Lifestyle Portal
  •   १८ माघ २०७९, बुधबार

ईटालीकी नर्स अनालीसाको अस्पताल डायरी

१२ चैत्र २०७६, बुधबार ०९:४०

लोकप्रिय

ईटालीका अस्पतालमा बिरामीका नामहरुमा एस्टरीक चिह्न लगाइन्छ, पहिचान गोप्य राखेर उपचार र पहिचानमा कुनै सम्बन्ध नराख्न लाई । परिवार र समाजको दायित्व भन्दा पर महामारी पुगिसकेकाले अब सरकारी संयन्त्रले सबैलाई सरोबरी उपचार गरिरहेको छ । ट्यूरीन ईटालीबाट लेखिएको एउटा रिपोर्टको सरल अनुवाद गर्दैछौ, कोभीड १९ संक्रमीतहरुको वार्डमा कार्यरत नर्स अनलीसा वाल्डी बिहान ५ बजेर ३० मिनट मा नै अस्पताल छिरिसकेकी छिन्, मिलान शहरको दक्षिण पश्चिममा लोम्वार्डीमा भएको क्रिमोना अस्पतालमा उनी काम गर्दछिन् ।

सर्जिकल मास्क, यूनिफोर्म लगाएर उनी ड्रेसिगं रुममा थप सुरक्षाका सामाग्रीको तयारीका लागि छिरिन । एक जोडा पन्जा, कपडामाथि अर्को तहको सुरक्षा दिने सुट लगाएर अनि हातलाई पन्जा लगाउन अघि बिशेष स्यानीटाइजरले यिनले धोइन् ।

अनलीसाका अनुसार दिनभरिमा यिनले हातमा थप पन्जाहरु थप्दै जान्छिन्, यसो गर्दा यिनले आफ्नो हातमा आउन सक्ने किटाणु हरुलाई सार्नेछैनन, दिनभरि यिनको पन्जा नै यिनको छाला हुनेछ ।

दुइवटा मास्क र स्कुवा डाइभ गर्दाको चश्मा र हेल्मेटले यिनले अनुहार ढपक्कै छोपेकी छिन् । यिनको वार्डमा ५० देखि ७० वर्ष उमेरसमुहका ६६ जना कोभिड संक्रमीतहरु छन् भने केहि यूवा संक्रमीतहरु पनि छन् । नर्सका नाताले यिनले रगत तान्ने, ओखती तयार गर्ने, खुवाउने, अक्सिजन लेभल चेक गर्ने, एक्रे हरु चेक गर्ने, राख्ने , रिपोर्ट मिलाउने लगायत धेरै बिरामीहरुका लागि काम गर्नुपर्दछ, यसो गर्दा उनी स्वयमलाई पनि संक्रमणको बिशेष जोखिम रहन्छ । बिरामीहरुसंग प्रत्यक्ष छुने जस्ता कन्ट्याक्टहरु सकेसम्म गरिँदैन, तर यसो भन्दैमा केयर नगर्ने चाँही हैन । सुरक्षाका संयन्त्रहरु प्रयोग गरेर बिरामीहरुलाई जोगाँउदै आफू पनि जोगिन्छ । अनलीसाका अनुसार बिरामीहरुको अक्सिजन लेभल एक्कासी घट्ने हुन्छ, श्वाँसप्रश्वाँसमा समस्या अत्याधिक पाइन्छ, बिरामीहरुलाई पनि सुरक्षाका संयन्त्र भएका लुगा लगाइनेले घरिघरि पानी खुवाइरहन अफ्ठेरो पनि पर्दछ ।

कोभिड १९ का बिरामीहरुलाई लगभग २० दिनको इन्कुवेशन अवधिमा राखिन्छ । बिरामीहरु मैन जस्ता हुन्छन्, संक्रमणको रापले उनीहरु पग्लँदै जान्छन्, बिशेषत श्वाँसप्रश्वाँसको समस्या र अक्सिजनको कमीले गर्दा शरीरमा उत्पन्न समस्याले उनीहरुको मृत्यु हुन्छ, यतिबेला चाँही दर्दनाक महसुस हुन्छ, अनलीसाले बताएकी छिन् ।

मान्छेहरु अस्पताल भर्ना हुन आउने क्रम रोकिएको छैन, आएका बिरामीहरु सबैजना सकुशल फर्किन पनि सक्दैनन, अनलीसा यस संक्रमणबाट विश्वले छिटै मुक्ति पाओस् भन्ने चाहन्छिन् ।

लाइभमाण्डु

ईटालीलाई चीनको साथ
ईटालीको एउटा कोरोना भाइरस रेडियो स्टेशन
चीनपछि ईरानभन्दा धेरै ईटालीमा कोरोना भाइरसको संक्रमण

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा