Lifestyle Portal
  •   १० कार्तिक २०७८, बुधबार

हावा र सतहमा कोरोनाका जिवाणुहरु कति समय रहन सक्दछन ?

६ चैत्र २०७६, बिहीबार ११:००

न्यू इंग्ल्याण्ड जर्नल अफ मेडिसिनको नयाँ प्रकाशित अध्ययनलाई यहाँ ल्याँउदैछौ ताकि हामी नेपालीहरु पनि बुझ्न सकौ यि कोरानाका जिवाणुहरु कुन सतहमा र कस्तो अवस्थामा सामान्यतया कति दिनसम्म क्रियाशील रुपमा बस्न सक्दछन् भनेर ।

यस अध्ययनका अनुसार तामामा चार घण्टा, प्लास्टीक र स्टेनलेस स्टीमा मा ३ देखि ४ दिन र कार्डवोर्डमा २४ घण्टा रहन सक्दछन् । यस अध्ययनमा नेवुलाइजर प्रयोग गरि संक्रमितहरुको खोकीलाई हावामा रहन दिँदा ३ घण्टासम्म हावामा भाइरस जिवाणुहरु पाइरहेका थियो । यसलाई शोधकर्ताहरुले एयरवोर्न थ्रिएट भनी उल्लेख गरेका छन् ।

यस शहश्राव्दीको शुरुवात ताका देखिएको सार्स भाइरस र यस्को गुणहरु निकै मिल्दो पाइएको यस शोधमा उल्लेख छ । यद्धपि एकजना संक्रमितबाट अर्कोका यो संक्रमण हुनसक्ने संभावना भने सार्सभन्दा कोभीड १९ को कैयौं गुणा धेरै छ ।

सार्स संक्रमण केवल ८००० मा भेटिएकोमा केवल ८०० को मात्र मृत्यु भएको थियो तर कोरोना संक्रमणले विश्वभरि ८००० मृत्यु र २ लाख भन्दा धेरै संक्रमीतहरु बनाइसकेको छ । बाटोमा या अन्य ठाँउमा केहि कुराहरु पनि नछुन, मुख र नाक छोपेर हिड्न अनि हातले मुख नछुन जस्ता उपायहरु यस अध्ययनमा जनाइएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ