Lifestyle Portal
  •   १ जेष्ठ २०७८, शनिबार

डिसइन्फेक्ट गर्ने स्प्रेले भाइरसलाई भन्दा मानवस्वास्थ्यलाई हानी गरिरहेको छः विश्व स्वास्थ्य संगठन

२० बैशाख २०७७, शनिबार २०:२५

विश्वभरिका देश अनि नेपालका पनि संघीय अनि स्थानीय सरकार दुबैले डिसइन्फेक्ट गर्ने टनेलहरुको प्रयोगमा तिव्रता ल्याएका छन् । काठमाण्डौका धेरै अस्पतालहरु, अन्य प्रदेशका अस्पताल र संवेदनशील ठाँउहरुमा पनि यस्ता टनेलहरु देख्न सकिन्छ । टनेलमा एकातिरबाट छिरेर अर्कोतर्फ निस्कँदा डिसइन्फेक्ट हुने विश्वासका कारण मान्छेहरुमा बिभिन्न रसायन र स्यानीटाइजरहरु स्प्रे गरिंदै आएको छ ।

विश्व स्वास्थ्य संगठनका अनुसार, कीटनाशक मिसिएका स्प्रेले सतहमा मात्र काम गर्दछ मानव अङ्गमा यसले फाइदा गर्ने भन्दा बढी हानी पुर्याउनसक्छ ।

यस्ता केमीकलमा सोडियम हाइड्रोक्लोराइड र ब्लीचहरु अधिक प्रयोग गरिन्छ, यस्ता ब्लीचहरुले मानव शरीरको मेम्ब्रेनहरुलाई निकै हानी गर्ने तथ्य आएको छ यद्धपी यस कुरामा सजगता भने पाइन्न । अस्पतालमा रोग निको गर्न गएकाहरुलाई झनै दीर्घरोग लाग्नसक्ने यस्ता डिस्इन्फेक्टेन्ट टनेलहरुको प्रयोग अस्पतालमा मात्र हैन कि सबै ठाउँहरुमा निरुत्साहन गर्नुपर्ने विशेषज्ञहरुको तर्क छ ।

यस्ता केमीकलहरु डिसइन्फेक्टका रुपमा शहर अनि गल्लीहरुमा पनि छरिरहेको छ, विश्व स्वास्थ संगठनका अनुसार पनि यस्ता डिसइन्फेक्ट टनेलहरु केवल हेयाण्डवाशका लागि सप्लीमेन्ट मात्र भएको र यीनले मानव शरीरका लागि नभई सतहहरुमा भएका र हुनसक्ने जिवाणुमात्र मार्ने बताइएको छ । साथै यी किटनाशक केमीकलले मानव शरीरभित्र भएको जिवाणुमा केहि असर नगर्ने पनि बताइएको छ । यसरी क्लोरिन, ब्लीच र अल्कोहोललाई डिसइन्फेक्ट रसायनका रुपमा प्रयोग गर्नाले मानव शरीरमा रहेका मेम्ब्रेनहरुमा निकै नै हानी गर्ने र दीर्घरोगहरु उब्जाउने बताइएको छ । सामान्यतया एकजना मान्छेले यस्ता टनेलमा ५ मिनेट बिताउँछन्, यी ५ मिनेटमा मात्र पनि शरीरमा अनेकन रसायन टाँसिने हुँदा आँखा र मुख अनि चर्म रोग र संक्रमणको सम्भावनाका साथै श्वासप्रश्वासको रोग भएकाहरुलाई थप अप्ठेरो बनाउने बताइन्छ ।

नेपालमा भने यी बिषयमा कुराहरु उठेका छैनन, यस्ता अधिक प्रयोग भएका सोडियम हाइपोक्लोरिटहरु ट्वाइलट सफाई गर्ने रसायन र मच्छर मार्ने रसायनमा विशेष प्रयोग गरिंदै आएको छ । स्प्रेको माध्ययमबाट यसलाई प्रत्यक्ष मानव शरीरमा सम्पर्क गराउनु अति नै जोखिमपूर्ण छ । भारतका कतिपय राज्यहरुमा जनस्तरबाटै यस्ता टनेलहरुको प्रयोग रोक्न दवाबका स्वरहरु उठ्न थालेका छन् ।

कोरोना भाइरस (COVID-19) को उद्गमस्थल चीनको वुहान लगायत अन्य शहरहरुमा प्रारम्भिक चरणमा यस्ता डिस्इन्फेक्टेन्ट कीटाणुनाशक टनेलहरुको स्थापना गरिएको थियो । तर चीनमा पनि नागरिकहरुमा ब्लीच मिसिएका त्यस्ता डिस्इन्फेक्टेन्टको प्रयोगको तिब्र आलोचना गरिएको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

हैदराबाद(एएनआई) – भारतको औषधि नियामक निकायले कोभिड–१९ विरुद्धको रुसी स्पुतनिक भी खोप आपतकालीन प्रयोगका लागि अनुमति दिएसँगै भारतीय बजारमा बिक्री

काठमाडौं। स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले चिकित्सकको सिफारिशविना घरमा अक्सिजन सिलिन्डर नराख्न दिर्नेशन जारी गरेको छ। कोरोना संक्रमितको संख्या बढेसँगै अक्सिजनको

काठमाडौं । नेपाल विज्ञान तथा प्रविधि प्रज्ञा प्रतिष्ठान (नास्ट) ले नेपालमै अक्सिजन सिलिण्डर निर्माण प्रक्रिया अघि बढाएको छ । स्थानीय

दैलेख। गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो। तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका