Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

विशेषज्ञहरु मानवीय मूल्य र उत्प्रेरणाको मूलभूत अर्थ बुझ्दैननः रतन टाटा

३० चैत्र २०७६, आईतवार १२:२३

कोरोना भाइरसका कारणले अर्थतन्त्रमा ठूलो गिरावट आउने विशेषज्ञहरुको तर्क छ तर म यि विशेषज्ञहरु कसैलाई पनि चिन्दिन, म त केवल यति जान्दछु कि ति विशेषज्ञहरुलाई मानविय मूल्य र उत्प्रेरणाको मूलभूत अर्थ र महत्व थाहा छैन । यि तिनै विशेषज्ञहरु हुन् जस्ले दोश्रो विश्वयूद्धपछि जापानको कुनै भविष्य नभएको बताएका थिए तर त्यो त्यहि विश्वयूद्धले धराशायी बनाएको जापान हो जसले ३ दशक भित्र अमेरिकालाई अमेरिकाको बजारमा आफ्नो पहूँच तथा विश्वबजारमा ललकारेर पछार्न सफल भयो । यि विशेषज्ञहरुले विश्व मानचित्रबाट इज्रेललाई अरब देशहरुले हटाइदिने अड्कल पनि काटे तर आजको विश्व मानचित्र अनि अरबको फेरिहिस्त बिल्कुलै फरक छ ।

एरोडाइनामीक्सको नियम अनुसार ‘बबल बि’ अर्थात एकप्रकारको माहुरी उड्न नसक्नुपर्ने हो तर ति माहुरीहरु अन्य माहुरीहरु भन्दा पनि जुझारु र क्रियाशील छन् । यी माहुरीहरु उड्न सक्दछन् किनभने यिनीहरुलाई एरोडाइनामीक्सको सिद्धान्त नै थाहा छैन । विशेषज्ञहरुको कुरा मान्ने हो भने भारत सन् १९८३ को विश्वकपमा कहिँ कतै नहुनु पर्ने हो । विल्मा रुडोल्फको कुरा गर्न चाहें, यि महिला ४ वटा ओलम्पीक्स जित्ने प्रथम अमेरिकी महिला एथलेट हुन् । यिनले खुट्टामा ब्रेसेस लगाउँथिइन, शुरुवाती दिनमा ब्रेसेस लगाएर हिँड्न पनि नसक्ने यि महिला पछि गएर ओलम्पीक्समा ४ वटा दौड जितेर प्रतियोगीतामा स्वर्ण विजेता होलिन भन्ने कसले लेखा गरेको थियो होला र ?

अरुणीमा सिन्हा सामान्य जीवन पनि बाँच्न अफ्ठेरो रहने अड्कल र ठम्याई थियो तर स्मरण रहोस् तिनै अरुणाीमाले सगरमाथा चढिन् । यो कारोना भाइरस क्राइसिस पनि फरक छैन, हामी सबैजना मिलेर एैक्यवद्धताका साथमा कोरोनालाई पराजित गर्न सक्दछौं, भारतीय अर्थतन्त्र तिव्र गतिमा फेरि अघि बढ्नेछ, यो मेरो विश्वास छ ।

—-
रतन टाटा

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्यामन्त्री हृदयेश त्रिपाठीले कोभिड–१९ को रोकथाम, उपचार र नियन्त्रणका लागि नयाँ कदम आवश्यक रहेको बताएका छन्। मन्त्रालयले मंगलबार