गल्फ क्षेत्रका २ राजकुमारहरुको मित्रता


तेलका खानी अनि डि फ्याक्टो पावर स्टाटस भएकाले गल्फक्षेत्रका राजपरिवारहरुको शक्ति र दम्भको कथा विश्वले देखिरहेको छ । शक्ति अनि शाषन नेतृत्वमा गल्फ क्षेत्रका शाषकहरुले आफूलाई संसद र सदनभन्दा माथि राखेर शाषन गर्दै आएका छन् । यद्धपी यिनीहरुको देश र क्षेत्र नै धेरै बिकसित छन्, आज गल्फ क्षेत्रका २ जना राजकुमारहरुको किस्सा यहाँ वर्णन गर्न जाँदैछु ।यूएईका राजकुमार मोहम्मद विन जायद र साउदी अरबका मोहम्मद विन सलमानको मित्रताको प्रसगं अहिले निकै चर्चामा छ ।

साउदीका राजकुमार सलमान त पछिल्ला वर्षहरुमा कहिले खग्गोशीको हत्या त कहिले उन्को पाकिस्तान भ्रमण र आफ्नै काकाहरुलाई कारागारमा राखेको प्रसगले विश्व समाचारमा शिर्षकमा आइनै रहेका हुन्छन् । उता यूएईका राजकुमार मोहम्मद विन जायद अल नायान चाँही सन् २०१७ मा आफू उत्तराधिकारी हुनु अगावैबाट आफ्ना पितालाई राज्य शाषनमा सघाएका एक कुशल पुत्र र राजनेता पनि मानिन्छन् । यि दुई जना अरबका डि फ्याक्टो शाषकहरु कतारमाथिको नाकाबन्धी, यमन यूद्धको निरन्तर श्रृखला लगायत अन्य धेरै मध्यपूर्वको आधूनिक इतिहासका घटनाक्रमका साझेदारहरु हुन् । यिनीहरुलाई ईस्लामीस्ट समुहलाई धेरै सहयोग गरेको र गुठबन्धी गरेको आरोप पनि निकै लागेको छ । अरब डाइजेस्ट नामक पत्रिकाका सम्पादक विलियम ल का अनुसार यूएईका राजकुमार आफ्नो कुटिल निति लागु गर्न र योजना तर्जुमा गराउन आफ्ना समकक्षी र मित्र साउदीका सनकी राजकुमार मोहम्मद विन सलमानको प्रयोग गर्दछन् । यि दुबैलाई पोलिटिकल ईस्लामको भय निकै तामझामका साथ लागु गरेको आरोप पनि छ, पोलिटिकल ईस्लामले अरबी क्षेत्रमा ईस्लामीक राजनितिको वर्चस्वको कायम गर्ने र अन्य विचारधारालाई दबाएर राख्ने निति बुझाँउछ ।

उता दुबै राजकुमारहरु गल्फ क्षेत्रमा दीर्घकालसम्म राजसत्ता कायम गराउन पनि दुरदर्शी सोचको खोजमा पनि छन् । साउदी र यूएईको यस मित्रताले ईजिप्टमा लेवाननी नेतृत्वको हफ्तार समुहको चलायमानताको स्थिति पनि आएको बताइन्छ, ईजिप्ट र ईरानचाँही सदैव मध्यपूर्वका अन्य ईस्लामीक देशहरुको आँखाका कसिंगरका रुपमा मानिन्छन् । यि दुबै देशहरु अमेरिकासंग निकट पनि मानिन्छन्, यस ईमीराती साउदी समबन्धको आयामहरुमा सबैके आआफ्नै टिक्का टिप्पणीहरु हुनसक्दछन् यद्धपी यि दुई राजकुमारहरुलाई साथसाथ भएको भनें धेरैपटक देखिन्छ ।

लाइभमाण्डु


Loading comments...