Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

कोरोना भाइरसले मुसलमान प्रार्थनाको तवरलाई परिवर्तन गरिरहेको छ

२३ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार १५:४३

सिंगापुरमा मस्जिद प्रार्थना आउने मुसलमान समुदायलाई आफ्नै बस्ने चटाई वा गुन्द्री लिएर आउनुपर्ने नियम लागु गरिएको छ भनें साउदी अरबले यसवर्ष उम्रा प्रार्थना र हजलाई निषेध गरिएको छ, बिदेशबाट तिर्थालुहरु साउदी छिर्न नपाउने प्रावधान बनाइएको छ । ईरानले शुक्रवार प्रार्थनालाई बन्द गरिदिएको छ ।

जे होस् कोरोनाले मान्छे र जनावरको समबन्ध अनि विश्वभरिका मान्छेहरुको एकआपसमा भेट्दा गर्ने साधुवादको क्रम र चलनमा हात मिलाउने चलन रोकिएको छ भनें धर्म अनि धार्मिक भेलाहरुको चलनमा पनि निकै परिवर्तन गरेको छ ।

विश्वभरिका मान्छे भिँडभाड भन्दा पर रहन थालेका छन्, यात्रा रोकिएका छन् र घरका चार दिवार भित्रै मान्छेहरु त्रासमा बस्न थालेका छन् । बिभिन्न चाडपर्व देखि धार्मिक परम्परामा पनि देशहरु स्वयमले धमाधम परिवर्तन गर्न थालेका छन् । सिंगापुरले शुक्रवार प्रार्थनामा आउने मुसलमान समुदायका मान्छेहरुलाई हात नमिलाउन र आफू बसेर प्रार्थनागर्ने आफ्ना चटाई आँफै ल्याउन उर्दी जारी गरेको छ । हात धुन अनि त्यसपछि धोएको हातले आफ्नो अनुहार नछुन पनि सिंगापुरका एक मुसलमान नेताले आव्हाान गरेका छन् । १०० वटा कोरोनाका केसहरु सिंगापुरमा पुष्टि भइसकेका छन् र तिमध्य अधिकांश निको भएर घर फर्केको बताइएको छ ।

बेलायतले मुसलमान समुदायलाई हाइजिन एडभाइस अर्थात स्वास्थ आग्रहहरु पालना गर्नुपर्ने उर्दी जारी गरेको छ । ८७ जना कोरोना संक्रमणको केस पुष्टि भइसकेको बेलायतमा मुसलमान मदरसा र मस्जिदमा हात धुने, पानी पिइरहने र हात नमिलाउने लगायत अन्य केहि हाइजिन आग्रह जारी गरेको हो ।

ताजाकिस्तानमा अहिलेसम्म कुनै कोरोनाका केस पुष्टि भएको छैन यद्धपि त्यहाँ शुक्रवार प्रार्थना बन्द गरिएको छ । कोरोनाले रहनसहन, चलन, परम्परा र धर्म सर्वत्र प्रहार गरिरहेको छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

हात धुन किन जरुरी छ ?

चीनपछि ईरानभन्दा धेरै ईटालीमा कोरोना भाइरसको संक्रमण

इरानमा कोरोना भाइरस (कोभिड १९) विरुद्ध लड्न स्वास्थ सामाग्री पठाउँदै विश्व स्वास्थ संगठन

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर