Lifestyle Portal
  •   १ जेष्ठ २०७८, शनिबार

मुस्लीम संक्रमीतको शव जलाउने कि गाड्ने ?

२१ चैत्र २०७६, शुक्रबार १९:२४

ईस्लामीक धार्मिक परम्परा अनुसार शवलाई जलाएमा स्वर्गको बाटो प्राप्त हुन्न, तसर्थ ईस्लाममा शव जलाउन कदापी मान्य नरहने धार्मिक नेताहरुको भनाई छ । यद्धपि कोभिड १९ को प्रतिकुल अवस्थामा संक्रमीतहरुको शवलाई जमिनमा गाढ्नुभन्दा जलाइनु सुरक्षित मानिन्छ, विश्व स्वास्थ संगठनले पनि यस्तै निर्देशिकाहरुमा जोड दिएको पाइन्छ ।

बिस्रुल हफि मोहम्मद जुनुस ७३ वर्षका श्रीलंकन नागरीक हुन, श्रीलंकाका अहिलेसम्मका १५१ कोरोना केसहरुमा बिस्रुल पनि एक थिए जस्को मृत्यु भयो । सरकारले यिनको शवलाई परम्परागत दाहसंस्कार गर्न नलगेर बिधुतिय शवदाहमा जलाइदिएकोमा त्यहाँका अल्पसंख्यक मुसलमान समूदायको घोर विरोध सामना गर्नुपरेको हो ।

बिस्रुलका ४६ वर्षिय छोरा फयाजले पिताको दाहसंस्कार परम्परा अनुरुप गर्न नपाएकोमा खेद प्रकट गरेका छन् । यिनका पितालाई प्रहरी निगरानीमा शवदाहमा लगिएको र त्यहीं जलाइएकोमा यिनको गुनासो छ । यो दुविधा श्रीलंकालाई मात्र नभई अब अधिकतम देशहरुमा देखिनेछ जहाँ ईस्लामीक संक्रमीतको शवलाई दाहसंस्कार गर्नुपर्ने मुद्धा उठ्नेछ ।

के संक्रमीतका शवहरुलाई जलाइनु मात्र एउटा बिकल्प हो या अन्य बिकल्पहरु पनि हुनसक्दछन्, अध्ययन पनि जरुरी देखिन्छ । ईस्लामीक परम्परामा मृतकको शवलाई नुहाइदिएर अनि गाड्ने चलन हुन्छ जबकी आइसोलेसनमा मरेका संक्रमीतका शवहरुलाई प्लाष्टिकमा पोको पारेर लगेर जलाइनुपर्ने हुन्छ ।

मानव अधिकार संगठन एमएनस्टीले चाँही यस्ता जबरजस्ती दाहसंस्कार रोक्न उर्दी जारी त गरेको छ तर शवका कारणले अन्यमा सर्न सक्ने संभावना र जोखिमको बिषयमा केहि बोलेको छैन । परम्परा र बैज्ञानीक धारको यस लडाईमा अब ईस्लाम मात्र नभई अन्य सबै धर्महरु मुछिने स्पष्ट छ ।


विश्व स्वास्थ संगठनको निर्देशिकामा पनि कि त गाड्ने या जलाउने भन्ने बिकल्प रहेको भनी श्रीलंकाली सरकार उपर एउटा मुद्दा पनि परिसकेको छ । श्रीलंकाले आफ्नो रेसिस्ट बुद्धिस्ट एजेण्डाका कारणले यस्तो गरेको आरोप लागेको छ, २ करोड १० लाख श्रीलंकाली जनसंख्या मुस्लीम छन् जो त्यहाँको कूल जनसंख्याको १० प्रतिशत हुन आउँदछ ।

—-
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

हैदराबाद(एएनआई) – भारतको औषधि नियामक निकायले कोभिड–१९ विरुद्धको रुसी स्पुतनिक भी खोप आपतकालीन प्रयोगका लागि अनुमति दिएसँगै भारतीय बजारमा बिक्री

काठमाडौं। स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले चिकित्सकको सिफारिशविना घरमा अक्सिजन सिलिन्डर नराख्न दिर्नेशन जारी गरेको छ। कोरोना संक्रमितको संख्या बढेसँगै अक्सिजनको

काठमाडौं । नेपाल विज्ञान तथा प्रविधि प्रज्ञा प्रतिष्ठान (नास्ट) ले नेपालमै अक्सिजन सिलिण्डर निर्माण प्रक्रिया अघि बढाएको छ । स्थानीय

दैलेख। गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो। तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका