस अर्थात स्वास्थ आग्रहहरु पालना गर्नुपर्ने उर्दी जारी गरेको छ । ८७ जना कोरोना संक्रमणको केस पुष्टि भइसकेको बेलायतमा मुसलमान मदरसा र मस्जिदमा हात धुने, पानी पिइरहने र हात नमिलाउने लगायत अन्य केहि हाइजिन आग्रह जारी गरेको हो ।

ताजाकिस्तानमा अहिलेसम्म कुनै कोरोनाका केस पुष्टि भएको छैन यद्धपि त्यहाँ शुक्रवार प्रार्थना बन्द गरिएको छ । कोरोनाले रहनसहन, चलन, परम्परा र धर्म सर्वत्र प्रहार गरिरहेको छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

हात धुन किन जरुरी छ ?

चीनपछि ईरानभन्दा धेरै ईटालीमा कोरोना भाइरसको संक्रमण

इरानमा कोरोना भाइरस (कोभिड १९) विरुद्ध लड्न स्वास्थ सामाग्री पठाउँदै विश्व स्वास्थ संगठन

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास