Lifestyle Portal
  •   २९ बैशाख २०७८, बुधबार

लकडाउनमा सङ्लीएको गंगाको पानी

१० बैशाख २०७७, बुधबार १६:२१

खशर भारतबाट आएको हो, भारतको पवित्र गंगा नदि भारतीय उपमहाद्धीपभरि मात्र नभई विश्वभरिका सनातन दर्शन पालना गर्नेहरुका लागि पवित्र मानिन्छ । भारतले ७०० करोड भन्दा बढि रकम लगानी गरेर गंगा सरसफाई अभियान चलाँउदा वर्षौसम्म नपाएको उपलव्धी लकडाउनको एक महिना मा नै प्राप्त भएको छ । यस महिनाभरि न त कुनै बैज्ञानीक रसायन न त कुनै फिल्टर प्लान्ट नै स्थापना गरियो तर गंगाको पानी सम्पूर्ण रुपले सङ्लीएको खबर छ ।

मार्च २० मा एकजना महिलाले बनारसको गंगाकिनारको घाटमा लिएको तस्वीरमा देखिएको गंगाको यस शहस्राब्दीकै सर्वाधिक कञ्चन गंगाको रुप मानिएको हो । गंगा निर्मल मात्र भएको नभई त्यहाँका जलचरहरु स्पष्ट देखिन थालिएको छ भने कतै कतै त पानी खानलायक नै भएको खबर द वायरले छापेको छ ।

पहिलेजस्तो फोहोरी गन्ध अहिले उति नआएको र निर्मल गंगाका पानी आफ्नो वेगले बगिरहेका छन् । हिमालमा पनि औधोगिक प्रदुषण कम भएका कारणले हिउँहरु पग्लने क्रम निरन्तर अनि सौहार्दरुपमा अघि बढिरहेका कारणले समथरका नदिनालाहरु कञ्चनरुपमा वगिरहेका छन् । यसका साथै विश्वलाई नदिनालाले आफू स्वयम प्रदुषित नभएको र नदि प्रदुषण क मगर्न कुनै परियोजना नभई मानवीय क्रियाकलाप र अस्तव्यस्त प्रदुषण कम गरिनुपर्ने जानकारी पनि गराएको छ । खोला आँफै सङलीन सक्दछ, गंगाले यो तथ्य प्रमाणित गरेकी छिन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्यामन्त्री हृदयेश त्रिपाठीले कोभिड–१९ को रोकथाम, उपचार र नियन्त्रणका लागि नयाँ कदम आवश्यक रहेको बताएका छन्। मन्त्रालयले मंगलबार

काठमाडौं । मौजुदा संकट निवारणका निम्ति जनता समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद् अध्यक्ष डा. बाबुराम भट्टराईले सर्वदलीय सरकार गठनको अवधारणा अघि

काठमाडाैं । कोरोना भाइरसको महामारी नियन्त्रण गर्न नेपालमा अन्तर्राष्ट्रिय हवाई उडानमाथिको प्रतिबन्ध आउँदो जेठ १७ गते सम्म लम्बिएको छ ।