Lifestyle Portal
  •   २० माघ २०७९, शुक्रबार

यहुदीहरुको इतिहास अनि जिसस, मोहम्मद रआजको इज्रेल

१ चैत्र २०७६, शनिबार ०७:०६

लोकप्रिय

यो सहज कुरा चाँही हैन, आजको विश्वमा राज गरेका यि शक्तिशाली अनि टाठा यहुदीहरुको २ हजार वर्ष भन्दा पुरानो इतिहासलाई लेख्नलाई तर म प्रयास गर्दैछु । अब्राहमीक धर्मदर्शनको शुरुवात अनि अहिलेको इज्रेल प्यालीस्टाइनसम्मको कुराहरु जोड्दैछु , इतिहास यहुदीहरुको चाँही ५ देखि ६ हजार वर्ष पुरानो छ । १०० बिसीमा सालेमनले पहिलो टेम्पल बनाए, राजा डेभिडले यहुदीहरुलाई राज्य गर्दाताका डेभिडका पुत्र सोलेमनले बनाएको जेरुसलेमको पहिलो मन्दिर नै यहुदीहरुको अहिलेसम्मको सर्वाधिक पवित्र र पुरानो प्रार्थनास्थल हो । यहुदीहरुको लिखित इतिहास यहिबाट शुरु हुन्छ, इतिहासको बिभिन्न कालखण्डमा यहुदीहरुको हत्या र उनीहरुमाथिको दमनको श्रृखलाहरु भएको पाइन्छ, आखिर किन यहुदीहरुमाथि यी कुराहरु, किन होलोकास्ट र एन्टी सेमीटिज्म जस्त कुराहरु बुझ्न जरुरी छ ।

ईशापूर्व ९३१ मा चाँही यहुदीहरु दक्षिणमा जुदाह र उत्तरमा जेरुसलेममा दुई भागमा बिभाजित भएर बस्न थाले, करिब ५८७ वर्ष ईशपूर्वमा बेबिलन शाषकहरुले जेरुसलेमको मन्दिरलाई भत्काएर यहुदीहरुलाई बिभिन्न देशमा शरण दिन बाध्य बनाइदिए । विश्वभरिमा अहिलेसम्मकै सर्वाधिक मिहिनती, व्यापारी अनि बुद्धिमान समुदायमा यहुदीहरुको पहिलो स्थानमा गणना हुन्छ, विश्वव्यापार अनि शक्तिराष्ट्र अमेरिकाको बागडोर नै यहुदीहरुको हातमा छ । उता यूरोपमा पनि यिनीहरुको वर्चश्व छ भनें विश्वभरिका ठूलाठूला कम्पनी र कर्पोरेशन यहुदीहरुकै छ ।

अल्वर्ट आइन्सटाइन, मार्क जुकवर्ग लगायत थुप्रै विश्वविख्यात नामहरु यहुदी हुन् । यहुदीहरुलाई श्राप परेको बताइन्छ, दुनिँया चलुन्जेल उनीहरुलाई मारिने भय हुने श्राप परेको बताइन्छ । जिसस क्राइस्टको क्रुसिफिकेशनमा साथ दिएको र धार्मिक ग्रन्थहरुमा फेरवदल गर्नमा उनीहरुको सहभागिता र नेतृत्वका कारणले यिनीहरुलाई श्राप परेको बताइन्छ । तर आधूनिक विश्वमा मानव हत्या र निकृष्ट व्यबहारको बिरोध जरुरी छ यद्धपि इतिहास भनें कालो नै छ ।

यहुदीहरुले जिसस, मोहम्मद दुबैलाई स्वीकार गरेनन, उनीहरुका अनुसार उनीहरुको मसिहा विश्वमा आउन बाँकी नै छ । ईस्लाममा मोसा र क्रिस्चियानीटीमा मोसेस एकैजना हुन्, राजा डेघिडलाई ईस्लाममा दाउद भनिन्छ, मोसेस र दायद बाट यहुदीहरुको धार अलग भएको पाइन्छ । पानी र भूमि यहुदीहरुलाई निकै मन पर्ने बताइन्छ, उनीहरु सिम्वोलीज्म अर्थात पहिचानात्मक संकेतसंग विशेष माया रहन्छ, उनीहरु शैतानीक पहिचानात्मक संकेत प्रयोग धेरै गर्दछन् ।

सोलेमनले जेरुसलेममा मन्दिर त बनाए तर जेरुसलेम नै पछि गएर दुई भागमा बाँढियो, बेबिलयनीय शाषकहरु आजको ईराकबाट आएका थिए । यिनीहरुले जेरुसलेममा पुरा कव्जा गरे र मन्दिर बर्बाद गरे जुन ५८७ वर्ष ईशापूर्वको कुरा हो । यहुदीहरुले विश्वमै प्रथमपटक अकाडमी खोलेर आफ्ना वासिन्दालाई जागरुक गराउन थाले, यिनीहरुले पुस्तौंपुस्ता आफ्नो इतिहास सिकाँउदै आए । पछि पर्सियन इम्पायर बेबिलनीयनहरुलाई एलेक्जेन्डर द ग्रेटले हराए, ईज्रेललाई एलेक्जेण्डरले चलाए तर पछि उन्को मृत्यु भयो र उन्का गभरनरहरुले इज्रेल चलाए । पछि रोमनहरुले इज्रेललाई चलाए, क्रिस्चियनाटी शुरु भयो र त्यसपछि भनें रोम गभरनर पम्पीले यहुदीहरुलाई समातेर मार्न थाले र प्रोसिकुशन शुरु भयो । यसै समयमा जिसस अफ नजराथले आफ्नो ज्ञान बाँढ्न थाले, यसै समयमा जिससलाई क्रुसिफाई गरियो यो दर्दनाक घटना थियो । जुडाइ राज्यलाई रोमनले चलाए, यसै समयमा जिससलाई रोमन एम्पायरले क्रुसिफाई गरे, धेरै यहुदीहरु यस समयमा क्रिस्चियन पनि भए । जिससलाई क्रुसिफाई गर्दा यहुदीहरुले साथ दिएकाले क्रिस्चियनको उदय संगै यहुदीहरुलाई मारिन थालियो । पछि रोमनहरुले जेरुसलेमलाई पूर्णत नष्ट गरिदिए, यसै दौरान धेरै यहुदी गाँउहरुलाई जलाएर मारियो, यहुदीहरुलाई दास बनाएर बेचियो र धेरै बर्बरता गरियो । पछि बाजिन्टीन एम्पायर आएपछि यहुदीहरुमाथिको यो दर्दनाक क्रम अन्त भयो, आधिकारिक धर्म क्रिस्चियन बनाइयो र धेरै यहुदीहरु क्रिस्चियन भए आफ्नो वचावको लागि । यस दौरान यहुदीहरुलाई दमन नै गरियो, देशले नै यहुदी बिरोधी कानुनहरु ल्यायो अनि यहुदीहरुसंग गैर यहुदीहरुको बिवाह रोकियो र सिनेगग्स अर्थात यहुदीहरुको मन्दिर बनाइने क्रम रोकियो । नियम तोड्ने यहुदीहरुलाई तड्पाएर मार्ने नियम बनाइयो, यस दौरान धेरै यहुदीहरुको हत्या भयो । त्यसपछि ईस्लामीक शाषकहरुले जेरुसलेममा राज गरे, यस वखत यहुदीहरुलाई धेरै कम दमन भयो, यसै दौरान यहुदीहरु व्यापारमा लागे, ईस्लमाको स्थापना ईशपूर्व ६३२ मा भएको हो । स्थापना पछि ईस्लाम र यहुदीहरुमा गुठबन्धी पनि भयो, यस समयसम्म यहुदीहरुको शक्ति र सम्पती बढिसकेको थियो । यस समयमा धेरै यहुदीहरु ईस्लाममा पनि गए, यूरोपमा आफ्नो बैंक र अन्य व्यापार यहुदीहरुले स्थापना गरे । यहुदीहरु आफ्नो धर्मको विषयमा निकै गोप्यता राख्दछन् अनि सुाथै धनका बारेमा पनि गोप्यता राख्दछन् । त्यसपछि क्रुसेडर पिरियड आयो जस्मा जिसस क्राइस्टको क्रुसिफिकेशनमा साथ दिने सबै समुदायलाई खोजि खोजि दण्ड दिइन थालियो । जहाँ यहुदी भेटिए त्यहीँ यिनीहरुलाई मारिन थालियो, यस वखत धेरै मुसलमानहरु पनि मारिए । बदला लिन चाहने क्रिस्चियनहरुले यस हत्या चलाए, त्यसवखत मध्यपूर्वका अन्य देशहरुसंग मिलेर यहुदीहरुले आफ्नो रक्षा गरे ।

इजिप्टको शाषनकालमा इज्रेलीहरु दास बनाइएका थिए, कहिलेकाँही आजको यहुदीहरुले खोजि खाजि पुराना दमनको बदला लिन ति देशहरुलाई आक्रमण गरेको जस्तो पनि भान हुन्छ ।

यो १६ औं शताव्दीसम्म चल्यो, ईजिप्ट, सिरिया, लिवियाका शाषकहरुले पनि यस समयमा यहुदीबिरुद्ध आदेश दिए । यस समयमा यहुदीहरुलाई रिफर्म गरियो, चेतना र शिक्षामा बढोत्तरी गरियो, यहुदीहरुले आफ्नो जमिनको माग गर्न थाले । प्रथम विश्वयुद्धसम्म चलेको अटोमेन एम्पायर पनि यसै समय आयो, रुसमा भगाएर यहुदीहरुलाई मारियो, लाखौं लाख यहुदीहरु रुसमा मारिए । पोल्याण्ड र लुथमेनीयामा आधा भन्दा बढि यहुदीहरु गएर बसे, १८ औं शताव्दीमा पोल्याण्ड र लुथमेनीया पनि बाँढिए । यहुदीहरुको अब बस्ने ठाँउ भएन, तर उनीहरु धेरै धनी र पहुँच भएको भइसकेका थिए । यसैक्रममा फ्रान्स आन्दोलन भयो, प्रजातन्त्रको पहिलो आन्दोलन सन् १७८९ मा शुरु भयो, नेपोलयनले यहुदीहरुलाई फ्रान्समा आएर बस्न आग्रह गरे । यसै दौरान एन्टीसेमीटिज्म पनि शुरु भयो, यहुदी बिरुद्धको आन्दोलन नै एन्टीसेमीटिज्म हो । त्यपछि यहुदीहरुका लागि अमेरिका सेफ हेभन भयो, आज ४ करोडको हाराहारीमा यहुदीहरु इज्रेल र अमेरिकामा छन् । बेलायतले यहुदीहरुलाई जाइडिस्ट कन्फरेन्समा यहुदीका लागि अलग जमिन दिने वाचा गर्यो, यसै दौरान विश्व युद्ध प्रथम शुरु भयो । यस दौरान अटोमन एम्पायर र जर्मन एकसाथ थिए, यहुदीहरुले वेलायतलाई पूर्ण समर्थन गरे । सन् १९१७ मा भएको एउटा संझौतामा यहुदीहरुलाई आफ्नो घर दिने उल्लेख छ, बेलायतले यस्लाई रुजु गर्यो । बेलायतले अटोमेन एम्पायरलाई बाँढ्ने निर्णय गर्यो, प्यालीस्टाइन बेलायतसंग सहयोग माग्न पुग्यो । बेलायतले यहुदीहरुलाई भनें झै जमिन दिन सकेन र यसै बेला यहुदीहरुले प्यालीस्टाइनमा धेरै धेरै जमिन किनेर सेटलमेन्ट गर्न शुरु गरे । पछि प्यालीस्टाइन र ईज्रेललाई जमिन बिभाजन गरियो, ईज्रेलले निकै कम जमिन पायो । जोर्डन खोलाको पश्चिम किनार र गाँजा स्ट्रीप छेउमा थोरै जमिन पाए तर आज उनीहरुले अधिकांश जमिन आफूले लिइसकेका छन् ।

यसै जमिनको कारणले युद्ध भइरहेको छ, ईज्रेलले जेरुसलेमलाई आफ्नो राजधानी भएको दाबी गर्दछ । मुसलमानका लागि जेरुसलेम पवित्र छ भनें ईसाईका लागि पनि निकै पवत्रि छ र ईज्रेलले जेरुसलेमलाई आफ्नो राजधानी दाबी गरेको छ । यद्धपि आजको मितिसम्म औपचारीक रुपमा ईज्रेलको राजधानी तेलअबिब मानिन्छ, आज यहुदीहरु अमेरिका र आफ्नो शक्तिको आडमा जेरुसलेमलाई आफ्नो अधिनमा ल्याउन चाहन्छन् ।

यहुदीहरु जर्मन, रुस, स्पेन लगायत थुप्रै देशहरुमा मारिएको इतिहास छ, कन्सनट्रेशन क्याम्प देखि ग्याँस चेम्बरसम्म यहुदीहरुको प्रोसिकुशन भइरहेको इतिहास छ । आज पनि यहुदीहरुलाई घृणा गर्ने समुदायहरु धेरै छन्, यद्धपि आजको मितिमा विश्वमा सबैभन्दा शक्तिशाली समुदाय यहुदीहरु नै हुन् । ईज्रेल विश्वको सबैभन्दा नयाँ र कान्छो देशमध्य पर्दछ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा