Lifestyle Portal
  •   २० माघ २०७९, शुक्रबार

लकडाउनमा सङ्लीएको गंगाको पानी

१० बैशाख २०७७, बुधबार १६:२१

लोकप्रिय

खशर भारतबाट आएको हो, भारतको पवित्र गंगा नदि भारतीय उपमहाद्धीपभरि मात्र नभई विश्वभरिका सनातन दर्शन पालना गर्नेहरुका लागि पवित्र मानिन्छ । भारतले ७०० करोड भन्दा बढि रकम लगानी गरेर गंगा सरसफाई अभियान चलाँउदा वर्षौसम्म नपाएको उपलव्धी लकडाउनको एक महिना मा नै प्राप्त भएको छ । यस महिनाभरि न त कुनै बैज्ञानीक रसायन न त कुनै फिल्टर प्लान्ट नै स्थापना गरियो तर गंगाको पानी सम्पूर्ण रुपले सङ्लीएको खबर छ ।

मार्च २० मा एकजना महिलाले बनारसको गंगाकिनारको घाटमा लिएको तस्वीरमा देखिएको गंगाको यस शहस्राब्दीकै सर्वाधिक कञ्चन गंगाको रुप मानिएको हो । गंगा निर्मल मात्र भएको नभई त्यहाँका जलचरहरु स्पष्ट देखिन थालिएको छ भने कतै कतै त पानी खानलायक नै भएको खबर द वायरले छापेको छ ।

पहिलेजस्तो फोहोरी गन्ध अहिले उति नआएको र निर्मल गंगाका पानी आफ्नो वेगले बगिरहेका छन् । हिमालमा पनि औधोगिक प्रदुषण कम भएका कारणले हिउँहरु पग्लने क्रम निरन्तर अनि सौहार्दरुपमा अघि बढिरहेका कारणले समथरका नदिनालाहरु कञ्चनरुपमा वगिरहेका छन् । यसका साथै विश्वलाई नदिनालाले आफू स्वयम प्रदुषित नभएको र नदि प्रदुषण क मगर्न कुनै परियोजना नभई मानवीय क्रियाकलाप र अस्तव्यस्त प्रदुषण कम गरिनुपर्ने जानकारी पनि गराएको छ । खोला आँफै सङलीन सक्दछ, गंगाले यो तथ्य प्रमाणित गरेकी छिन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा