Lifestyle Portal
  •   ३१ बैशाख २०७८, शुक्रबार

नयाँ वर्षमा कोरोना महामारीले गर्दा यि ५ कुराहरु परिवर्तन हुनसक्नेछन्

१ बैशाख २०७७, सोमबार ०९:५८

लाखौं मान्छेहरुले आफ्ना आफन्तजन गुमाइसकेका छन्, कोरोना का कारणले र अब आउने वर्षहरुमा करोडौै तरिकाले मानव समाज र जीवनमा असर पार्नेछ । केहि महिनाअघि मात्र हो, वेलायतले यूरोपियन यूनियन छाड्दा यूरोपका देशहरु यस मतमा बिभाजित पाइएका थिए, अहिले कोरोनाले सबै देशलाई एकै धरातलमा उभ्याइदिएको छ । भारत सरकारको कश्मिरप्रतिको दृष्टि, पश्चिमाहरुको सिरियातन्त्र लगायत ह्वाइट सुप्रमेसी लगायतका कुराहरुमा बिभाजित विश्व केहि महिनामा नै घरभित्र अनि एैक्यवद्ध पाइएको छ । हजारौं वर्षले परिवर्तन गर्न नसकेको यस विश्वलाई केहि महिना ले नै रुपान्तरण गरिदिएको छ, हैन र ?

दोश्रो विश्वयुद्धपछिको त्यो भन्दा पनि ठूलने क्राइसिसमा विश्व फसेको छ, अहिलेका सबै पुस्ताहरुको जीवनमा यो पहिलोपटक भोगिएको हो । यी बिचारहरु मेरो व्यक्तिगत बिचार हुन तसर्थ आज म कुनै रिफरेन्स या बिचार साभार गर्ने सोचमा छैन, मलाई लाग्छ निम्न यि कुराहरुमा अबका वर्षहरुमा परिवर्तन आउनेछन् ।

समाजको स्वरुपमा परिवर्तन
एकअर्कालाई भेटेर, हात मिलाएर, कुरा गरेर प्रत्यक्षरुपमा अनि सामुहिक कार्यक्रमहरु गरेर शोक र उत्सर्ग मनाउने समाजको चलन अब कम हुँदै जानसक्छ । अब मान्छेहरु एकअर्कासंग प्रत्यक्ष भेट्न, भौतिक रुपमा नजिक हुन र सामुहिक कार्यक्रमहरुमा जान हिचकाउनेछन् । अबका दिनमा स्वत यस्ता सामुहिक कार्यक्रम, भोज भत्तेर, कन्सर्ट, फियस्टा, महोत्सव लगायतका कुराहरुमा व्यापक कमी आउनेछ ।

नयाँ स्वरुपको देशप्रेम विश्वभरि देखापर्नेछ

उदहारणका लागि अमेरिकालाई लिऔं, हतियार र अस्त्रशस्त्रहरुमा आधारित राष्ट्रवाद अमेरिका लगायत अन्य विश्वका धेरै देशहरुले अपनाएका थिए । तर यस भाइरसको संक्रमणपछि हतियारहरुले भाइरसलाई मार्न नसक्ने प्रमणित भएको छ । अबको नयाँ स्वरुपको देशप्रेमले हतियार भन्दा पनि स्वास्थ संयन्त्र, सरसफाई, अस्पताल र मेडिकल जनशक्तिको उपादयता अनि उपलव्धतालाई आधार बनाउनेछ । चिकित्सकहरुलाई नयाँ स्वरुपका सैनिकका रुपमा हेरिन थालिसकेको छ अनि नर्स लगायत अन्य पारामेडिकको उपलव्धतालाई सुरक्षा र देशप्रेमको हिसाबले हेरि थालिएको छ ।

अब विश्वमा व्यक्तिगत सोचमा कमी आउनेछ
धेरै वर्ष हामीले हाइपर इन्डीचिज्यूयालीज्म, मार्केट समाजसंग रोमान्स खाले समबन्ध राख्यौ । सार्वजनिक सुविधा, सार्वजनिक सम्पती र सार्वजनिक धारणामा खासै लगानी भएको थिएन तर अब एक्लेपना आँफैमा सुरक्षित नहुने र आफू मात्र एक्लै सुरक्षित हुन नसकिने भएकाले समाजलाई सुरक्षा दिनुपर्ने सोचमा बिकास हुनेछ । अब घरभित्र मात्र नभई समुदाय र समाजका लागि र सार्वजनिक संरचनाका लागि लगानी बढ्दै जानेछ ।

धार्मिक प्रार्थनाहरु फरक प्रकारले हुनेछन्
हिन्दुहरुको कुम्भ मेला, ईस्लामको उम्रा र जुम्मा, क्रिस्चियनहरुको पनि त्यस्ता धेरै कग्रिगेशनहरु अब नयाँ स्वरुप र प्रवृतिमा हुनेछन् । सामुहिक प्रार्थनाहरु उल्लेखनीय रुपमा कम हुनेमात्र हैनन कि त्यस्ता भेलाहरु अब कानुनीरुपमा नै दयडनीय सम्म हुनसक्नेछन् ।

प्रार्थनाका प्रक्रियामा प्रविधीहरुको प्रयोग बढेर जानेछ भने कालान्तरमा तिर्थस्थलहरुको उपस्थितीमा नै पनि प्रश्नचिह्न उठ्न सक्नेछ । मुर्तीपूजा नगरि हरेक हिसाबमा सामुहकि प्रार्थना गर्ने चलनहरु आगामी दिनमा कसरी भगवानका के प्रतिमालाई मान्दै प्रार्थना गर्नेछन् त भन्ने चाँही भविष्यले देखाउनेछ ।

डिजीटल जीवनशैली बढ्नेछ
स्क्रीनमा मान्छेहरु अब झनै समय बिताउने र भर पर्ने गर्नेछन्, जीवनशैलीलाई डिजीटल , सुरक्षित र स्वस्थ बनाँउदै मान्छेहरुले एकअर्कालाई भेट्ने र भौतिकरुपमा उपस्थित हुने कुरामा कमी ल्याउनेछन् । डिजीटल संयन्त्रलाई सरकारी नियन्त्रण गर्ने नियम पनि हट्दै जानेछ ।

कोरोना महामारीपछि विश्वले आफ्ना यथावत संरचना र चलनलाई धेरै परिवर्तन गर्नेछ । मुख्यतया विश्वव्यापीकरणमा कमी आउने चाँही पक्का छ भने बैदेशिक रोजगारी लगायतका कुराहरुमा पनि स्वरुप परिवर्तन हुने ब्यापक संभावना छ । मानव सभ्यता र वर्षहरुले यस्त धेरै महामारीहरु देखसकेका छन्, खपीसकेका छन्, सबकुरा ठिक हुँदै जान्छ र ज्यूनु भनेकै परिवर्तनसंग तालमेल मिलाँउदै जानु त हो, तसर्थ हाँस्दै बाचौंला, नयाँ वर्ष २०७७ साल जय होस् ।

सुयोग ढकाल

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

दैलेख। गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो। तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश