Lifestyle Portal
  •   १० आश्विन २०७८, आईतवार

लकडाउनमा सङ्लीएको गंगाको पानी

१० बैशाख २०७७, बुधबार १६:२१

खशर भारतबाट आएको हो, भारतको पवित्र गंगा नदि भारतीय उपमहाद्धीपभरि मात्र नभई विश्वभरिका सनातन दर्शन पालना गर्नेहरुका लागि पवित्र मानिन्छ । भारतले ७०० करोड भन्दा बढि रकम लगानी गरेर गंगा सरसफाई अभियान चलाँउदा वर्षौसम्म नपाएको उपलव्धी लकडाउनको एक महिना मा नै प्राप्त भएको छ । यस महिनाभरि न त कुनै बैज्ञानीक रसायन न त कुनै फिल्टर प्लान्ट नै स्थापना गरियो तर गंगाको पानी सम्पूर्ण रुपले सङ्लीएको खबर छ ।

मार्च २० मा एकजना महिलाले बनारसको गंगाकिनारको घाटमा लिएको तस्वीरमा देखिएको गंगाको यस शहस्राब्दीकै सर्वाधिक कञ्चन गंगाको रुप मानिएको हो । गंगा निर्मल मात्र भएको नभई त्यहाँका जलचरहरु स्पष्ट देखिन थालिएको छ भने कतै कतै त पानी खानलायक नै भएको खबर द वायरले छापेको छ ।

पहिलेजस्तो फोहोरी गन्ध अहिले उति नआएको र निर्मल गंगाका पानी आफ्नो वेगले बगिरहेका छन् । हिमालमा पनि औधोगिक प्रदुषण कम भएका कारणले हिउँहरु पग्लने क्रम निरन्तर अनि सौहार्दरुपमा अघि बढिरहेका कारणले समथरका नदिनालाहरु कञ्चनरुपमा वगिरहेका छन् । यसका साथै विश्वलाई नदिनालाले आफू स्वयम प्रदुषित नभएको र नदि प्रदुषण क मगर्न कुनै परियोजना नभई मानवीय क्रियाकलाप र अस्तव्यस्त प्रदुषण कम गरिनुपर्ने जानकारी पनि गराएको छ । खोला आँफै सङलीन सक्दछ, गंगाले यो तथ्य प्रमाणित गरेकी छिन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी, यांगुन । म्यानमारकोे सेना र विद्रोहीबीच जारी हिंसामा एउटा सहरका आधाभन्दा बढी विस्थापित भएका छन् । पश्चिम म्यानमारको चीन

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

एजेन्सी, प्योङयाङ । उत्तर कोरियाले योङवायोन आणविक क्षेत्रमा युरेनियमयुक्त भट्टी विस्तार गरेको स्याटलाईट तस्बिरमा देखिएको छ । उत्तरका पछिल्ला गतिविधिले