Lifestyle Portal
  •   १५ श्रावण २०७८, शुक्रबार

हावा र सतहमा कोरोनाका जिवाणुहरु कति समय रहन सक्दछन ?

६ चैत्र २०७६, बिहीबार ११:००

न्यू इंग्ल्याण्ड जर्नल अफ मेडिसिनको नयाँ प्रकाशित अध्ययनलाई यहाँ ल्याँउदैछौ ताकि हामी नेपालीहरु पनि बुझ्न सकौ यि कोरानाका जिवाणुहरु कुन सतहमा र कस्तो अवस्थामा सामान्यतया कति दिनसम्म क्रियाशील रुपमा बस्न सक्दछन् भनेर ।

यस अध्ययनका अनुसार तामामा चार घण्टा, प्लास्टीक र स्टेनलेस स्टीमा मा ३ देखि ४ दिन र कार्डवोर्डमा २४ घण्टा रहन सक्दछन् । यस अध्ययनमा नेवुलाइजर प्रयोग गरि संक्रमितहरुको खोकीलाई हावामा रहन दिँदा ३ घण्टासम्म हावामा भाइरस जिवाणुहरु पाइरहेका थियो । यसलाई शोधकर्ताहरुले एयरवोर्न थ्रिएट भनी उल्लेख गरेका छन् ।

यस शहश्राव्दीको शुरुवात ताका देखिएको सार्स भाइरस र यस्को गुणहरु निकै मिल्दो पाइएको यस शोधमा उल्लेख छ । यद्धपि एकजना संक्रमितबाट अर्कोका यो संक्रमण हुनसक्ने संभावना भने सार्सभन्दा कोभीड १९ को कैयौं गुणा धेरै छ ।

सार्स संक्रमण केवल ८००० मा भेटिएकोमा केवल ८०० को मात्र मृत्यु भएको थियो तर कोरोना संक्रमणले विश्वभरि ८००० मृत्यु र २ लाख भन्दा धेरै संक्रमीतहरु बनाइसकेको छ । बाटोमा या अन्य ठाँउमा केहि कुराहरु पनि नछुन, मुख र नाक छोपेर हिड्न अनि हातले मुख नछुन जस्ता उपायहरु यस अध्ययनमा जनाइएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ– पछिल्लो २४ घण्टामा सबैभन्दा धेरै २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिहरुमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

विवेकशील साझा युवा संगठनका सचिव तथा पार्टीका केन्द्रीय समिति सदस्य अमित पाठकले सर्वोच्च अदालतको फैसलाले प्रतिगमनलाई परास्त गरेको बताएका छन्।

काठमाडौं। नेकपा एमालेको आन्तरिक विवाद समाधान गर्न गठन गरिएको सँयुक्त कार्यदलले आइतबार राति सहमति जुटाएको छ। कार्यदलले १० बुँदे सहमति

काठमाडौं । वर्षासँगै बाढी–पहिरोले देशका विभिन्न ठाउँमा सडकखण्ड अवरुद्ध भएको छ । सडक विभागका अनुसार शुक्रबार बिहान सवा ७ बजेसम्म